O‘zbekistonda yo‘llarga vazn o‘lchash tizimi o‘rnatildi
Ijtimoiy tarmoqlarda ushbu jarayon haqida video tarqaldi. Videoda ko‘rinishicha, mamlakatimizning bir necha yo‘l bo‘ylab maxsus vazn o‘lchash tizimlari joylashtirilmoqda.
Hukumat yuk tashish qoidalarini buzgan haydovchilarga jarima solishni rejalashtirmoqda. Endilikda, yukning vazni belgilangan normadan oshsa, haydovchiga jarima qo‘llaniladi.
Video muallifining so‘zlariga ko‘ra, ushbu maxsus tizimni Xitoy mutaxassislari o‘rnatmoqda. Ijtimoiy tarmoqlarda O‘zbekiston fuqarolari bu tashabbusni qo‘llab-quvvatlamoqda.
Bu chora yuk tashish sohasida tartib-intizomni kuchaytirish, yo‘l harakati xavfsizligini ta’minlashga xizmat qiladi. Shuningdek, yuklarning ortiqcha vazn bilan tashilishi yo‘lning shikastlanishiga ham salbiy ta’sir ko‘rsatadi.
Shu sababli, bunday nazorat tizimining joriy etilishi mamlakat yo‘llarining uzoq muddat xizmat qilishini ta’minlashda muhim ahamiyatga ega. Hukumat tomonidan belgilangan qoidalar doirasida jarimalarning qo‘llanilishi haydovchilarni mas’uliyatli bo‘lishga undaydi va yuk tashish faoliyatining sifatini oshiradi.
Umuman olganda, vazn o‘lchash tizimlarining o‘rnatilishi transport sohasidagi qonunbuzarliklarni kamaytirishga yordam beradi. Bu esa mamlakat iqtisodiyoti va infratuzilmasining rivojlanishiga ijobiy ta’sir ko‘rsatadi.

В Узбекистане установлена система взвешивания на дорогах
В социальных сетях распространилось видео об этом процессе. На видео видно, что по нескольким дорогам нашей страны устанавливаются специальные системы взвешивания.
Правительство планирует штрафовать водителей, нарушающих правила грузоперевозок. Теперь, если вес груза превышает установленную норму, водителю будет наложен штраф.
По словам автора видео, эту специальную систему устанавливают специалисты из Китая. В социальных сетях граждане Узбекистана поддерживают эту инициативу.
Эта мера направлена на усиление порядка в сфере грузоперевозок и обеспечение безопасности дорожного движения. Кроме того, перевозка грузов с избыточным весом негативно влияет на состояние дорог.
По этой причине внедрение такой системы контроля имеет важное значение для обеспечения долгосрочной службы дорог страны. Применение штрафов в рамках установленных правительством правил побуждает водителей быть ответственными и повышает качество грузоперевозок.
В целом, установка систем взвешивания поможет снизить правонарушения в транспортной сфере. Это, в свою очередь, положительно скажется на развитии экономики и инфраструктуры страны.