Hindistonning yirik shaharlarida, ayniqsa osmono‘par binolar bilan qashshoqlik manzaralari yonma-yon joylashgan hududlarda yaqinda o‘tkazilgan immigratsiya reydlari ijtimoiy va siyosiy sohada katta shov-shuvga sabab bo‘ldi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Gurugram shahrida mahalliy hokimiyat organlari yuzlab migrant ishchilarni, asosan g‘arbiy Bengaldan kelgan va bengal tilida so‘zlashuvchi musulmonlarni, noqonuniy Bangladesh fuqarolari sifatida hibsga oldi. Ushbu reyd chog‘ida ushlangan shaxslar maxsus saqlash markazlariga joylashtirilib, fuqarolikni tasdiqlovchi hujjatlarni taqdim etishga majbur qilindi.
Ba’zi ishchilar, jumladan, 15 yildan beri shaharda yashab kelayotgan Ater Ali Shayx, hujjatlari mavjud bo‘lishiga qaramay, ularning soxta deb topilganini va politsiyada kaltaklanganini bildirgan. Politsiya esa bunday da’volarni rad etib, 250 nafar shaxsdan faqat 10 nafari haqiqatan ham noqonuniy migrant sifatida aniqlanganini ma’lum qildi.
Reydlar natijasida yuzlab ishchi oilalari bilan bir kechada shahardan ketishga majbur bo‘ldi, bu esa shaharda xizmat ko‘rsatish tizimlarining ishdan chiqishiga sabab bo‘ldi. Masalan, chiqindi yig‘ish tizimi izdan chiqdi, ko‘plab uylarda xizmatkorlar qolmadi.
Shahardagi ba’zi boy mahallalarda yashovchi fuqarolar bu holatdan zarar ko‘rgan bo‘lsa-da, kambag‘al migrantlar orasida qo‘rquv va ishonchsizlik yanada kuchaydi. Mutaxassislar ta’kidlashicha, bunday reydlar yangi hodisa emas, ammo so‘nggi yillarda, ayniqsa Bosh vazir Narendra Modi boshchiligidagi hukumat davrida, Bangladeshdan kelgan musulmonlarga nisbatan deportatsiya choralari kuchaygan.
Ichki ishlar vazirligi tomonidan may oyida qabul qilingan yangi ko‘rsatma barcha shtatlarga maxsus guruhlar tuzib, noqonuniy migrantlarni aniqlash va ularning hujjatlarini 30 kun ichida tekshirish vazifasini yukladi. Huquq faollari esa tartibning asosiy muammosiga e’tibor qaratmoqda.

В Гургаоне началась иммиграционная рейд против мигрантов
Недавние иммиграционные рейды в крупных городах Индии, особенно в районах, где бедность соседствует с небоскребами, вызвали большой общественный и политический резонанс. Об этом сообщает Zamin.uz.
В городе Гургаон местные власти задержали сотни мигрантов, в основном мусульман, говорящих на бенгальском языке и приехавших из Западной Бенгалии, как незаконных граждан Бангладеш. Задержанные во время рейда были помещены в специальные центры содержания и вынуждены были предоставить документы, подтверждающие их гражданство.
Некоторые рабочие, включая Атера Али Шейха, который живет в городе уже 15 лет, сообщили, что, несмотря на наличие документов, они были признаны поддельными и подверглись избиению в полиции. Полиция, в свою очередь, опровергла такие обвинения, заявив, что из 250 задержанных только 10 действительно были идентифицированы как незаконные мигранты.
В результате рейдов сотни рабочих семей были вынуждены покинуть город за одну ночь, что привело к сбоям в системе обслуживания города. Например, система сбора отходов вышла из строя, и во многих домах не осталось обслуживающего персонала.
Хотя некоторые граждане, проживающие в богатых районах города, пострадали от этой ситуации, среди бедных мигрантов страх и недоверие усилились. Эксперты отмечают, что такие рейды не являются новой практикой, но в последние годы, особенно во время правления премьер-министра Нарендры Моди, меры депортации в отношении мусульман из Бангладеш усилились.
Министерство внутренних дел в мае приняло новое указание, обязывающее все штаты создать специальные группы для выявления незаконных мигрантов и проверки их документов в течение 30 дней. Правозащитники обращают внимание на основную проблему этого порядка.
По их мнению, даже после проверки документов подозреваемых официальные сертификаты, подтверждающие гражданство, не выдаются. Это ставит их под угрозу повторного задержания в любое время.
В результате тысячи бенгальских мусульман, живущих в отдаленных районах индийских городов, постоянно пытаются сохранить свои документы в безопасности, живя в страхе депортации.