Eyndxovenda hal qiluvchi janglar boshlandi: o‘zbek bokschilari finalga yaqin!
Niderlandiyaning Eyndxoven shahrida o‘tkazilayotgan an’anaviy va nufuzli «Eyndxoven kubogi» xalqaro boks turnirining eng muhim bosqichiga yetib keldik. Bugun yurtimiz sharafini himoya qilayotgan charm qo‘lqop ustalari final yo‘llanmasini qo‘lga kiritish uchun ringga ko‘tariladi. Hal qiluvchi pallada sportchilarimizdan kuchli iroda, yuqori texnik mahorat va jangovor ruh talab etiladi.
O‘zbekistonlik muxlislar uchun bugungi janglar nihoyatda qiziqarli bo‘lishi kutilmoqda. Sababi, vakillarimiz musobaqaning eng muhim bosqichida g‘olib bo‘lib, medallarni qo‘lga kiritish uchun kurash olib boradi. Hozirgacha turnirda ajoyib ko‘rsatkichlarga erishgan bokschilarimizga finalga chiqish uchun quyidagi raqiblar bilan janglar kutilmoqda:
-60 kilogramm vazn toifasidagi jangda Abdumalik Xalokov mezbonlar vakili Mahmud Al Chabtunga qarshi ringga chiqadi. Abdumalikning oldingi bosqichlardagi o‘yinlari uning hozirgi raqibiga nisbatan kuchliroq ekanini ko‘rsatgan edi. Shunday bo‘lsa-da, mezbon vakili bilan jangda hakamlarning qarorlari ham muhim ahamiyat kasb etishi mumkin. Bugun uning final uchun barcha imkoniyatlari mavjud.
-70 kilogramm vazn toifasidagi hal qiluvchi bahsda yana bir iqtidorli vakil Asadxo‘ja Mo‘ydinxo‘jayev ozarbayjonlik raqibi Nabi Isgandarovga qarshi ringga ko‘tariladi. Asadxo‘janing bundan avvalgi bosqichlarda ukrainalik raqibini 5:0 hisobida mag‘lub etishi uning finalga chiqish uchun asosiy nomzodlardan biri ekanini ko‘rsatib turibdi.
-90 kilogrammdagi og‘ir vaznli bokschimiz To‘rabek Xabibullayev final yo‘llanmasi uchun qozog‘istonlik Tog‘ambay Sag‘indik bilan kuch sinashadi. Bokschimiz avvalgi janglarda raqiblarini osonlikcha yengib, o‘zini turnirning asosiy favoritlaridan biri sifatida ko‘rsata oldi. Bu jang ham ikki qo‘shni mamlakatning boks maktabi vakillari o‘rtasidagi o‘ziga xos duel bo‘ladi.
O‘zbekiston boks federatsiyasining xabar berishicha, sportchilarimiz bu musobaqaga jiddiy tayyorgarlik ko‘rgan va har biri g‘alaba qozonish uchun ringga chiqadi. Finalga chiqish uchun ringga ko‘tarilayotgan bokschilarimizga professional murabbiylar tomonidan aniq ko‘rsatmalar berilgan va ular o‘z harakatlarini yuqori darajada amalga oshirishga tayyor turibdi.
Yurtimiz sharafini himoya qilayotgan bokschilarning har biri bugungi janglarda g‘olib bo‘lib, o‘z vazn toifalarida oltin medalni qo‘lga kiritish uchun astoydil harakat qilishmoqda. O‘zbekistonlik muxlislar ushbu hal qiluvchi pallada bokschilarimizga o‘z qo‘llab-quvvatlashlarini bildirishmoqda.
«Eyndxoven kubogi»dagi bokschilarimiz uchun bugungi kundagi janglar nihoyatda muhimdir. Bizning maqsadimiz – har bir vakilimiz final bosqichiga chiqib, turnirda O‘zbekiston nomini yana bir bor yuqoriga ko‘tarishidir.
Finalga chiqish uchun kurashadigan bokschilarimizga omad tilab qolamiz! Ular orqali yurtimiz yana bir bor sport maydonlarida g‘urur bilan tilga olinishiga ishonamiz.

В Эйднховене начались решающие бои: узбекские боксёры близки к финалу!
Мы подошли к самому важному этапу международного боксерского турнира «Кубок Эйндховена», который проходит в нидерландском городе Эйндховен. Сегодня мастера перчаток, защищающие честь нашей страны, выйдут на ринг, чтобы завоевать путевку в финал. В решающий момент от наших спортсменов требуется сильная воля, высокий технический уровень и боевой дух.
Для узбекских болельщиков сегодняшние бои обещают быть крайне интересными. Дело в том, что наши представители будут бороться за победу на самом важном этапе турнира и за медали. На данный момент боксёры, которые достигли отличных результатов на турнире, ожидают боев с следующими соперниками для выхода в финал:
- В бою в весовой категории до 60 килограммов Абдумалик Халоков выйдет на ринг против представителя хозяев Махмуда Аль Шабтунга. Игры Абдумалика на предыдущих этапах показали, что он сильнее своего нынешнего соперника. Тем не менее, в бою с представителем хозяев важную роль могут сыграть решения судей. Сегодня у него есть все шансы на финал.
- В решающем поединке в весовой категории до 70 килограммов еще один талантливый представитель Асадхожа Мойдинхожаев выйдет на ринг против азербайджанского соперника Наби Исгандарова. Победа Асадхожи над украинским соперником со счетом 5:0 на предыдущих этапах показывает, что он является одним из основных кандидатов на выход в финал.
- Наш тяжеловес Турабек Хабибуллаев будет сражаться за путевку в финал с казахстанцем Тогамбаем Сагындиком. Наш боксер легко одерживал победы над соперниками в предыдущих боях, продемонстрировав себя как одного из основных фаворитов турнира. Этот бой также станет своеобразным дуэлем между представителями боксерских школ двух соседних стран.
По информации Федерации бокса Узбекистана, наши спортсмены серьезно подготовились к этому турниру и каждый из них выйдет на ринг с целью победы. Боксёрам, выходящим на ринг для выхода в финал, были даны четкие указания профессиональными тренерами, и они готовы выполнять свои действия на высоком уровне.
Каждый из боксёров, защищающих честь нашей страны, усердно старается одержать победу в сегодняшних боях и завоевать золотую медаль в своих весовых категориях. Узбекские болельщики выражают свою поддержку нашим боксёрам в этот решающий момент.
Бои наших боксёров сегодня в «Кубке Эйндховена» крайне важны. Наша цель – чтобы каждый из наших представителей вышел в финал и еще раз поднял имя Узбекистана на турнире.
Желаем удачи нашим боксёрам, которые будут бороться за выход в финал! Мы уверены, что благодаря ним наша страна снова будет с гордостью упомянута на спортивных аренах.