Rossiya va Shimoliy Koreya tibbiyot sohasida hamkorlikni kengaytirmoqda
Rossiya va Shimoliy Koreya tibbiyot sohasidagi hamkorlikni kengaytirmoqda. Xususan, Moskvadagi yetakchi tibbiyot markazlarida shimoliy koreyalik shifokorlar kardiologiya va onkologiya bo‘yicha stajirovka o‘tashi rejalashtirilgan. Bu haqda Rossiyaning Pxenyandagi elchixonasi o‘zining rasmiy Facebook sahifasida ma’lumot berdi.
Rossiya – Shimoliy Koreya tibbiyot aloqalari faollashmoqda
Rossiyaning KXDRdagi elchisi Aleksandr Matsegora Shimoliy Koreya sog‘liqni saqlash vazirining o‘rinbosari Chon Sol Ren bilan uchrashib, ikki davlat o‘rtasidagi tibbiyot sohasidagi hamkorlikni muhokama qildi. Ushbu hamkorlik doirasida:
- Shimoliy Koreya farmatsevtika sohasini modernizatsiya qilishda Rossiya tomonidan yordam berish;
- Zamonaviy antibiotiklar ishlab chiqarish bo‘yicha hamkorlik;
- Shimoliy Koreyada yangi tibbiy muassasalar tashkil etish.
Shimoliy Koreya tomoni ayrim milliy tibbiyot yutuqlari bilan bo‘lishishga tayyorligini bildirgan. Chon Sol Renning ta’kidlashicha, bu tibbiyot "juda yuqori samara" ko‘rsatishi mumkin.
Shimoliy Koreya dorilari Rossiyada sotilmoqda
Ikki davlat o‘rtasidagi tibbiy hamkorlik kuchaygani sababli, 2023 yil kuzida Pxenyandagi "Pugang" farmatsevtika zavodining Rossiyada vakolatxonasi ochildi. Shundan so‘ng Shimoliy Koreyada ishlab chiqarilgan biologik faol qo‘shimchalar (BFQ) Rossiya bozoriga kirib keldi.
Masalan, "Kumdan-2" deb ataluvchi preparat — "olti yillik keson jensheni" asosidagi in’eksion zardobdir. Sotuvchilar uni yoshartirish, to‘qimalarni qayta tiklash va immunitetni oshirish xususiyatiga ega deb ta’riflashmoqda. Uning uch qutisining narxi 7 ming rublgacha yetadi.
Shimoliy Koreya dorilari haqiqatdan samaralimi?
Jurnalistlar "Kumdan-2" kabi preparatlarning haqiqiy tarkibi va samaradorligi haqida so‘rov o‘tkazishdi. Rossiyadagi farmatsevtlar bu kabi dorilar haqida hech qanday ma’lumotga ega emasligini ma’lum qilishgan.
Janubiy Koreyada o‘tkazilgan ekspertiza natijalari esa yanada qiziqarli bo‘ldi:
• Ampulalarning tarkibida faqat og‘riq qoldiruvchi prokayn (novokain) moddasi aniqlangan.
• Undan tashqari biron-bir foydali moddalar topilmagan.
Bunday tahlillar bu kabi dorilarning haqiqiy samaradorligi shubha ostida ekanini ko‘rsatadi. Shunga qaramay, ular Rossiyada faol sotilmoqda.
Rossiya va Shimoliy Koreya tibbiyot sohasidagi hamkorlikni rivojlantirishda davom etmoqda. Shimoliy koreyalik shifokorlar Moskvada stajirovka o‘tashi, farmatsevtika sohasi modernizatsiya qilinishi va yangi tibbiyot muassasalari tashkil etilishi rejalashtirilgan. Biroq, Shimoliy Koreya dorilari haqidagi shubhali ma’lumotlar ularning xavfsizligi va samaradorligi borasida jiddiy savollar tug‘dirmoqda.
Tibbiy hamkorlik ikki davlat o‘rtasidagi aloqalarni mustahkamlashi mumkin, biroq shubhali dorilar aholi salomatligiga xavf solishi ehtimoli ham yo‘q emas.

Россия и Северная Корея расширяют сотрудничество в области медицины
Россия и Северная Корея расширяют сотрудничество в области медицины. В частности, в ведущих медицинских центрах Москвы планируется стажировка северокорейских врачей по кардиологии и онкологии. Об этом сообщило посольство России в Пхеньяне на своей официальной странице в Facebook.
Медицинские связи России и Северной Кореи активизируются
Посол России в КНДР Александр Матсегорa встретился с заместителем министра здравоохранения Северной Кореи Чон Сол Рен и обсудил сотрудничество в области медицины между двумя странами. В рамках этого сотрудничества:
- Помощь России в модернизации фармацевтической отрасли Северной Кореи;
- Сотрудничество в производстве современных антибиотиков;
- Создание новых медицинских учреждений в Северной Корее.
Северная Корея выразила готовность поделиться некоторыми национальными медицинскими достижениями. По словам Чон Сол Рена, эта медицина может продемонстрировать "очень высокую эффективность".
Лекарства из Северной Кореи продаются в России
В связи с усилением медицинского сотрудничества между двумя странами, осенью 2023 года в Пхеньяне открыто представительство фармацевтического завода "Пуганг" в России. После этого на российский рынок вышли биологически активные добавки (БАД), произведенные в Северной Корее.
Например, препарат под названием "Кумдан-2" является инъекционным экстрактом на основе "шестилетнего корейского женьшеня". Продавцы описывают его как обладающий свойствами омоложения, восстановления тканей и повышения иммунитета. Цена за три упаковки достигает 7000 рублей.
Действительно ли лекарства из Северной Кореи эффективны?
Журналисты провели опрос о реальном составе и эффективности таких препаратов, как "Кумдан-2". Фармацевты в России сообщили, что не имеют никакой информации о таких лекарствах.
Результаты экспертизы, проведенной в Южной Корее, оказались еще более интересными:
- В составе ампул был обнаружен только обезболивающий прокайн (новокаин).
- Кроме того, не найдено никаких полезных веществ.
Такие анализы показывают, что реальная эффективность таких лекарств вызывает сомнения. Тем не менее, они активно продаются в России.
Россия и Северная Корея продолжают развивать сотрудничество в области медицины. Планируется, что северокорейские врачи пройдут стажировку в Москве, будет модернизирована фармацевтическая отрасль и созданы новые медицинские учреждения. Однако сомнительная информация о лекарствах вызывает серьезные вопросы о их безопасности и эффективности.
Медицинское сотрудничество может укрепить связи между двумя странами, но также существует вероятность, что сомнительные лекарства могут представлять угрозу для здоровья населения.