O‘zbekiston Xalq-demokratik partiyasi yaqinda joriy etilgan, ularning fikricha, konstitutsiyaga zid bo‘lgan taksi xizmatlarini tartibga soluvchi qoidalarni bekor qilishni qat’iy talab qildi. Bu haqida Upl.uz xabar berdi.
Bu haqda Milliy axborot agentligi UzA xabar berdi. Partiya fraksiyasi transport vazirini Oliy Majlisga chaqirib, ushbu masala bo‘yicha tushuntirishlar berilishini so‘radi.
Bu holat masaladagi jiddiy kelishmovchiliklarni ko‘rsatadi. Toshkentda yo‘lga qo‘yilgan marshrut taksilari faoliyatiga qo‘yilgan cheklovlar keng jamoatchilikda turli fikr-mulohazalarga sabab bo‘ldi.
Partiya ushbu cheklovlar qonunchilikka zid ekanligini ta’kidladi va ularni joriy etish uchun hech qanday huquqiy asoslar yo‘qligini bildirdi. Bundan tashqari, Xalq-demokratik partiya bayonotida «Bu qoidalar aniq konstitutsiyaviy normalarga zid jihatlarni o‘z ichiga oladi» deyiladi.

XDP потребовал отмены правил такси
Недавно Народно-демократическая партия Узбекистана настоятельно потребовала отмены правил, регулирующих таксомоторные услуги, которые, по их мнению, противоречат конституции. Об этом сообщает Upl.uz.
Об этом сообщило Национальное информационное агентство УзА. Фракция партии призвала министра транспорта в Олий Мажлис и попросила дать разъяснения по этому вопросу.
Эта ситуация показывает серьезные разногласия по данному вопросу. Ограничения, наложенные на деятельность маршрутных такси в Ташкенте, вызвали различные мнения среди широкой общественности.
Партия подчеркнула, что эти ограничения противоречат законодательству и что для их введения нет никаких правовых оснований. Кроме того, в заявлении Народно-демократической партии говорится: «Эти правила содержат аспекты, которые явно противоречат конституционным нормам».
Напоминаем, что ранее в Узбекистане в других регионах было запрещено предоставление таксомоторных услуг.