Dunyo bo‘yicha ruhiy kasalliklar keskin oshmoqda
Jahon sog‘liqni saqlash tashkiloti (JSST) tomonidan e’lon qilingan so‘nggi hisobot insoniyat uchun jiddiy ogohlantirish bo‘ldi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Hozirgi kunda dunyo bo‘ylab bir milliarddan ortiq odam turli darajadagi ruhiy salomatlik muammolari bilan yashamoqda. Bu raqam nafaqat xavotirli, balki butun insoniyat sog‘lig‘i uchun katta tahdid hisoblanadi.
JSST ma’lumotlariga ko‘ra, 2021 yilda 15 yoshdan katta 400 milliondan ziyod kishi spirtli ichimliklar ta’siridan zarar ko‘rgan. 2022 yilda esa 64 milliondan ortiq inson giyohvand moddalar iste’moli natijasida ruhiy buzilishlarga duch kelgan.
Shuningdek, qariyb 57 million kishi demensiya va 24 milliondan ziyod inson epilepsiya bilan og‘rigan. Eng ko‘p uchraydigan ruhiy kasalliklar orasida xavotir va tushkunlik alohida o‘rin tutadi.
JSST ma’lumotlariga ko‘ra, bu kasalliklar barcha psixik buzilishlarning uchdan ikki qismini tashkil etadi. Ayniqsa, 20 dan 29 yoshgacha bo‘lgan yoshlar orasida bu muammolar keng tarqalgan.
Bu yosh avlod eng faol bo‘lishi kerak bo‘lgan davrda ruhiy kasalliklar bilan yuzlashmoqda. Hisobotda 2011 yildan 2021 yilgacha bo‘lgan davrda ruhiy kasalliklar soni dunyo aholisi o‘sishidan ham tez ko‘paygani qayd etilgan.
Bu esa global miqyosda vaziyatning og‘irlashayotganidan dalolat beradi. JSST yoshlar orasida o‘z joniga qasd qilish holatining asosiy o‘lim sababi ekanini ta’kidlaydi.
Faqat 2021 yilda 727 mingdan ortiq odam o‘z hayotini yo‘qotgan. Mavjud choralarga qaramay, tashkilotning taxminlariga ko‘ra, 2030 yilga qadar bu ko‘rsatkich faqat 12 foizga kamayishi mumkin.
Ruhiy buzilishlar nafaqat sog‘liqka, balki iqtisodiyotga ham katta zarar yetkazmoqda. Har yili bu muammo sababli 12 milliard ish kuni yo‘qotiladi, bu esa jahon iqtisodiyotiga yiliga taxminan 1 trillion dollar zarar keltiradi.
Eng achinarlisi, tushkunlik bilan og‘riganlarning faqat 9 foizi samarali davolanadi, psixozga chalinganlarning esa 71 foizi tibbiy yordam ololmaydi. Bu holat muammoning yanada kuchayishiga va odamlar hayotida qiyinchiliklarning ortishiga sabab bo‘lmoqda.
Shu sababli mutaxassislar davlat va jamiyatlarni ruhiy salomatlik muammosiga jiddiy e’tibor qaratishga chaqirmoqda. Chunki bu muammo kelajakda insoniyat taraqqiyotiga salbiy ta’sir ko‘rsatishi mumkin.

В мире резко растет количество психических заболеваний
Последний отчет Всемирной организации здравоохранения (ВОЗ) стал серьезным предупреждением для человечества. Об этом сообщает Zamin.uz.
В настоящее время более одного миллиарда человек во всем мире живут с различными проблемами психического здоровья. Эта цифра не только вызывает тревогу, но и представляет собой серьезную угрозу для здоровья всего человечества.
По данным ВОЗ, в 2021 году более 400 миллионов человек в возрасте старше 15 лет пострадали от воздействия алкоголя. В 2022 году более 64 миллионов человек столкнулись с психическими расстройствами в результате употребления наркотиков.
Кроме того, около 57 миллионов человек страдают деменцией, а более 24 миллионов — эпилепсией. Среди наиболее распространенных психических заболеваний особое место занимают тревога и депрессия.
Согласно данным ВОЗ, эти заболевания составляют две трети всех психических расстройств. Особенно широко эти проблемы распространены среди молодежи в возрасте от 20 до 29 лет.
Это поколение сталкивается с психическими заболеваниями в период, когда оно должно быть наиболее активным. В отчете отмечается, что с 2011 по 2021 год количество психических заболеваний росло быстрее, чем население мира.
Это свидетельствует об ухудшении ситуации в глобальном масштабе. ВОЗ подчеркивает, что среди молодежи самоубийство является основной причиной смерти.
Только в 2021 году более 727 тысяч человек лишились жизни. Несмотря на существующие меры, по прогнозам организации, к 2030 году этот показатель может снизиться всего на 12 процентов.
Психические расстройства наносят значительный ущерб не только здоровью, но и экономике. Ежегодно из-за этой проблемы теряется 12 миллиардов рабочих дней, что приводит к ущербу мировой экономике примерно в 1 триллион долларов в год.
Самое печальное, что только 9 процентов страдающих депрессией получают эффективное лечение, а 71 процент больных психозом не имеют доступа к медицинской помощи. Эта ситуация усугубляет проблему и увеличивает трудности в жизни людей.
Поэтому специалисты призывают государства и общества серьезно обратить внимание на проблему психического здоровья. Ведь эта проблема может негативно повлиять на развитие человечества в будущем.