E’lon qilingan yangi skrinshotlarga ko‘ra, Pentagon rahbari Pit Xegset Amerikaning F-18 qiruvchi samolyotlari missiya boshlanishidan 31 daqiqa hamda rejalashtirilgan nishon yakson qilinishidan ikki soat oldin havoga ko‘tarilgani haqida xabar yuborgan.
Keyinroq milliy xavfsizlik bo‘yicha maslahatchi Mayk Uols chatda hujum natijalari haqida batafsil ma’lumot bergan. «Birinchi nishon — ularning raketalar bo‘yicha bosh mutaxassisi — u o‘zining sevgilisi yashaydigan binoga kirganini aniqladik va u qulab tushdi», — deyiladi skrinshotda.
Foto: The Atlantic
O‘z navbatida Xegset quyidagi mazmundagi xabarni yuborgan: «Ajoyib ish, bo‘ldi. Bugun kechqurun yana bir nechta zarba, ertaga to‘liq hisobot bo‘ladi. Hozircha hammasi reja bo‘yicha, nishonlarga aniq zarbalar berilmoqda va hozircha hammasi yaxshi».
The Atlantic'ning qayd etishicha, Goldbergning ushbu chatga nima sababdan qo‘shilib qolgani hanuz noma’lumligicha qolmoqda.
Goldberg 24 mart kuni tasodifan AQSHning husiylarga qarshi operatsiyaga oid rejalari muhokama qilingan chatga qo‘shilib qolganini ma’lum qilgandi. Chatda 18 kishi bo‘lgan, ular orasida Uols, Xegset, davlat kotibi Marko Rubio, vitse-prezident Jey Di Vens va Oq uyning boshqa vakillari ham bor. Pentagon rahbari ushbu chat orqali harbiy rejalar yuborilganini rad etdi. Milliy xavfsizlik bo‘yicha maslahatchi sodir bo‘lgan voqea bo‘yicha mas’uliyatni o‘z zimmasiga oldi, biroq Goldbergni tanimasligini va uning raqami ham o‘zida bo‘lmaganini ta’kidladi. AQSH prezidenti Donald Tramp Uols bundan xulosa chiqarganini ma’lum qildi.
The Guardian nashrining yozishicha, AQSHdagi milliy xavfsizlik va razvedka sharhlovchilari, ekspertlar davlat maxfiy harbiy rejalarining bunday tijoriy chatlarda muhokama qilinishini jiddiy tanqid ostiga olmoqda. Ularning nazdida bu operatsion xavfsizlikning misli ko‘rilmagan buzilishi. Harbiy operatsiyalar Signal orqali muhokama qilingani Shpionaj to‘g‘risidagi qonunga va davlat hujjatlarini saqlash tartibiga ham zid bo‘lishi mumkin. Chunki rasmiylar faqat himoyalangan, maxsus davlat kanallari orqali muloqot qilishi shart edi.

Новые скриншоты чата команды Трампа, обсуждающего атаку на Яман
Опубликованы новые скриншоты, подтверждающие, что высокопоставленные чиновники правительства США обсуждали атаку на хуситов в Йемене в мессенджере Signal перед нанесением ударов. Главный редактор The Atlantic Джеффри Голдберг случайно присоединился к этому чату.
Согласно опубликованным новым скриншотам, глава Пентагона Пит Хегсет сообщил, что истребители F-18 США поднялись в воздух за 31 минуту до начала миссии и за два часа до запланированного уничтожения цели.
Позже советник по национальной безопасности Майк Уолс предоставил подробную информацию о результатах атаки в чате. «Первая цель — их главный специалист по ракетам — мы выяснили, что он зашел в здание, где живет его девушка, и оно обрушилось», — говорится в скриншоте.
Фото: The Atlantic
В свою очередь, Хегсет отправил сообщение следующего содержания: «Отличная работа, все. Сегодня вечером будет еще несколько ударов, завтра будет полный отчет. Пока все идет по плану, удары точно наносятся по целям, и пока все хорошо».
Как отмечает The Atlantic, причина, по которой Голдберг случайно присоединился к этому чату, по-прежнему остается неизвестной.
Голдберг сообщил, что 24 марта он случайно присоединился к чату, в котором обсуждались планы США по операции против хуситов. В чате было 18 человек, среди которых Уолс, Хегсет, государственный секретарь Марко Рубио, вице-президент Джей Ди Вэнс и другие представители Белого дома. Глава Пентагона опроверг, что военные планы были отправлены через этот чат. Советник по национальной безопасности взял на себя ответственность за произошедшее, но подчеркнул, что не знает Голдберга и у него нет его номера. Президент США Дональд Трамп сообщил, что Уолс сделал выводы из этого.
Как пишет издание The Guardian, комментаторы по национальной безопасности и разведке в США, эксперты подвергают серьезной критике обсуждение таких секретных военных планов в коммерческих чатах. По их мнению, это беспрецедентное нарушение оперативной безопасности. Обсуждение военных операций через Signal также может противоречить Закону о шпионаже и правилам хранения государственных документов. Поскольку официальные лица должны общаться только через защищенные, специальные государственные каналы.
В свою очередь, демократы в Конгрессе предложили ввести уголовную ответственность за передачу секретной информации через мессенджеры из-за того, что главному редактору The Atlantic был предоставлен доступ к чату высокопоставленных чиновников, обсуждающим атаку на Йемен.