Belarus uchta Airbus samolyotini sotib olishda sanksiyalarni qanday chetlab o‘tdi?
Belarusning sanksiyalarga uchragan "Belavia" davlat aviakompaniyasi o‘z parkini Airbus samolyotlari bilan to‘ldirish yo‘lini topdi. Reuters xabariga ko‘ra, aviakompaniya ayni vaqtda Gambiyaning Magic Air xususiy aviakompaniyasiga tegishli uchta Airbus A330 samolyotlarini sotib olish bo‘yicha shartnomani imzolashga tayyorgarlik ko‘rmoqda. Bu samolyotlar 2024 yil 17 avgustda Belarusga olib kelingan.
Airbus A330 samolyotlari va ularning holati
Flightradar24 va boshqa monitoring servislari ma’lumotlariga ko‘ra, Magic Air Qohira, Istanbul va Maskatdan uchta samolyotni Minskka yuborgan. Gambiya Fuqarolik aviatsiyasi boshqarmasiga ko‘ra, ushbu samolyotlar avval BAAdan bo‘lgan xaridorga sotilgan va 2024 yil 19 avgustda Gambiya reyestridan chiqarilgan. Shu bilan birga, manbalarga ko‘ra, samolyotlar juda yomon texnik holatda bo‘lib, hozirda ularni tartibga keltirish ishlari olib borilmoqda.
Avval "Belavia" faqatgina Boeing samolyotlaridan foydalangani sababli, Airbus A330'dan foydalanish uchun uchuvchilar qayta tayyorgarlikdan o‘tishga majbur bo‘lgan. Manbalardan biriga ko‘ra, ushbu samolyotlar 2025 yil bahor-yoz mavsumida parvozlarni boshlashi rejalashtirilgan.
Airbus va xalqaro sanksiyalar
Airbus kompaniyasi amaldagi barcha xalqaro qonunlar va sanksiyalarga qat’iy rioya etishini ta’kidlagan. Kompaniya vakillari ma’lum qilishicha, sanksiya ostidagi davlatlarga samolyotlar, ehtiyot qismlar yoki xizmatlarni qonuniy yo‘l bilan yetkazib berish mumkin emas. Shu bilan birga, Airbus uchinchi tomonlarning sanksiyalarni buzishini to‘xtatish imkoniga ega emasligi va eski samolyotlar bozorini nazorat qila olmasligini ma’lum qilgan.
Belaviaga qarshi sanksiyalar va ularning ta’siri
2021 yilda Ryanair havo kemasining Belarus hukumati tomonidan majburiy ravishda qo‘ndirilishi tufayli Yevropa Ittifoqi Belarus aviakompaniyalariga YEI hududi ustidan uchib o‘tishni taqiqladi. Shuningdek, Bryussel "Belavia"ga Yevropa kompaniyalari bilan yangi lizing shartnomalarini tuzishni taqiqladi. 2023 yil avgust oyida YEI Belarus aviatsiya sohasi uchun tovar va texnologiyalar yetkazib berishni taqiqladi. Bundan tashqari, AQSH va Buyuk Britaniya "Belavia"ga nisbatan sanksiyalar joriy etgan.
Belarusning "Belavia" aviakompaniyasi sanksiyalar sharoitida o‘z parkini Airbus A330 samolyotlari bilan to‘ldirishga harakat qilmoqda. Gambiya orqali amalga oshirilgan bu xarid xalqaro sanksiyalarning aylanma yo‘llar bilan chetlab o‘tilishi mumkinligi haqida savollarni keltirib chiqarmoqda. Shu bilan birga, "Belavia" yangi samolyotlardan foydalanish uchun katta texnik va logistik muammolarga duch kelmoqda.

Беларусь как обошла санкции при покупке трех самолетов Airbus?
Государственная авиакомпания Беларуси "Белавиа", попавшая под санкции, нашла способ пополнить свой парк самолетами Airbus. По информации Reuters, авиакомпания в настоящее время готовится подписать контракт на покупку трех самолетов Airbus A330, принадлежащих частной авиакомпании Magic Air из Гамбии. Эти самолеты были доставлены в Беларусь 17 августа 2024 года.
Самолеты Airbus A330 и их состояние
Согласно данным Flightradar24 и других мониторинговых сервисов, Magic Air отправила три самолета в Минск из Каира, Стамбула и Москвы. По данным Управления гражданской авиации Гамбии, эти самолеты ранее были проданы покупателю из ОАЭ и были выведены из реестра Гамбии 19 августа 2024 года. При этом, по словам источников, самолеты находятся в очень плохом техническом состоянии, и в настоящее время проводятся работы по их приведению в порядок.
Поскольку ранее "Белавиа" использовала только самолеты Boeing, пилоты были вынуждены пройти повторную подготовку для использования Airbus A330. По словам одного из источников, эти самолеты планируется начать использовать в полетах в весенне-летний сезон 2025 года.
Airbus и международные санкции
Компания Airbus подчеркивает, что строго соблюдает все действующие международные законы и санкции. Представители компании сообщили, что поставка самолетов, запчастей или услуг странам, находящимся под санкциями, не может осуществляться законным образом. При этом Airbus заявила, что не может предотвратить нарушение санкций третьими сторонами и не может контролировать рынок старых самолетов.
Санкции против "Белавиа" и их влияние
В 2021 году Европейский Союз запретил белорусским авиакомпаниям летать над территорией ЕС после принудительной посадки самолета Ryanair правительством Беларуси. Брюссель также запретил "Белавиа" заключать новые лизинговые контракты с европейскими компаниями. В августе 2023 года ЕС запретил поставки товаров и технологий для белорусской авиационной отрасли. Кроме того, США и Великобритания ввели санкции против "Белавиа".
Авиакомпания "Белавиа" из Беларуси пытается пополнить свой парк самолетами Airbus A330 в условиях санкций. Эта покупка, осуществленная через Гамбию, вызывает вопросы о возможности обхода международных санкций обходными путями. При этом "Белавиа" сталкивается с большими техническими и логистическими проблемами при использовании новых самолетов.