Ayniqsa, uch qavatli turar joy binosining poydevori yuvilib ketishi natijasida bino qulab tushdi va bu holat aholida katta xavotir uyg‘otdi. Shahar maʼmuriyati tomonidan maʼlum qilinishicha, Ayvazovskiy ko‘chasidagi “qulash xavfi mavjud” bo‘lgan to‘rtta ko‘p qavatli uy atrofida xavfsizlik choralari ko‘rilgan va ular o‘rab olingan.
Ushbu binolarda yashovchi 300 dan ortiq aholi favqulodda vaziyat sababli xavfsiz joylarga evakuatsiya qilindi. Shahar matbuot xizmati xabar berishicha, aholi bir qismi vaqtinchalik joylashtirish punktlariga olib ketilmoqda va ularga zarur yordam ko‘rsatilmoqda.
Qolganlari esa qarindoshlari uylariga vaqtincha joylashtirilgan. “Interfaks” agentligining maʼlumotiga ko‘ra, Ayvazovskiy ko‘chasidagi turar joy binosiga tutashtirilgan qo‘shimcha bino ham yomg‘ir sababli qulagan, ammo hech kim jarohat olmagan.
Hozirda bir necha ko‘p qavatli uy aholisi suv bosishi xavfi tufayli evakuatsiya qilinmoqda. Shimoliy Kavkazda mart oyining oxiridan beri kuchli yomg‘irlar va suv toshqinlari kuzatilmoqda.
Eng ko‘p zarar Dog‘istonda yetkazildi: o‘n minglab aholi elektr taʼminotisiz qoldi, avtomobil yo‘llari harakatga yopiq bo‘lib, temir yo‘llar shikastlandi. Mahachqalʼada ko‘plab ko‘chalar suv bilan to‘lib, transport harakati to‘xtatildi.
Shuningdek, Chechenistonda ham kuchli yomg‘irlar va yer ko‘chkilari 17 ta ko‘prikka zarar yetkazdi va o‘nlab uylar vayron bo‘ldi. Hozirda shahar maʼmuriyati va qutqaruv xizmatlari suv bosgan hududlarda aholining xavfsizligini taʼminlash va zararlarni kamaytirish maqsadida doimiy nazorat olib bormoqda.
Yaqin Sharqdagi keskin vaziyat sababli AQSHning Planet Labs kompaniyasi muhim qaror qabul qildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi. Endilikda Eron va uning atrofidagi mojaro hududlaridan olinayotgan

В столице Дагестана, городе Махачкала, сильные и внезапные дожди вызвали наводнения, которые привели к ряду проблем. Об этом сообщает Zamin.uz.
Особенно, в результате размыва фундамента трехэтажного жилого дома, здание обрушилось, что вызвало большую тревогу у жителей. По информации городской администрации, вокруг четырех многоэтажных домов на улице Айвазовского, которые находятся в зоне риска обрушения, приняты меры безопасности и они огорожены.
Более 300 жителей этих домов были эвакуированы в безопасные места из-за чрезвычайной ситуации. По данным пресс-службы города, часть населения доставляют в временные пункты размещения и им оказывается необходимая помощь.
Остальные временно размещены у родственников. По информации агентства «Интерфакс», дополнительное здание, пристроенное к жилому дому на улице Айвазовского, также обрушилось из-за дождя, но никто не пострадал.
В настоящее время жители нескольких многоэтажных домов эвакуируются из-за угрозы затопления. На Северном Кавказе с конца марта наблюдаются сильные дожди и наводнения.
Наибольший ущерб нанесен в Дагестане: десятки тысяч жителей остались без электроснабжения, автомобильные дороги закрыты для движения, железные дороги повреждены. Во многих улицах Махачкалы вода затопила дороги, движение транспорта остановлено.
Кроме того, в Чечне сильные дожди и оползни повредили 17 мостов и разрушили десятки домов. В настоящее время городская администрация и спасательные службы ведут постоянный контроль за безопасностью населения и снижением ущерба в затопленных районах.