O‘zbekistonda elektr avtomobillar soni oshmoqda
2025 yil 1 iyul holatiga ko‘ra, O‘zbekistonda ro‘yxatdan o‘tgan elektr avtomobillar soni 73,6 ming birlikka yetdi. Bu haqida Upl.uz xabar berdi.
Bu ko‘rsatkich aholining ekologik toza transportga bo‘lgan qiziqishining ortib borayotganini ko‘rsatadi. Milliy statistika qo‘mitasi ma’lumotlariga ko‘ra, joriy yilning ikkinchi choragida, ya’ni aprel oyidan iyungacha, mamlakat avtomobil parkiga 8,4 mingta yangi elektr avtomobillari qo‘shildi, bu 12,88 foizlik o‘sishni tashkil etdi.
Elektr avtomobillar sonining hududiy taqsimoti sezilarli darajada nomutanosib bo‘lib, poytaxt shahri yetakchi o‘rinda turadi. Toshkentda 55,82 mingta elektr avtomobili mavjud bo‘lib, bu mamlakatdagi umumiy avtomobillar sonining 75,8 foizini tashkil etadi.
So‘nggi chorakda poytaxtning ulushi biroz pasaygan bo‘lsa-da, uning umumiy o‘sishi 12,25 foizni tashkil etdi. Poytaxtdan keyingi hududlar kamroq, ammo barqaror o‘sish ko‘rsatmoqda.
Toshkent viloyatida 5262 elektr avtomobili mavjud bo‘lib, bu raqam poytaxt ko‘rsatkichidan o‘n barobar kam. Biroq, viloyatdagi o‘sish sur’ati 16,62 foizga yetib, poytaxtnikidan yuqori bo‘ldi.
Shuningdek, Samarqand viloyatida 2075ta (+19,32%), Xorazmda 1659ta (+17,24%) va Qashqadaryo viloyatida 1519ta (+13,53%) elektr avtomobillari ro‘yxatga olingan. Elektr avtomobillar sonining ko‘payishi asosan faol import bilan bog‘liq.
2025 yilning birinchi olti oyida O‘zbekistonga 14,35 mingta elektr dvigatelli avtomobillar olib kelingan. Bu ko‘rsatkich umumiy avtomobil importining yarmidan ko‘prog‘ini tashkil etadi.
Ayniqsa, iyun oyida elektr avtomobillari importi 4567 birlikni tashkil qilib, oylik importning 76 foizini tashkil etdi. Asosiy yetkazib beruvchi Xitoy Xalq Respublikasi hisoblanadi.
Avtomobil parkining o‘sishi bilan birga zarur infratuzilma ham rivojlanmoqda. Iqtisodiyot va moliya vazirligi ma’lumotlariga ko‘ra, so‘nggi yil ichida elektr zaryadlash stansiyalari soni 2,5 barobarga ko‘payib, 1399 taga yetdi.
Toshkentda ularning soni deyarli uch barobar oshib, 820 taga yetdi. Shu tariqa, poytaxt va Toshkent viloyatida mamlakatdagi barcha zaryadlash stansiyalarining taxminan 70 foizi joylashgan bo‘lib, ularning foydalanuvchilari soni 92 ming kishini tashkil etadi.
O‘zbekistonda elektr avtomobillarining tez sur’at bilan ommalashishi asosan BYD kabi Xitoy brendlarining raqobatbardosh narxlari va zamonaviy texnologiyalari bilan bog‘liq. Bu esa Jizzax viloyatidagi BYD Uzbekistan Factory zavodida bir nechta mashhur modellar ishlab chiqarilishini ta’minlab, avtomobillar narxini yanada pasaytirishga yordam bermoqda.

В Узбекистане растет количество электрических автомобилей
По состоянию на 1 июля 2025 года, количество зарегистрированных электрических автомобилей в Узбекистане достигло 73,6 тысячи единиц. Об этом сообщает Upl.uz.
Этот показатель свидетельствует о растущем интересе населения к экологически чистому транспорту. Согласно данным Национального статистического комитета, во втором квартале текущего года, то есть с апреля по июнь, в автопарк страны было добавлено 8,4 тысячи новых электрических автомобилей, что составило 12,88% роста.
Территориальное распределение количества электрических автомобилей значительно неравномерно, при этом столица занимает лидирующее место. В Ташкенте зарегистрировано 55,82 тысячи электрических автомобилей, что составляет 75,8% от общего числа автомобилей в стране.
Хотя доля столицы в последнем квартале немного снизилась, общий рост составил 12,25%. Региональные области показывают меньший, но стабильный рост.
В Ташкентской области зарегистрировано 5262 электрических автомобиля, что в десять раз меньше показателя столицы. Однако темп роста в области достиг 16,62%, что выше, чем в столице.
Также в Самаркандской области зарегистрировано 2075 (+19,32%), в Хорезмской области 1659 (+17,24%) и в Кашкадарьинской области 1519 (+13,53%) электрических автомобилей. Увеличение числа электрических автомобилей в основном связано с активным импортом.
В первые шесть месяцев 2025 года в Узбекистан было ввезено 14,35 тысячи автомобилей с электрическими двигателями. Этот показатель составляет более половины от общего импорта автомобилей.
В частности, в июне импорт электрических автомобилей составил 4567 единиц, что составило 76% месячного импорта. Основным поставщиком является Китайская Народная Республика.
С ростом автопарка также развивается необходимая инфраструктура. Согласно данным Министерства экономики и финансов, за последний год количество станций зарядки электрических автомобилей увеличилось в 2,5 раза и достигло 1399.
В Ташкенте их количество почти утроилось и достигло 820. Таким образом, в столице и Ташкентской области расположено примерно 70% всех зарядных станций в стране, и их пользователями являются 92 тысячи человек.
Быстрое распространение электрических автомобилей в Узбекистане в основном связано с конкурентоспособными ценами и современными технологиями китайских брендов, таких как BYD. Это также способствует производству нескольких популярных моделей на заводе BYD Uzbekistan Factory в Джизакской области, что помогает еще больше снизить цены на автомобили.