Ivan Rakitich futbolchilik faoliyatini yakunladi
Xorvatiya terma jamoasi a’zosi sifatida jahon chempionati kumush medalini qo‘lga kiritgan va sobiq «Barselona» yarim himoyachisi Ivan Rakitich faoliyatini yakunlashga qaror qildi. Bu haqida Euro-football.ru xabar berdi.
Ushbu qaror «Xayduk» jamoasi bosh murabbiyi Gonsalo Garsiya tomonidan e’lon qilindi. Rakitich 2024 yildan beri ushbu klub sharafini himoya qilgan.
Garsiya ta’kidlashicha, Ivan aql bilan harakat qiladigan, yaxshi fikrlarga ega bo‘lgan futbolchi bo‘lib, u futbolni yaxshi tushunadi. Hozirda Rakitich uchun o‘yinlardan ofis ishlariga o‘tish oson bo‘lmagan murakkab davr hisoblanadi.
O‘tgan mavsumda 37 yoshli futbolchi 39 ta o‘yinda maydonga tushib, 2 ta gol urdi va 5 ta golli uzatmani amalga oshirdi. Shuningdek, Rakitichning faoliyati «Sevilya», «Bazel», «Shalke» va «Ash-Shabab» klublarida ham davom etgan.
Endilikda u «Xayduk»da sport direktori yordamchisi lavozimida ishlashni davom ettiradi. Bu qaror uning futbol sohasidagi tajribasini yangi boshqaruvchilik sohasida davom ettirishga imkon beradi.
Ivan Rakitichning faoliyatini yakunlashi jamoadagi o‘zgarishlarning boshlanishi sifatida qabul qilinmoqda.

Иван Ракитич завершил свою футбольную карьеру
Член сборной Хорватии, завоевавший серебряную медаль на чемпионате мира и бывший полузащитник «Барселоны» Иван Ракитич решил завершить свою карьеру. Об этом сообщает Euro-football.ru.
Это решение было объявлено главным тренером команды «Хайдук» Гонсало Гарсией. Ракитич защищал цвета этого клуба с 2024 года.
Гарсия отметил, что Иван — это игрок, который действует разумно, обладает хорошими идеями и хорошо понимает футбол. В настоящее время для Ракитича переход от игр к офисной работе является сложным периодом.
В прошлом сезоне 37-летний футболист провел 39 матчей, забил 2 гола и сделал 5 голевых передач. Также карьера Ракитича продолжалась в клубах «Севилья», «Базель», «Шальке» и «Аш-Шабаб».
Теперь он продолжит работать в качестве помощника спортивного директора в «Хайдуке». Это решение позволит ему продолжить использовать свой опыт в футболе в новой управленческой роли.