Xiaomi har SU7 elektromobilda $900 yo‘qotmoqda
Xiaomi avtomobil bo‘limi 2025 yilning birinchi choragida 500 million yuan (taxminan 69 million dollar) zarar ko‘rdi, deb Auto.Mail.ru xabar berdi. Shunga qaramay, kompaniya yetkazib berishni oshirmoqda va yaqin oylarda foydaga chiqishni rejalashtirmoqda. Hozirda har bir SU7 elektromobili kompaniyaga taxminan 6500 yuan yoki 900 dollar zarar keltirmoqda.
Birinchi chorakda Xiaomi taxminan 76 ming SU7 modelini mijozlarga yetkazib berdi. Kompaniya rahbari Lu Weibingning aytishicha, avtomobil loyihasi hali dastlabki bosqichda. 2024 yilda har bir mashina 9200 dollar zarar keltirgan bo‘lsa, bu ko‘rsatkich bir yilda deyarli o‘n baravarga kamaygan.
Xiaomi ishlab chiqarishni kengaytirish orqali zararlarni kamaytirishga ishonmoqda. Shuningdek, kelgusida yangi krossover modeli — YU7 taqdim etiladi, va u SU7’ga nisbatan uch barobar ko‘proq qiziqish uyg‘otmoqda.
Shuningdek, Xiaomi SU7 Ultra modeli uchun quvvat cheklovi siyosatini ham o‘zgartirdi. Ilgari 1548 ot kuchiga yetishi faqat maxsus trassada treningdan o‘tganlarga ruxsat etilgan edi. Endilikda esa mijozlar shikoyatlaridan so‘ng bu talab bekor qilindi.

Роналду своим голом принес крупную победу "Ан-Насру"
Автомобильный отдел Xiaomi понес убытки в размере 500 миллионов юаней (примерно 69 миллионов долларов) в первом квартале 2025 года, сообщает Auto.Mail.ru. Тем не менее, компания увеличивает поставки и планирует выйти на прибыль в ближайшие месяцы. В настоящее время каждый электромобиль SU7 приносит компании убыток примерно в 6500 юаней или 900 долларов.
В первом квартале Xiaomi поставила клиентам около 76 тысяч моделей SU7. По словам руководителя компании Лу Вэйбина, проект автомобиля все еще находится на начальной стадии. В 2024 году каждый автомобиль приносил убыток в 9200 долларов, этот показатель за год сократился почти в десять раз.
Xiaomi надеется сократить убытки за счет расширения производства. Также в будущем будет представлен новый кроссовер — YU7, который вызывает в три раза больше интереса по сравнению с SU7.
Кроме того, Xiaomi изменила политику ограничения мощности для модели SU7 Ultra. Ранее разрешение на достижение 1548 лошадиных сил имели только те, кто прошел тренировку на специальной трассе. Теперь же это требование было отменено после жалоб клиентов.