Manchester Siti bosh murabbiyi Xosep Gvardiola Klub jahon chempionati tadbiri tufayli yuzaga keladigan qiyin taqvim haqida fikr bildirdi. Bu haqida Euro-football.ru xabar berdi.
Mutaxassis bu turnirda ishtirok etish "shaharliklar" uchun kelajakda jismoniy va ruhiy jihatdan qiyinchiliklar tug‘dirishi mumkinligini ta’kidladi. Gvardiola so‘zlariga ko‘ra, u ushbu masala haqida ko‘p o‘ylamaslikka harakat qiladi, chunki bu holat uni asabiylashtirishi mumkin. Ularning dam olish vaqti Angliya Premer Ligasi qoidalarga muvofiq belgilanadi.
Jamoa o‘yinlarni birma-bir, oyma-oy o‘tkazishni rejalashtirgan. Murabbiy kelajakda, ayniqsa noyabr, dekabr yoki yanvar oylarida ahvol qanday bo‘lishi haqida savollar paydo bo‘lishi mumkinligini aytib o‘tdi.
U o‘sha paytda jamoa juda charchagan va holsiz bo‘lishi mumkinligini tan oldi. Shuningdek, Manchester Siti jamoasi Klub jahon chempionatining 1/8 final bosqichida Saudiya Arabistoni chempioni Al-Xilal jamoasi bilan bahs olib boradi. Bu o‘yin jamoaning chempionatdagi imkoniyatlariga ta’sir ko‘rsatishi mumkin.
Gvardiola o‘z jamoasining holatini ehtiyotkorlik bilan baholab, oldinga qarab harakat qilish niyatida ekanligini bildirdi. Taqvimning qiyinligi va jamoaning yuklanishi haqida murabbiyning so‘zlari futbol muxlislari va mutaxassislar tomonidan diqqat bilan kuzatib borilmoqda.

Гвардиола: Манчестер Сити может устать в сложном расписании
Главный тренер Манчестер Сити Хосеп Гвардиола высказал свое мнение о сложном расписании, возникающем из-за проведения клубного чемпионата мира. Об этом сообщает Euro-football.ru.
Специалист отметил, что участие в этом турнире может вызвать физические и психологические трудности для "горожан" в будущем. По словам Гвардиолы, он старается не думать об этом вопросе слишком много, так как это может его нервировать. Их время отдыха будет определяться в соответствии с правилами Английской Премьер-лиги.
Команда планирует проводить игры по одному, месяц за месяцем. Тренер отметил, что в будущем, особенно в ноябре, декабре или январе, могут возникнуть вопросы о том, как будет обстоять ситуация.
Он признал, что в это время команда может быть очень уставшей и вялой. Кроме того, команда Манчестер Сити будет соперничать с чемпионом Саудовской Аравии Аль-Хилалем в 1/8 финала клубного чемпионата мира. Эта игра может повлиять на шансы команды в чемпионате.
Гвардиола заявил, что осторожно оценивает состояние своей команды и намерен двигаться вперед. Слова тренера о сложности расписания и нагрузке на команду внимательно отслеживаются футбольными болельщиками и специалистами.