Zenit jamoasining sobiq o‘yinchisi Aleksey Strepetov Evro-Futbol.ru nashriga bergan eksklyuziv intervyusida Sankt-Peterburg klubining yozgi transfer kampaniyasi haqida fikr bildirdi. Bu haqida Euro-football.ru xabar berdi.
U Jerson masalasiga qanday qarashi haqida so‘ralganda, Aleksandr Medvedevning bu futbolchi deyarli Zenitga o‘tishi va tibbiy ko‘rikdan o‘tishi haqida aytgan gaplarini eslatib o‘tdi. Ammo u Jersonni klub bazasida mashg‘ulotda ko‘rmaguncha transfer bo‘yicha aniq fikr bildirish qiyinligini ta’kidladi.
Hozircha maydonda uning yo‘qligi bu transferning amalga oshganini anglatmasligini aytdi. Shuningdek, u jurnalistlar orasida tarqalgan Saudiya Arabistonidagi Al-Nasr klubining yanada foydaliroq taklif berayotgani haqidagi gap-so‘zlarga oydinlik kiritdi.
Ba’zi manbalarda Jerson Zenit bilan so‘zlashgan va klub uni kutmoqda, degan ma’lumotlar chiqayotganini qayd etdi. Lekin, bularning barchasi matbuot orqali tarqalayotgan ma’lumotlar ekanini aytdi.
Medvedevning futbolchining transfer qiymatini ochiqlagani va jamoada uning kelishini kutishayotgani haqida gapirgani ham eslatib o‘tildi. Eng qizig‘i, Jerson Zenitda qaysi pozitsiyada o‘ynashi va bosh murabbiy Semak uni qanday ko‘rayotgani bo‘lmoqda.
Yozda Zenit faqat bitta yuqori darajadagi futbolchini sotib olsa, bu yetarlimi degan savolga, Strepetov bu borada o‘rtacha javob berdi va Sobolev hamda Serbiya klubi Crvena Zvezda haqida gapirayotganlarini eshitganini bildirdi. Sobolev haqida hech qanday ma’lumotga ega emasligini ta’kidladi.
U Sobolevning Yevropa klubiga ketishi Zenit hujum strukturasi uchun katta o‘zgarish bo‘lishini aytdi. Sobolevga mos hujum o‘ynash uchun jamoa o‘zgarishi kerak va agar u Yevropaga o‘tsa, Zenit braziliyalik futbolchilarga asoslangan o‘yinga qaytadi.
Hozir jamoa yangi futbolchi Vega bilan kuchaygan, ammo u qaysi pozitsiyada o‘ynashi qiziq. Chunki chap qanot himoyachisi Santos hozirgi jamoa sardori hisoblanadi.
Semak jamoaga kimlarni qo‘shish haqida qaror qabul qilishi kerak, ammo avvalo kimdir ketishi lozim. Klubda ortiqcha futbolchilar borligi va bu jamoaga foyda keltirmasligi haqida gapirdi.
O‘ng qanot himoyachisi Volkov hozirgi holatda kuchga to‘lmagan va unga ijaraga berilishi kerak. Yosh futbolchilardan esa hozircha jamoa uchun katta umidlar bog‘lash qiyin.
Ularning jamoaning yetakchilariga hali yetishi ko‘zga tashlanmaydi. Zenit tarkibi kuchli ko‘rinadi, ammo futbol o‘ynashda shunchaki ismlar emas, balki jamoaviy o‘yin muhimdir.
Sobolev haqida yana so‘ralganda, uning jamoadan ketishi o‘yinni soddalashtirishini aytdi. Sobolev braziliyalik uslubdagi murakkab o‘yinni yaxshi o‘ynay olmaydi.
Agar u ketadigan bo‘lsa, jamoa eski uslubdagi futbolga qaytadi. Sobolev esa Yevropada o‘ynash orqali o‘z darajasini oshirishi mumkin.
Bu uning uchun katta qadam bo‘ladi, chunki jamoa Chempionlar ligasida ishtirok etadi. Shuningdek, u Serbiya klubiga borib, kuchli futbolchi sifatida kutilmoqda.
Sobolevning o‘yin uslubi Crvena Zvezda uchun mos kelishini aytdi. Intervyu so‘ngida Aleksey Strepetov Zenit yozgi transfer siyosatini diqqat bilan kuzatishda davom etishini bildirdi.
Klub uchun muhim jihatlar va futbolchilarning pozitsiyalari haqida aniq qarorlar qabul qilinishi lozimligini ta’kidladi. Shuningdek, jamoaning yigitlar tarkibini muvozanatlash va kuchaytirish ustida ishlashi kerakligini aytdi.

После ухода Соболева Зенит вернется к бразильскому футболу
Бывший игрок команды Зенит Алексей Стрепетов в эксклюзивном интервью изданию Евро-Футбол.ru высказал свое мнение о летней трансферной кампании клуба из Санкт-Петербурга. Об этом сообщает Euro-football.ru.
Когда его спросили о ситуации с Жерсоном, он напомнил о словах Александра Медведева о том, что этот футболист почти перешел в Зенит и прошел медицинское обследование. Однако он подчеркнул, что трудно давать точное мнение о трансфере, пока он не увидит Жерсона на тренировках клуба.
Пока его отсутствие на поле не означает, что трансфер состоялся, сказал он. Также он прояснил слухи среди журналистов о том, что клуб Аль-Наср из Саудовской Аравии делает более выгодное предложение.
Он отметил, что в некоторых источниках появилась информация о том, что Жерсон общался с Зенитом и клуб его ждет. Но он добавил, что все это лишь информация, распространяемая через прессу.
Также было упомянуто, что Медведев раскрыл стоимость трансфера футболиста и говорил о том, что в команде его ждут. Интересно, на какой позиции будет играть Жерсон в Зените и как главный тренер Семак видит его.
На вопрос, достаточно ли будет, если Зенит купит только одного высококлассного футболиста этим летом, Стрепетов ответил средне и сообщил, что слышал о Соболеве и сербском клубе Красная Звезда. Он подчеркнул, что не имеет никакой информации о Соболеве.
Он сказал, что уход Соболева в европейский клуб станет большим изменением для атакующей структуры Зенита. Команда должна измениться, чтобы играть в атаку, подходящую Соболеву, и если он уйдет в Европу, Зенит вернется к игре, основанной на бразильских футболистах.
Сейчас команда усилилась новым футболистом Вегой, но интересно, на какой позиции он будет играть. Поскольку левый защитник Сантос в настоящее время является капитаном команды.
Семак должен принять решение о том, кого добавить в команду, но прежде всего кто-то должен уйти. Он говорил о том, что в клубе есть лишние футболисты, и это не приносит пользы команде.
Правый защитник Волков в текущем состоянии не силен и его нужно отдать в аренду. Что касается молодых футболистов, то пока трудно возлагать большие надежды на них.
Пока не видно, чтобы они достигли уровня лидеров команды. Состав Зенита выглядит сильным, но в футболе важна не только индивидуальность, но и командная игра.
Когда его снова спросили о Соболеве, он сказал, что его уход упростит игру. Соболев не может хорошо играть в сложный футбол в бразильском стиле.
Если он уйдет, команда вернется к старому стилю игры. Соболев же сможет повысить свой уровень, играя в Европе.
Это будет для него большим шагом, так как команда участвует в Лиге чемпионов. Также его ожидают в сербском клубе как сильного футболиста.
Он сказал, что стиль игры Соболева подходит для Красной Звезды. В конце интервью Алексей Стрепетов сообщил, что будет внимательно следить за летней трансферной политикой Зенита.
Он подчеркнул, что необходимо принимать четкие решения по важным аспектам для клуба и позициям футболистов. Также он отметил, что команде нужно работать над балансировкой и усилением состава.