Qozog‘istonda uchinchi dron quladi – TIV izoh berdi
G‘arbiy Qozog‘iston viloyatida noma’lum dron qulagani bo‘yicha Tashqi ishlar vazirining birinchi o‘rinbosari Aqan Raxmetullin izoh berdi, deb xabar bermoqda Tengrinews.kz.
Majlisda jurnalistlar TIVdan dronning kimga tegishli ekani haqida so‘rashdi. Raxmetullin bu borada rasmiy bayonot keyinroq e’lon qilinishini ma’lum qildi.
"Albatta, bayonot bo‘ladi, lekin hozircha bu dron qayerdan kelgani va kimga tegishli ekani noma’lum. Tergov ishlari olib borilmoqda. Kim tomonidan uchirilgani aniqlangach, kerakli qarorlar qabul qilinadi", — dedi u.
TIVning yana bir o‘rinbosari Alibek Kuantirov ham holat yuzasidan gapirdi: "U yerda texnik masalalar muhim — qayerdan kelgani, qayerga tushgani, kim ishlab chiqargani. Buni mutaxassislar aniqlaydi", — dedi u qisqacha.
Eslatib o‘tamiz, bir kun oldin JoniBek tumanida noma’lum dron bo‘laklari topilgan edi. Politsiya ma’lumotlariga ko‘ra, ob’yekt aholi yashaydigan hududlardan yiroqda aniqlangan. Bu G‘arbiy Qozog‘istonda so‘nggi vaqtlarda qayd etilgan uchinchi bunday holat: 18-martda Tasqalin tumanida, 18-fevralda esa Uyalı qishlog‘i yaqinida ham shunday dron qulashlari sodir bo‘lgan.

В Казахстане упал третий дрон – МИД прокомментировал
В Западно-Казахстанской области первый заместитель министра иностранных дел Акан Рахметуллин прокомментировал падение неизвестного дрона, сообщает Tengrinews.kz.
На заседании журналисты спросили у МИД, кому принадлежит дрон. Рахметуллин сообщил, что официальное заявление будет опубликовано позже.
"Конечно, будет заявление, но пока неизвестно, откуда этот дрон и кому он принадлежит. Ведется расследование. Как только будет установлено, кто его запустил, будут приняты необходимые решения", — сказал он.
Другой заместитель министра иностранных дел Алибек Куантырв также прокомментировал ситуацию: "Технические вопросы важны — откуда он пришел, куда упал, кто его изготовил. Это установят специалисты", — кратко отметил он.
Напомним, что день назад в районе Джонибека были найдены обломки неизвестного дрона. По данным полиции, объект был обнаружен вдали от населенных пунктов. Это третий подобный случай, зафиксированный в Западном Казахстане в последнее время: 18 марта в районе Таскали и 18 февраля недалеко от села Уялы также произошли падения таких дронов.