Ukraina Bosh razvedka boshqarmasi (GUR) ma’lumotiga ko‘ra, Rossiya 2026 yilgacha Ukrainadagi urushni yakunlashni rejalashtirmoqda. Agar bu muddatda maqsadga erishilmasa, Rossiya AQSH va Xitoy kabi geosiyosiy va iqtisodiy gigantlar bilan tenglasha olmasligi mumkin. Bu haqda GUR rahbari o‘rinbosari Vadim Skibitskiy ma’lum qildi.
Rossiyaning strategik prognozlari va urush ssenariylari
Skibitskiyning ta’kidlashicha, Rossiya 2045 yilgacha bo‘lishi mumkin bo‘lgan 15 ta ehtimoliy harbiy mojaro ssenariylarini prognoz qilgan. Ularning oltitasi to‘g‘ridan to‘g‘ri shimoliy Yevropa bilan bog‘liq. Shuningdek, Polshaga qarata ehtimoliy harbiy to‘qnashuvning to‘rtta turi ishlab chiqilgani ma’lum qilingan.
GUR vakiliga ko‘ra, Rossiyada 2026–2035 yillarga mo‘ljallangan geosiyosiy prognoz ishlab chiqilgan bo‘lib, uning 2045 yilgacha bo‘lgan oqibatlari tahlil qilingan. Ushbu hujjatlarda “Ukraina masalasi” 2026 yilgacha hal etilishi lozimligi qayd etilgan. Agar urush yana 5-10 yil davom etadigan bo‘lsa, Rossiyaning xalqaro mavqei va iqtisodiy o‘sishi jiddiy xavf ostida qolishi mumkin.
Rossiyaning Yevropa va Osiyodagi ehtimoliy urush ssenariylari
NATO manbalariga ko‘ra, Rossiya Finlyandiya va NATOning sharqiy qanotidagi boshqa davlatlarga hujum qilish rejasini tayyorlagan. Bu ssenariyda Rossiya armiyasining bir nechta bo‘linmalari bir vaqtning o‘zida harakat qilishi mumkin. Hujumda o‘n minglab askarlarning ishtirok etishi ehtimoli bor.
Financial Times nashri ma’lumotlariga ko‘ra, Rossiya Yaponiya va Janubiy Koreyaga nisbatan ehtimoliy urush ssenariylarini ishlab chiqqan. Ushbu rejalarda harbiy va fuqarolik infratuzilmasi obyektlariga zarba berish ko‘zda tutilgan. 2008–2014 yillardagi maxfiy hujjatlarga ko‘ra, Rossiya X-101 raketalari bilan zarbalar berishni va ushbu davlatlarning havo mudofaasi kuchini sinashni rejalashtirgan.
Yevropa Rossiyadan ehtiyot bo‘lishga chaqirmoqda
Yevropa diplomatiyasi rahbari Kaya Kallas 2028 yilda Rossiya Yevropa ittifoqiga hujum qilishi mumkinligini bildirib, Yevropani mudofaa xarajatlarini oshirishga chaqirgan. NATO ekspertlari esa alyans bilan to‘g‘ridan to‘g‘ri to‘qnashuv 4-6 yil ichida sodir bo‘lishi mumkinligini ta’kidlamoqda.

Россия планирует завершить войну в Украине к 2026 году
По данным Главного управления разведки Украины (ГУР), Россия планирует завершить войну в Украине до 2026 года. Если к этому сроку цель не будет достигнута, Россия может не суметь сравниться с геополитическими и экономическими гигантами, такими как США и Китай. Об этом сообщил заместитель главы ГУР Владимир Скибицкий.
Стратегические прогнозы и сценарии войны России
Скибицкий отметил, что Россия прогнозировала 15 потенциальных сценариев военных конфликтов, которые могут произойти до 2045 года. Шесть из них связаны непосредственно с Северной Европой. Также сообщается, что разработаны четыре типа потенциального военного столкновения с Польшей.
По словам представителя ГУР, в России разработан геополитический прогноз на 2026–2035 годы, последствия которого были проанализированы до 2045 года. В этих документах отмечается, что «украинский вопрос» должен быть решен до 2026 года. Если война продлится еще 5-10 лет, международный статус России и ее экономический рост могут оказаться под серьезной угрозой.
Потенциальные сценарии войны России в Европе и Азии
По данным источников НАТО, Россия подготовила план атаки на Финляндию и другие страны восточного фланга НАТО. В этом сценарии несколько подразделений российской армии могут действовать одновременно. Есть вероятность участия десятков тысяч солдат в атаке.
Согласно данным Financial Times, Россия разработала потенциальные сценарии войны против Японии и Южной Кореи. В этих планах предусмотрены удары по объектам военной и гражданской инфраструктуры. Согласно секретным документам 2008–2014 годов, Россия планировала наносить удары ракетами Х-101 и проверять силы противовоздушной обороны этих стран.
Европа призывает к осторожности в отношении России
Глава европейской дипломатии Кая Каллас заявила, что в 2028 году Россия может атаковать Европейский Союз, призвав Европу увеличить расходы на оборону. Эксперты НАТО подчеркивают, что прямое столкновение с альянсом может произойти в течение 4-6 лет.
В заключение, Россия ставит целью завершить войну в Украине до 2026 года, в противном случае она может столкнуться с проблемами в достижении своих глобальных целей. В Европе наблюдается нарастающее беспокойство по поводу долгосрочных военных планов России.