Rossiya va Shimoliy Koreya tibbiyot sohasida hamkorlikni kengaytirmoqda
Dunyo 09:02, 26-03-2025 5
Rossiya va Shimoliy Koreya tibbiyot sohasidagi hamkorlikni kengaytirmoqda. Xususan, Moskvadagi yetakchi tibbiyot markazlarida shimoliy koreyalik shifokorlar kardiologiya va onkologiya bo‘yicha stajirovka o‘tashi rejalashtirilgan. Bu haqda Rossiyaning Pxenyandagi elchixonasi o‘zining rasmiy Facebook sahifasida ma’lumot berdi.
Rossiya – Shimoliy Koreya tibbiyot aloqalari faollashmoqda
Rossiyaning KXDRdagi elchisi Aleksandr Matsegora Shimoliy Koreya sog‘liqni saqlash vazirining o‘rinbosari Chon Sol Ren bilan uchrashib, ikki davlat o‘rtasidagi tibbiyot sohasidagi hamkorlikni muhokama qildi. Ushbu hamkorlik doirasida:
- Shimoliy Koreya farmatsevtika sohasini modernizatsiya qilishda Rossiya tomonidan yordam berish;
- Zamonaviy antibiotiklar ishlab chiqarish bo‘yicha hamkorlik;
- Shimoliy Koreyada yangi tibbiy muassasalar tashkil etish.
Shimoliy Koreya tomoni ayrim milliy tibbiyot yutuqlari bilan bo‘lishishga tayyorligini bildirgan. Chon Sol Renning ta’kidlashicha, bu tibbiyot "juda yuqori samara" ko‘rsatishi mumkin.
Shimoliy Koreya dorilari Rossiyada sotilmoqda
Ikki davlat o‘rtasidagi tibbiy hamkorlik kuchaygani sababli, 2023 yil kuzida Pxenyandagi "Pugang" farmatsevtika zavodining Rossiyada vakolatxonasi ochildi. Shundan so‘ng Shimoliy Koreyada ishlab chiqarilgan biologik faol qo‘shimchalar (BFQ) Rossiya bozoriga kirib keldi.
Masalan, "Kumdan-2" deb ataluvchi preparat — "olti yillik keson jensheni" asosidagi in’eksion zardobdir. Sotuvchilar uni yoshartirish, to‘qimalarni qayta tiklash va immunitetni oshirish xususiyatiga ega deb ta’riflashmoqda. Uning uch qutisining narxi 7 ming rublgacha yetadi.
Shimoliy Koreya dorilari haqiqatdan samaralimi?
Jurnalistlar "Kumdan-2" kabi preparatlarning haqiqiy tarkibi va samaradorligi haqida so‘rov o‘tkazishdi. Rossiyadagi farmatsevtlar bu kabi dorilar haqida hech qanday ma’lumotga ega emasligini ma’lum qilishgan.
Janubiy Koreyada o‘tkazilgan ekspertiza natijalari esa yanada qiziqarli bo‘ldi:
• Ampulalarning tarkibida faqat og‘riq qoldiruvchi prokayn (novokain) moddasi aniqlangan.
• Undan tashqari biron-bir foydali moddalar topilmagan.
Bunday tahlillar bu kabi dorilarning haqiqiy samaradorligi shubha ostida ekanini ko‘rsatadi. Shunga qaramay, ular Rossiyada faol sotilmoqda.
Rossiya va Shimoliy Koreya tibbiyot sohasidagi hamkorlikni rivojlantirishda davom etmoqda. Shimoliy koreyalik shifokorlar Moskvada stajirovka o‘tashi, farmatsevtika sohasi modernizatsiya qilinishi va yangi tibbiyot muassasalari tashkil etilishi rejalashtirilgan. Biroq, Shimoliy Koreya dorilari haqidagi shubhali ma’lumotlar ularning xavfsizligi va samaradorligi borasida jiddiy savollar tug‘dirmoqda.
Tibbiy hamkorlik ikki davlat o‘rtasidagi aloqalarni mustahkamlashi mumkin, biroq shubhali dorilar aholi salomatligiga xavf solishi ehtimoli ham yo‘q emas.