Rossiya Premer-ligasida legionerlar limiti o‘zgaradi
Rossiya futbolida legionerlar soniga qo‘yiladigan cheklov kelasi yildan o‘zgartiriladi. Bu haqida Euro-football.ru xabar berdi.
Telegraf kanali "Insaydlar Karpa tomondan" ma’lumotiga ko‘ra, yangi limit 2026/2027 yilgi mavsumda kuchga kiradi. Hozirgi vaqtda Rossiya Premer-ligasida legionerlar soni uchun 13+8 limiti amal qilmoqda, ya’ni mavsum uchun ro‘yxatda maksimal 13 xorijiy futbolchi bo‘lishi va maydonda 8 nafardan ortiq bo‘lmasligi belgilangan.
Rossiya sport vazirligi esa yangi cheklovni joriy etishni taklif qilmoqda, bunda mavsum uchun ro‘yxatda 10 xorijiy futbolchi va maydonda 5 nafardan ko‘p bo‘lmasligi ko‘zda tutilgan. Boshqa variant sifatida Rossiya futbol ittifoqi sekin-asta kamaytirish siyosatini qo‘llab-quvvatlaydi.
Unga ko‘ra, 2026/2027 mavsumida 10+7, 2027/2028 mavsumida 10+6, 2028/2029 mavsumida esa 10+5 limiti amal qiladi. Bu o‘zgarishlar mamlakat futbolining rivojlanishi va mahalliy futbolchilarga ko‘proq imkoniyat yaratish maqsadida amalga oshirilmoqda.

В Российской Премьер-лиге изменится лимит на легионеров
В российском футболе изменится ограничение на количество легионеров с следующего года. Об этом сообщает Euro-football.ru.
По информации канала "Инсайды Карпа", новый лимит вступит в силу в сезоне 2026/2027. В настоящее время в Российской Премьер-лиге действует лимит 13+8 на количество легионеров, то есть в заявке на сезон может быть максимум 13 иностранных футболистов, а на поле не более 8.
Министерство спорта России предлагает ввести новое ограничение, согласно которому в заявке на сезон будет предусмотрено 10 иностранных футболистов и не более 5 на поле. В качестве другого варианта Российский футбольный союз поддерживает политику постепенного снижения.
Согласно этому, в сезоне 2026/2027 будет действовать лимит 10+7, в сезоне 2027/2028 — 10+6, а в сезоне 2028/2029 — 10+5. Эти изменения осуществляются с целью развития футбола в стране и создания большего количества возможностей для местных футболистов.
Окончательное решение и точные цифры еще не утверждены, однако ожидается, что новые правила будут введены в ближайшее время.