O‘zbekiston hududlarida uchinchi aprel kuni kutiladigan ob havo ma’lumoti
O‘zgidromet xizmati markazi 3 aprel kuni respublikamiz hududlarida kuzatiladigan ob-havo ma’lumotlarini e’lon qildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Unga ko‘ra, mamlakatimizning turli hududlarida ob-havo sharoiti turlicha bo‘lishi kutilmoqda. Toshkent shahrida havo o‘zgarib turadi, yog‘ingarchilik kutilmaydi.
Shamol sharqdan soatiga uchdan sakkiz metrgacha tezlikda esadi. Havo harorati kechasi o‘n beshdan o‘n yetti darajagacha, kunduzi esa yigirma ikki va yigirma to‘rt daraja atrofida bo‘ladi.
Qoraqalpog‘iston Respublikasi va Xorazm viloyatida havo o‘zgaruvchan bo‘lib, ayrim joylarda qisqa muddatli yomg‘ir yog‘ishi mumkin. Shamol sharqdan yetti va o‘n ikki metr tezlikda esadi.
Harorat kechasi sakkizdan o‘n uch darajagacha, kunduzi esa o‘n oltidan yigirma bir darajagacha ko‘tariladi. Buxoro va Navoiy viloyatlarida ham havo o‘zgaruvchan bo‘lib, ba’zi hududlarda qisqa yomg‘ir yog‘ishi va momaqaldiroq bo‘lishi ehtimoli bor.
Shamol tezligi yetti va o‘n ikki metr orasida bo‘ladi. Harorat kechasi o‘n va o‘n besh, kunduzi esa o‘n besh va yigirma daraja atrofida saqlanib qoladi.
Toshkent va Sirdaryo viloyatlarida havo o‘zgaradi, yog‘ingarchilik kuzatilmaydi. Shamol sharqdan yetti va o‘n ikki metr tezlikda esadi.
Harorat kechasi o‘n ikki va o‘n yetti, kunduzi esa o‘n to‘qqiz va yigirma to‘rt darajagacha bo‘ladi. Jizzax va Samarqand viloyatlarida ham o‘zgaruvchan havo kutilmoqda, ayrim joylarda qisqa muddatli yomg‘ir va momaqaldiroq bo‘lishi mumkin.
Shamol tezligi yetti va o‘n ikki metrni tashkil etadi. Harorat kechasi o‘n ikki va o‘n yetti, kunduzi o‘n to‘qqiz va yigirma to‘rt daraja atrofida bo‘lishi kutilmoqda.
Qashqadaryo va Surxondaryo viloyatlarida havo o‘zgaruvchan bo‘lib, ba’zi joylarda qisqa yomg‘ir va momaqaldiroq kuzatilishi mumkin. Shamol sharqdan to‘qqiz va o‘n to‘rt metr tezlikda esadi.
Harorat kechasi o‘n ikki va o‘n yetti, kunduzi esa o‘n besh va yigirma daraja atrofida bo‘ladi. Farg‘ona vodiysi hududlari, ya’ni Andijon, Namangan va Farg‘ona viloyatlarida havo o‘zgarib turadi, yog‘ingarchilik kutilmaydi.
Shamol tezligi yetti va o‘n ikki metrni tashkil etadi. Harorat kechasi o‘n ikki va o‘n yetti, kunduzi esa yigirma va yigirma besh daraja atrofida bo‘lishi kutilmoqda.
Tog‘li va tog‘oldi hududlarda havo o‘zgaruvchan bo‘lib, ba’zi joylarda yomg‘ir yog‘ishi va momaqaldiroq bo‘lishi mumkin. Shuningdek, ushbu hududlarda sel va suv toshqinlari yuzaga kelish xavfi mavjudligi sababli ehtiyotkor bo‘lish tavsiya etiladi.
Shamol sharqdan yetti va o‘n ikki metr tezlikda esadi. Harorat kechasi besh va o‘n, kunduzi esa o‘n va o‘n besh daraja atrofida bo‘ladi.

Прогноз погоды в регионах Узбекистана на третье апреля
Центр гидрометеорологической службы объявил прогноз погоды, ожидаемый в регионах нашей республики на 3 апреля. Об этом сообщил Zamin.uz.
Согласно ему, в разных регионах страны ожидаются различные погодные условия. В городе Ташкенте погода будет переменчивой, осадков не ожидается.
Ветер будет дуть с востока со скоростью от трех до восьми метров в секунду. Температура воздуха ночью составит от пятнадцати до семнадцати градусов, днем — около двадцати двух и двадцати четырех градусов.
В Республике Каракалпакстан и Хорезмской области погода будет переменной, местами возможен кратковременный дождь. Ветер будет дуть с востока со скоростью от семи до двенадцати метров в секунду.
Температура повысится ночью от восьми до тринадцати градусов, днем — от шестнадцати до двадцати одного градуса. В Бухарской и Навоийской областях также ожидается переменная погода, в некоторых районах возможны кратковременные дожди и грозы.
Скорость ветра составит от семи до двенадцати метров в секунду. Температура ночью сохранится в пределах десяти и пятнадцати, днем — пятнадцати и двадцати градусов.
В Ташкентской и Сырдарьинской областях погода будет переменной, осадков не наблюдается. Ветер будет дуть с востока со скоростью от семи до двенадцати метров в секунду.
Температура ночью составит от двенадцати до семнадцати градусов, днем — от девятнадцати до двадцати четырех градусов. В Джизакской и Самаркандской областях также ожидается переменная погода, местами возможны кратковременные дожди и грозы.
Скорость ветра составит от семи до двенадцати метров в секунду. Ожидается, что температура ночью будет в пределах двенадцати и семнадцати градусов, днем — около девятнадцати и двадцати четырех градусов.
В Кашкадарьинской и Сурхандарьинской областях погода будет переменной, местами возможны кратковременные дожди и грозы. Ветер будет дуть с востока со скоростью от девяти до четырнадцати метров в секунду.
Температура ночью составит от двенадцати до семнадцати градусов, а днем — около пятнадцати и двадцати градусов. В регионах Ферганской долины, то есть в Андижанской, Наманганской и Ферганской областях, погода будет переменной, осадков не ожидается.
Скорость ветра составит от семи до двенадцати метров в секунду. Ожидается, что температура ночью будет в пределах двенадцати и семнадцати градусов, днем — около двадцати и двадцати пяти градусов.
В горных и предгорных районах погода будет переменной, местами возможны дожди и грозы. Также в этих районах рекомендуется соблюдать осторожность из-за угрозы возникновения селей и паводков.
Ветер будет дуть с востока со скоростью от семи до двенадцати метров в секунду. Температура ночью составит от пяти до десяти градусов, днем — около десяти и пятнадцати градусов.