Eyndxoven ringida o‘zbek bokschilari raqiblarini chilparchin qildi!
Niderlandiyaning Eyndxoven shahrida 6-9 iyun kunlari bo‘lib o‘tayotgan xalqaro "Eyndxoven boks kubogi" musobaqasida o‘zbek charm qo‘lqop ustalari ketma-ket ajoyib natijalarga erishib, muxlislarning kayfiyatini yanada ko‘tarishmoqda. Bugun o‘zbekistonlik uch nafar bokschi ringga ko‘tarilishi rejalashtirilgandi va ularning har biri raqiblariga qarshi jangda mutlaq g‘alabaga erishdi.
O‘zbekiston boks federatsiyasi matbuot xizmatining ma’lum qilishicha, musobaqaning bugungi kungi bahslarida birinchi bo‘lib ringga chiqqan Asadxo‘ja Mo‘ydinxo‘jayev o‘z vazn toifasida (-70 kg) raqibi, ukrainalik charm qo‘lqop ustasi Yevgeniy Ivanyuk bilan bellashdi. Mo‘ydinxo‘jayev jangning boshidanoq tezkor va aniq zarbalari bilan raqibiga hech qanday imkon qoldirmadi. Har uch raund davomida raqibini to‘liq nazorat qilib borgan bokschimiz hakamlarning yakdil qarorlari bilan 5:0 hisobida ishonchli g‘alabani qo‘lga kiritib, keyingi bosqichga yo‘l oldi.
Muxlislarimiz ko‘p intiqlik bilan kutgan yana bir jangda, -63,5 kg vazn toifasida ishtirok etgan Abdumalik Xalokov esa musobaqa mezboni sanalgan niderlandiyalik Geronimo Xartmans bilan ringga ko‘tarildi. Mezbon bokschi o‘z uyida ringga chiqqaniga qaramasdan, Halokovning tezkor va aniq kombinatsiyalari oldida ojiz qoldi. Bokschimiz har bir raundda yuqori texnik va taktik ustunlikni ko‘rsatib, raqibini to‘liq taslim qildi. Hakamlar yana bir bor bir ovozdan 5:0 hisobida Abdumalik Xalokovning g‘alabasini qayd etishdi.
Kunning eng yuqori vazn toifasidagi (-90 kg) jangda esa yurtimizning yana bir umidli bokschisi To‘rabek Xabibullayev Litva vakili Jonas Jazevisius bilan bahs olib bordi. Xabibullayev birinchi soniyalardanoq ringda to‘liq ustunlik qilib, raqibini kuchli va aniq zarbalari bilan shoshirib qo‘ydi. Litvalik charm qo‘lqop ustasi jangning davomida kutilmagan hujumlarga qarshi turishga qiynalib, o‘zini himoya qilishga majbur bo‘ldi. Har uch raundda ham raqibini to‘liq nazorat qilgan To‘rabek Xabibullayev ham 5:0 hisobida g‘alaba qozondi va o‘zbek muxlislariga yana bir g‘urur bag‘ishladi.
Bugungi kunda o‘zbek bokschilarining dunyo arenalaridagi shiddatli va kuchli ishtiroklari sport ixlosmandlarining diqqat markazida turibdi. Eyndxovenda bo‘lib o‘tayotgan mazkur turnirda o‘zbek charm qo‘lqop ustalari o‘zlarining mahoratlari, kuchli irodalari va chempionlik uchun bo‘lgan kurashlardagi qat’iyatlarini yana bir bor namoyon qilmoqda.
Eslatib o‘tamiz, bugungi g‘alabalar bilan O‘zbekiston vakillari musobaqaning keyingi bosqichiga yo‘l olishdi. Ularning har biri chempionlik unvonini qo‘lga kiritish uchun qat’iy harakat qilishga tayyor ekanini ko‘rsatmoqda. Yurtdoshlarimizning keyingi janglarda ham shunday yorqin g‘alabalarni qo‘lga kiritishlariga ishonchimiz komil.
Eyndxoven ringidagi muvaffaqiyatli natijalar barcha o‘zbekistonlik muxlislarning yuragini g‘ururga to‘ldirmoqda va ushbu musobaqada yana yangi g‘alabalarni intiqlik bilan kutishmoqda.

Узбекские боксеры разорвали своих соперников на ринге в Эйндховене!
С 6 по 9 июня в городе Эйндховен, Нидерланды, проходит международный турнир «Кубок бокса Эйндховена», на котором узбекские мастера бокса последовательно добиваются великолепных результатов, поднимая настроение зрителей. Сегодня планировалось, что на ринг выйдут трое боксёров из Узбекистана, и каждый из них одержал абсолютную победу над своими соперниками.
Как сообщает пресс-служба Федерации бокса Узбекистана, в сегодняшних поединках первым на ринг вышел Асадхожа Мойдинхожаев, который встретился с украинским боксёром Евгением Иванюком в своей весовой категории (-70 кг). Мойдинхожаев с самого начала боя не оставил сопернику никаких шансов своими быстрыми и точными ударами. На протяжении всех трех раундов наш боксер полностью контролировал соперника и уверенно одержал победу с единогласным решением судей 5:0, пройдя в следующий этап.
В ещё одном поединке, на который наши зрители с нетерпением ждали, в весовой категории -63,5 кг выступил Абдумалик Халоков, который вышел на ринг против нидерландского боксёра Геронимо Хартманса, принимающего участие в турнире как хозяин. Несмотря на то, что боксер-организатор вышел на ринг у себя дома, Халоков оставил его беззащитным перед своими быстрыми и точными комбинациями. Наш боксер продемонстрировал высокое техническое и тактическое превосходство в каждом раунде, полностью подчиняя соперника. Судьи снова единогласно зафиксировали победу Абдумалика Халокова со счётом 5:0.
В поединке в самой высокой весовой категории (-90 кг) наш ещё один перспективный боксер Турабек Хабибуллаев сразился с представителем Литвы Йонасом Язевисиусом. Хабибуллаев с первых секунд полностью завладел инициативой на ринге, заставляя соперника нервничать своими сильными и точными ударами. Литовский боксер испытывал трудности с защитой от неожиданных атак и был вынужден защищаться. Турабек Хабибуллаев также одержал победу со счётом 5:0, полностью контролируя соперника на протяжении всех трех раундов, и снова подарил радость узбекским зрителям.
Сегодня участие узбекских боксёров на мировых аренах привлекает внимание спортивных болельщиков. На текущем турнире в Эйндховене узбекские мастера бокса снова демонстрируют свои навыки, сильную волю и решимость в борьбе за чемпионство.
Напоминаем, что с сегодняшними победами представители Узбекистана прошли в следующий этап турнира. Каждый из них показывает, что готов настойчиво бороться за чемпионский титул. Мы уверены, что наши соотечественники также добьются ярких побед в следующих боях.
Успешные результаты на ринге в Эйндховене наполняют сердца всех узбекских болельщиков гордостью, и они с нетерпением ждут новых побед на этом турнире.