Laporta va sobiq murabbiylar Negreyra ishida guvohlik beradi
«Barselona» prezidenti Joan Laporta hamda klubning sobiq bosh murabbiylari Luis Enrike va Ernesto Valverde RFEF hakamlar texnik qo‘mitasi sobiq vitse-prezidenti Xose Negreyraga noqonuniy to‘lovlar amalga oshirilgani bo‘yicha tergov doirasida guvoh sifatida so‘roqqa chaqiriladi. Bu haqida Euro-football.ru xabar berdi.
Bu haqda COPE xabar berdi. Manba ma’lumotiga ko‘ra, Laporta hamda sobiq murabbiylarni chaqirishga sudya Alehandra Xil qaror qilgan.
Prokuratura ularning ko‘rsatmalari klub va Negreyraning ehtimoliy aloqalari tafsilotlarini aniqlashda muhim ahamiyatga ega deb hisoblamoqda. Majlis sanasi keyinchalik belgilanadi. Avvalroq tergov doirasida «Barselona»ning sobiq prezidentlari Sandro Rosel va Zozep Mariya Bartomeu ham guvoh sifatida so‘roq qilingan, ular hozirda ayblanuvchi sifatida ishtirok etmoqda.
Tergovga ko‘ra, 2001 yildan 2018 yilgacha bo‘lgan davrda Negreyra klubdan taxminan 7,5 million yevro miqdorida maslahat xizmatlari uchun to‘lov olgan. 2024 yil may oyida sud poraxo‘rlik bo‘yicha ayblovlarni vaqtincha bekor qilgan bo‘lsa-da, tergov jarayoni davom etmoqda.
Ushbu ishda barcha tomonlarning so‘zlari va faktlar batafsil o‘rganilmoqda. Tergov yakuniga yetguncha jarayon nazorat ostida qoladi.

Лапорта и бывшие тренеры дают показания по делу Негрейры
Президент «Барселоны» Жоан Лапорта, а также бывшие главные тренеры клуба Луис Энрике и Эрнесто Вальверде будут вызваны на допрос в качестве свидетелей в рамках расследования о незаконных платежах, произведенных бывшему вице-президенту технического комитета судей RFEF Хосе Негрейре. Об этом сообщает Euro-football.ru.
Об этом сообщила COPE. По информации источника, решение о вызове Лапорты и бывших тренеров принял судья Алехандра Хиль.
Прокуратура считает, что их показания имеют важное значение для выяснения деталей возможных связей клуба и Негрейры. Дата заседания будет определена позже. Ранее в рамках расследования также были допросены бывшие президенты «Барселоны» Сандро Росель и Жозеп Мария Бартомеу, которые в настоящее время участвуют в деле в качестве обвиняемых.
Согласно расследованию, в период с 2001 по 2018 год Негрейра получил от клуба около 7,5 миллиона евро в качестве оплаты за консультационные услуги. Хотя в мае 2024 года суд временно приостановил обвинения по делу о коррупции, процесс расследования продолжается.
В этом деле тщательно изучаются слова и факты всех сторон. Процесс останется под контролем до завершения расследования.