Amerika rasmiylarining fikriga ko‘ra, Tramp asosiy muzokarachi hisoblanadi
AQSH prezidenti Donald Tramp Vladimir Zelenskiyga Vashington Ukrainadagi mojaroni uzoq muddatli tinch yo‘l bilan hal qilishga intilayotganini aniq tushuntirdi. Bu haqda Fox News telekanaliga bergan intervyusida Oq uy matbuot kotibi Kerolayn Livett ma’lum qildi.
Uning so‘zlariga ko‘ra, Amerika rahbari ukrain prezidenti bilan suhbatda o‘z pozitsiyasini ochiq bayon etgan.
Livett shunday ta’kidladi: «Tramp Zelenskiyga AQSH uzoq muddatli tinchlik kelishuvini imzolashga jiddiy yondashishini tushuntirdi. Biz bugun Ukraina tomoni bilan o‘tkazilgan muzokaralardan juda mamnunmiz va erishilgan kelishuvlar mustahkam bo‘lishiga umid qilamiz».
Livett shuningdek, Moskva muzokaralarda muhokama qilingan masalalarga qanday munosabat bildirgani haqida hozircha ma’lumot yo‘qligini bildirdi.
Uning aytishicha, AQSH davlat kotibi Marko Rubio va prezidentning milliy xavfsizlik bo‘yicha maslahatchisi Mayk Uolts ushbu masala ustida faol ish olib bormoqda.
«Prezident jarayonga to‘liq jalb qilingan. U kun davomida Saudiya Arabistonidagi vaziyatning rivojlanishi bo‘yicha yangilangan ma’lumotlarni oldi», — deb qo‘shimcha qildi rasmiy vakil.
AQSH va Ukraina vakillari o‘rtasidagi muzokaralar Jidda shahrida bo‘lib o‘tdi va taxminan yetti soat davom etdi. Bu Zelenskiy va Tramp o‘rtasida fevral oyi oxirida yuzaga kelgan keskin bahsdan so‘ng, ikki davlat vakillarining birinchi yuqori darajadagi uchrashuvi bo‘ldi.
The New York Times gazetasi Ukraina delegatsiyasidagi manbasiga tayanib xabar berishicha, ushbu muzokaralardan oldin Fransiya va Buyuk Britaniya vakillari Kiyevga AQSH bilan o‘zaro hamkorlik bo‘yicha ko‘rsatmalar bergan.
Uchrashuv Jiddadagi Ritz-Carlton mehmonxonasida bo‘lib o‘tdi. Ukraina tomonidan unda prezident ma’muriyati rahbari Andrey Yermak, uning o‘rinbosari Pavel Palisa, tashqi ishlar vaziri Andrey Sibiga va mudofaa vaziri Rustem Umerov ishtirok etdi.
Vladimir Zelenskiy Saudiya Arabistoniga tashrif buyurgan bo‘lsa-da, muzokaralarda qatnashmadi.