Xitoyda ilk robotlar futboli musobaqasi o‘tkaziladi
Joriy yilning 28 iyun kuni Pekinda robotlar o‘rtasida birinchi futbol chempionati bo‘lib o‘tadi. Bu haqida Euro-football.ru xabar berdi.
Bu haqda The New York Post xabar berdi. Ushbu noodatiy musobaqada jami to‘rt jamoa ishtirok etadi, har birida uch nafardan futbolchi bo‘ladi.
Robotlar to‘liq avtonom ravishda o‘ynaydi, ya’ni ularga hech qanday inson yordami ko‘rsatilmaydi. Musobaqa 3 ga 3 formatida o‘tkaziladigan birinchi robotlar futboli turniri sifatida tarixga kirishi kutilmoqda.
O‘yinlar ikki taymdan iborat bo‘ladi, har bir taym 10 daqiqadan davom etadi va o‘rtada besh daqiqalik tanaffus bo‘ladi. Robotlar harakatlari ba’zan biroz noqulay ko‘rinishi mumkin, ammo uning asosiy vazifasi mustaqil ravishda yugurish, to‘pni urish va unga ergashishdir.
Bu turnir robotlar sporti sohasida yangi bosqichni ochadi va texnologiyalarni futbol maydonida qo‘llash imkoniyatlarini kengaytiradi. Shuningdek, musobaqa kelgusida robotlar o‘rtasidagi sport musobaqalarining rivojlanishiga asos bo‘lishi kutilmoqda.
Pekindagi bu tadbirda ishtirok etuvchi robotlar avtonomlik va texnologik imkoniyatlarini namoyish etadi. Bu esa kelajakda inson va robot o‘rtasidagi hamkorlikni yanada rivojlantirishga xizmat qiladi.
Musobaqaning o‘ziga xos jihati shundaki, raqobat to‘liq avtomatlashtirilgan tizim asosida kechadi. Qiziqarli va noyob bo‘lgan ushbu futbol turniri texnologiya ixlosmandlari hamda sport muxlislarining katta e’tiborini tortmoqda.

В Китае пройдет первый чемпионат по робототехнике в футболе
28 июня текущего года в Пекине пройдет первый чемпионат по футболу среди роботов. Об этом сообщает Euro-football.ru.
Об этом также сообщает The New York Post. В этом необычном соревновании примут участие четыре команды, в каждой из которых будет по три игрока.
Роботы будут играть полностью автономно, то есть им не будет оказана никакая помощь со стороны человека. Соревнование ожидается как первый турнир по футболу среди роботов в формате 3 на 3.
Игры будут состоять из двух таймов, каждый из которых длится 10 минут, с пятиминутным перерывом между ними. Движения роботов могут иногда выглядеть немного неуклюже, но их основная задача — самостоятельно бегать, бить по мячу и следовать за ним.
Этот турнир откроет новую страницу в области спорта для роботов и расширит возможности применения технологий на футбольном поле. Также ожидается, что соревнование станет основой для развития спортивных соревнований между роботами в будущем.
Роботы, участвующие в этом мероприятии в Пекине, продемонстрируют свою автономность и технологические возможности. Это, в свою очередь, будет способствовать дальнейшему развитию сотрудничества между человеком и роботом в будущем.
Уникальной особенностью соревнования является то, что конкуренция проходит на основе полностью автоматизированной системы. Этот интересный и уникальный футбольный турнир привлекает большое внимание как любителей технологий, так и спортивных фанатов.