O‘zbekiston Respublikasi Ichki ishlar vazirligi yozgi mavsumda oynalarni tonirovka qilish uchun ruxsatnoma olish jarayonini soddalashtirishga qaratilgan yangi loyiha taqdim etdi. Bu haqida Upl.uz xabar berdi.
Ushbu hujjatda M1 toifasidagi avtomobillarning old va orqa yon oynalarini qisqa muddatli tonirovka qilish ruxsatnomasini joriy etish taklif qilinmoqda. Asosiy o‘zgarish – jismoniy va yuridik shaxslar uchun ruxsatnoma narxining sakkiz barobar kamaytirilishi hisoblanadi.
Yangi ruxsatnoma har yili 1 maydan 31 avgustgacha amal qiladi va narxi faqat bitta bazaviy hisoblash qiymatini tashkil etadi. M1 toifasi – bu haydovchi o‘rnidan tashqari sakkizdan ortiq bo‘lmagan o‘rindiqlarga ega yo‘lovchi tashish vositalaridir.
Qisqa muddatli ruxsatnoma narxlari quyidagicha bo‘ladi: O‘zbekiston fuqarolari va kompaniyalari uchun 1 bazaviy hisoblash qiymati, xorijiy yuridik shaxslar uchun esa 5 bazaviy hisoblash qiymati. To‘lov ruxsatnoma berilgan sanadan qat’i nazar to‘liq amalga oshiriladi.
Shu bilan birga, old va orqa yon oynalarning bir yillik tonirovka ruxsatnomasi narxi avvalgidek qoladi, ya’ni jismoniy va yuridik shaxslar uchun 8 bazaviy hisoblash qiymati, xorijiy yuridik shaxslar uchun esa 14 bazaviy hisoblash qiymati. Loyiha hozirda muhokama bosqichida bo‘lib, muhokamalar 22 avgustga qadar davom etadi.

Цена на разрешение на тонирование снизилась в восемь раз
Министерство внутренних дел Республики Узбекистан представило новый проект, направленный на упрощение процесса получения разрешения на тонировку окон в летний сезон. Об этом сообщает Upl.uz.
В данном документе предлагается ввести разрешение на краткосрочную тонировку передних и задних боковых окон автомобилей категории M1. Основное изменение заключается в снижении цены на разрешение в восемь раз для физических и юридических лиц.
Новое разрешение будет действовать ежегодно с 1 мая по 31 августа и его цена составит всего одну базовую расчетную величину. Категория M1 – это транспортные средства для перевозки пассажиров, имеющие не более восьми мест, кроме места водителя.
Цены на краткосрочные разрешения будут следующими: для граждан и компаний Узбекистана – 1 базовая расчетная величина, для иностранных юридических лиц – 5 базовых расчетных величин. Платеж будет полностью осуществляться независимо от даты выдачи разрешения.
При этом цена годового разрешения на тонировку передних и задних боковых окон останется прежней, а именно 8 базовых расчетных величин для физических и юридических лиц, и 14 базовых расчетных величин для иностранных юридических лиц. Проект в настоящее время находится на стадии обсуждения, и обсуждения продлятся до 22 августа.