Demokrat Senatda Tramp siyosatiga qarshi 17 soat nutq so‘zladi
Jonli translyatsiya qilingan nutq boshlanishidan avval Buker Senatga chiqishini Tramp va Hukumat samaradorligi departamenti (DOGE) rahbari Ilon Maskning «qonun ustuvorligi, Konstitutsiya va Amerika xalqi ehtiyojlariga to‘liq bee’tiborlik» ko‘rsatgani bilan izohladi.
CNN'ning xabar qilishicha, Buker nutqini 31 mart kuni mahalliy vaqt bilan soat 19:00 da boshlagan va 1 aprel soat 12:00 holatiga ko‘ra davom ettirgan. Demokrat Tramp harakatlariga qarshi chiqmoqda va «jismoniy jihatdan imkonli ekan, nutqni davom ettiraman», deb bayonot bergan.
Ushbu chiqish fillibaster (qonun qabul qilinishiga to‘sqinlik qiluvchi nutq) emas, chunki senator qonunlar yoki tayinlovlarga to‘sqinlik qilmayapti. Nashr qayd etishicha, u nutqni tribuna ochiq turgani, sessiya zali xodimlari va Kapitoliya politsiyasi o‘z joyida ekani davomida surunkali davom ettirishi mumkin.
«AQSH prezidenti atigi 71 kun ichida amerikaliklarning xavfsizligi, moliyaviy barqarorligi va demokratiyamizning asosiy prinsiplariga shunchalik katta ziyon yetkazdiki… Bu Amerika uchun odatiy vaqtlar emas. Ular AQSH Senatida ham shunday baholanmasligi kerak», — dedi Buker.
Nyu Jersi shtati senatori sifatida Buker AQSH prezidentining ijtimoiy ta’minot, ta’lim, migratsiya va sog‘liqni saqlash sohasidagi siyosatlariga qarshi chiqdi, deb yozadi New York Times.
Siyosatchi o‘z nutqida tashqi siyosat masalasiga ham to‘xtalib o‘tdi. Jumladan, u Donald Trampni NATOni zaiflashtirishda, Rossiya prezidenti Vladimir Putinga nisbatan moyillikda va Ukraina prezidenti Volodimir Zelenskiyga «diktator» deb atalgan noo‘rin bayonotlari uchun tanqid qildi.
Bundan tashqari, Buker Trampning Panama va Grenlandiyaga qilingan tahdidlari, hamda Meksika ko‘rfazini qayta nomlash g‘oyasini ham eslatib o‘tdi.
Biroq, The Guardian qayd etishicha, Buker Senatdagi rekordni yangilash uchun hali uzoq yo‘l bosishi kerak. 1957 yilda respublikachi Strom Termond Fuqarolik huquqlari to‘g‘risidagi qonunga to‘sqinlik qilish maqsadida 24 soat 18 daqiqa nutq so‘zlagan edi.
AP News yozishicha, 55 yoshli Kori Buker Vashingtonda tug‘ilgan, Nyu Jersida o‘sgan. Uning aytishicha, oilasi irqiy kamsitishga duch kelgan, jumladan, ota-onasi uy sotib olmoqchi bo‘lganida to‘siqlarga uchragan.
Buker Stenfordda futbol o‘ynagan, Yel universitetida huquqshunoslikni o‘rgangan va kam ta’minlangan oilalarga yordam beruvchi advokat sifatida ishlagan. Keyinchalik Nyuark (Nyu Jersining eng yirik shahri) shahar hokimi va AQSH senatori bo‘lgan.
2013 yilda u Senatga navbatdan tashqari saylovda g‘alaba qozondi, keyin esa 2014 va 2020 yillarda to‘liq muddatlarga saylandi. 2020 yilda u prezidentlik saylovida ishtirok etdi, ammo uning kampaniyasi muvaffaqiyatga erishmaydi.

Демократ в Сенате выступил с речью против политики Трампа в течение 17 часов
Перед началом транслируемой речи Букер объяснил свой выход в Сенат тем, что Трамп и глава Департамента эффективности правительства (DOGE) Илон Маск проявили «полное пренебрежение верховенством закона, Конституцией и потребностями американского народа».
По данным CNN, Букер начал свою речь 31 марта в 19:00 по местному времени и продолжал до 12:00 1 апреля. Демократ выступает против действий Трампа и заявил: «Пока это физически возможно, я продолжу свою речь».
Это выступление не является филибастером (речью, препятствующей принятию закона), так как сенатор не препятствует принятию законов или назначений. Издание отмечает, что он может продолжать свою речь, пока трибуна остается открытой, а сотрудники сессионного зала и полиция Капитолия находятся на своих местах.
«Президент США за всего 71 день нанес такой огромный ущерб безопасности американцев, финансовой стабильности и основным принципам нашей демократии… Это не обычные времена для Америки. Они не должны оцениваться так же в Сенате США», — сказал Букер.
Как сенатор от Нью-Джерси, Букер выступил против политики президента США в области социального обеспечения, образования, миграции и здравоохранения, сообщает New York Times.
Политик также затронул вопрос внешней политики. В частности, он раскритиковал Дональда Трампа за ослабление НАТО, за склонность к президенту России Владимиру Путину и за неуместные заявления о президенте Украины Владимире Зеленском, называя его «диктатором».
Кроме того, Букер напомнил о угрозах Трампа в адрес Панамы и Гренландии, а также о идее переименования Мексиканского залива.
Тем не менее, The Guardian отмечает, что Букеру еще предстоит пройти долгий путь, чтобы обновить рекорд в Сенате. В 1957 году республиканец Стром Термонд произнес речь продолжительностью 24 часа и 18 минут с целью воспрепятствовать закону о гражданских правах.
По данным AP News, 55-летний Кори Букер родился в Вашингтоне и вырос в Нью-Джерси. Он заявил, что его семья столкнулась с расовой дискриминацией, в том числе его родители столкнулись с препятствиями, когда пытались купить дом.
Букер играл в футбол в Стэнфорде, изучал юриспруденцию в Йельском университете и работал адвокатом, помогая малообеспеченным семьям. Позже он стал мэром Ньюарка (крупнейшего города Нью-Джерси) и сенатором США.
В 2013 году он выиграл специальные выборы в Сенат, затем был избран на полные сроки в 2014 и 2020 годах. В 2020 году он участвовал в президентских выборах, но его кампания не увенчалась успехом.