Rossiya Ukrainadagi urushni 2026 yilgacha yakunlashni rejalashtirmoqda
Dunyo 09:54, 27-03-2025 3
Ukraina Bosh razvedka boshqarmasi (GUR) ma’lumotiga ko‘ra, Rossiya 2026 yilgacha Ukrainadagi urushni yakunlashni rejalashtirmoqda. Agar bu muddatda maqsadga erishilmasa, Rossiya AQSH va Xitoy kabi geosiyosiy va iqtisodiy gigantlar bilan tenglasha olmasligi mumkin. Bu haqda GUR rahbari o‘rinbosari Vadim Skibitskiy ma’lum qildi.
Rossiyaning strategik prognozlari va urush ssenariylari
Skibitskiyning ta’kidlashicha, Rossiya 2045 yilgacha bo‘lishi mumkin bo‘lgan 15 ta ehtimoliy harbiy mojaro ssenariylarini prognoz qilgan. Ularning oltitasi to‘g‘ridan to‘g‘ri shimoliy Yevropa bilan bog‘liq. Shuningdek, Polshaga qarata ehtimoliy harbiy to‘qnashuvning to‘rtta turi ishlab chiqilgani ma’lum qilingan.
GUR vakiliga ko‘ra, Rossiyada 2026–2035 yillarga mo‘ljallangan geosiyosiy prognoz ishlab chiqilgan bo‘lib, uning 2045 yilgacha bo‘lgan oqibatlari tahlil qilingan. Ushbu hujjatlarda “Ukraina masalasi” 2026 yilgacha hal etilishi lozimligi qayd etilgan. Agar urush yana 5-10 yil davom etadigan bo‘lsa, Rossiyaning xalqaro mavqei va iqtisodiy o‘sishi jiddiy xavf ostida qolishi mumkin.
Rossiyaning Yevropa va Osiyodagi ehtimoliy urush ssenariylari
NATO manbalariga ko‘ra, Rossiya Finlyandiya va NATOning sharqiy qanotidagi boshqa davlatlarga hujum qilish rejasini tayyorlagan. Bu ssenariyda Rossiya armiyasining bir nechta bo‘linmalari bir vaqtning o‘zida harakat qilishi mumkin. Hujumda o‘n minglab askarlarning ishtirok etishi ehtimoli bor.
Financial Times nashri ma’lumotlariga ko‘ra, Rossiya Yaponiya va Janubiy Koreyaga nisbatan ehtimoliy urush ssenariylarini ishlab chiqqan. Ushbu rejalarda harbiy va fuqarolik infratuzilmasi obyektlariga zarba berish ko‘zda tutilgan. 2008–2014 yillardagi maxfiy hujjatlarga ko‘ra, Rossiya X-101 raketalari bilan zarbalar berishni va ushbu davlatlarning havo mudofaasi kuchini sinashni rejalashtirgan.
Yevropa Rossiyadan ehtiyot bo‘lishga chaqirmoqda
Yevropa diplomatiyasi rahbari Kaya Kallas 2028 yilda Rossiya Yevropa ittifoqiga hujum qilishi mumkinligini bildirib, Yevropani mudofaa xarajatlarini oshirishga chaqirgan. NATO ekspertlari esa alyans bilan to‘g‘ridan to‘g‘ri to‘qnashuv 4-6 yil ichida sodir bo‘lishi mumkinligini ta’kidlamoqda.
Xulosa qilib aytganda, Rossiya Ukrainadagi urushni 2026 yilgacha yakunlashni maqsad qilgan, aks holda o‘zining global maqsadlariga yetishda muammolarga duch kelishi mumkin. Yevropada esa Rossiyaning uzoq muddatli harbiy rejalaridan xavotir ortayotgani kuzatilmoqda.