Xo‘sh, Donald Tramp uchinchi muddatga saylana oladimi? Agar saylana olmasa, unga qanday huquqiy to‘siqlar monelik qiladi. Reuters bu borada qiziq tahlil o‘tkazdi.
AQSH konstitutsiyasida nima deyilgan?
AQSH Konstitutsiyasiga kiritilgan 22-o‘zgartishda «Hech kim ikki martadan ortiq prezident etib saylanishi mumkin emas», deb belgilangan.
Ushbu o‘zgartish 1951 yilda, prezident Franklin Ruzvelt AQSHning ilk prezidenti Jorj Vashington davridan buyon amal qilib kelgan ikki muddatlilikka doir norasmiy qoidani buzgandan so‘ng ratifikatsiya qilingan.
Katta depressiya va Ikkinchi jahon urushi davrida prezidentlik qilgan Ruzvelt uch to‘liq muddat hokimiyatda bo‘ldi va 1945 yili — to‘rtinchi muddati boshlanganidan bir necha oy o‘tib vafot etgan.
Kuinnipiak universiteti huquq professori Ueyn Angerning ta’kidlashicha, Konstitutsiya prezidentlik muddatini to‘rt yilllik ikki muddat bilan aniq cheklab qo‘ygan. Uning so‘zlariga ko‘ra, tarixda bunday holat kuzatilmagan bo‘lsa-da, Trampning bu bandni sudda shubha ostiga olishga urinishi muvaffaqiyatsizlikka uchrashi ehtimoli yuqori.
«Menimcha, Oliy sud uning bu xohshiga «yo‘q» deb aytadi — hammasi aniq: u to‘rt yildan ikki bor lavozimni egallashi mumkin. Donald Tramp, siz uchinchi bor saylovda qatnasholmaysiz», — deydi Anger.
Trampni qo‘llovchilar konstiutsiyani o‘zgartirishi mumkinmi?
Ha, lekin bu hozirgi siyosiy qutblanish davrida juda past ehtimolga ega.
Har qanday konstitutsiyaviy o‘zgartish uchun Amerika Qo‘shma Shtatlari Kongressining ikki palatasida — Vakillar palatasi va Senatdagi deputatlarning uchdan ikki qismining ovoz kerak bo‘ladi. Yoki shtatlarning kamida uchdan ikki qismi qonunchilik organlari talabiga binoan Milliy Konvent chaqirilishi, so‘ngra 50 ta shtatdan 38 tasi tomonidan ratifikatsiya qilinishi zarur.
Ayni paytda respublikachilar Vakillar palatasida kichik ustunlikka ega — 213 o‘ringa qarshi 218 o‘rin. Senatda esa 53 ovozga ega. Ular shuningdek, 28 shtat qonunchilik organlarini nazorat qilishadi.
Tennessi shtatidan kongressmen va Trampning qat’iy tarafdori Endi Ogls yanvar oyida Konstitutsiyaga 22-o‘zgartishni qayta ko‘rib chiqish taklifi bilan chiqqan. U prezidentga ketma-ket emas, balki alohida muddatlarda uch marta xizmat qilish imkonini berishni taklif etgan.
Agar bu o‘zgartish qabul qilinadigan bo‘lsa, Trampning 2017 va 2025 yillardagi prezidentlik muddatlari bir-birini qoplamagani bois, u 2029 yildan boshlab uchinchi muddatga kirishish imkoniyatiga ega bo‘lar edi.
Tramp viye-prezident sifatida nomzod bo‘lishi mumkinmi?
Tramp NBC telekanaliga bergan intervyusida keyingi saylovda prezidentlikka nomzod sifatida Jey Di Vens ko‘rsatilsa, o‘zini vitse-prezidentlikka ko‘rsatish imkoni haqida gapirdi.
Agar Vens saylovda g‘alaba qozonsa va keyinroq prezidentlikdan voz kechsa, Tramp qaytadan Oq uyga qaytish imkoniyatiga ega bo‘ladi.
Biroq Tramp vitse-prezidentlikka ham nomzod bo‘la olmaydi, chunki u yana prezident bo‘lish huquqiga ega emas. AQSH Konstitutsiyasining 12-o‘zgartishida shunday deyilgan: «Prezident lavozimiga saylanishga huquqi bo‘lmagan shaxs, vitse-prezident lavozimiga ham saylanish huquqiga ega emas».
Eronning arzon dronlari AQSH mudofaasiga bosim o'tkazmoqda
AQSH Shahed-136 dronini yo'q qilish uchun har biriga taxminan 3 million dollar sarflaydi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi. Shu bilan birga, Eron kuniga 500 tagacha shunday qurilmani ishlab
Dunyo Bugun, 14:42
AQSH va Ekvador qurolli kuchlari Ekvador hududida narkokartellarga qarshi birgalikda harbiy operatsiyalarni boshladi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi. Bu haqda AQSH Qurolli kuchlarining Janubiy
Dunyo Bugun, 14:17
O‘zbekistonning Isroildagi elchixonasi 2026-yil 4-mart holatiga ko‘ra, Isroil hududiga qilingan raketa hujumlari natijasida O‘zbekiston fuqarolari zarar ko‘rmaganini ma’lum qildi. Bu haqda Zamin.uz
Dunyo Bugun, 13:45
Eron International telekanalining xabariga ko‘ra, Eron Ekspertlar kengashi Ali Xomanaiyning o‘g‘li Mojtabo Xomanaiyni yangi oliy rahbar etib saylagan. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi. Biroq, bu xabar
Yaqin Sharqdagi vaziyat endi Qatar hududlariga ham jiddiy xavf solmoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi. Qatarda Eron bilan aloqador guruhlar aniqlanib, AQSHning mintaqadagi eng yirik harbiy bazasi
Dunyo Bugun, 11:37
Eron atrofidagi vaziyat yanada murakkablashib borayotgan bir paytda, mamlakatdagi oliy rahbarlik masalasi bilan bog‘liq yangi xabarlar katta qiziqish uyg‘otmoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi. DW

Может ли Дональд Трамп быть избран президентом США в третий раз?
Президент США Дональд Трамп в воскресенье заявил, что его намерение участвовать в выборах на третий срок не является шуткой, однако он не объяснил, как он собирается обойти запрет на занятие президентской должности более чем на два срока, установленный Конституцией США.
Так может ли Дональд Трамп быть избранным на третий срок? Если нет, какие юридические препятствия ему помешают. Reuters провел интересный анализ по этому поводу.
Что сказано в Конституции США?
В 22-й поправке к Конституции США говорится: «Никто не может быть избран президентом более чем на два срока».
Эта поправка была ратифицирована в 1951 году после того, как президент Франклин Рузвельт нарушил неофициальное правило о двух сроках, действующее с времен первого президента США Джорджа Вашингтона.
Рузвельт, который занимал пост президента во время Великой депрессии и Второй мировой войны, находился у власти три полных срока и скончался в 1945 году — через несколько месяцев после начала четвертого срока.
Профессор права Университета Куиннипиак Уэйн Энгер отметил, что Конституция четко ограничивает срок президентства двумя четырехлетними сроками. По его словам, хотя в истории не было аналогичных случаев, вероятность того, что Трамп попытается оспорить этот пункт в суде, высока.
«Я думаю, что Верховный суд скажет ему «нет» — все ясно: он может занимать должность дважды по четыре года. Дональд Трамп, вы не можете участвовать в выборах в третий раз», — говорит Энгер.
Могут ли сторонники Трампа изменить Конституцию?
Да, но в нынешнюю эпоху политической поляризации это имеет очень низкую вероятность.
Для любого конституционного изменения потребуется голосование двух третей членов обеих палат Конгресса США — Палаты представителей и Сената. Либо необходимо созвать Национальный конвент по требованию законодательных органов как минимум двух третей штатов, а затем ратифицировать его 38 из 50 штатов.
В настоящее время республиканцы имеют небольшое большинство в Палате представителей — 218 мест против 213. В Сенате у них 53 голоса. Они также контролируют законодательные органы в 28 штатах.
Конгрессмен из штата Теннесси и ярый сторонник Трампа Энди Огилс в январе предложил пересмотреть 22-ю поправку к Конституции. Он предложил разрешить президенту не служить подряд, а в разные сроки трижды.
Если это изменение будет принято, Трамп сможет начать третий срок с 2029 года, так как его президентские сроки в 2017 и 2025 годах не будут перекрывать друг друга.
Может ли Трамп быть кандидатом на пост вице-президента?
В интервью NBC Трамп заявил, что если Джей Ди Вэнс будет выдвинут кандидатом на пост президента на следующих выборах, он поднимет вопрос о возможности выдвижения своей кандидатуры на пост вице-президента.
Если Вэнс победит на выборах и затем откажется от президентства, Трамп получит возможность вернуться в Белый дом.
Однако Трамп также не может быть кандидатом на пост вице-президента, так как он не имеет права снова быть президентом. В 12-й поправке к Конституции США говорится: «Лицо, не имеющее права быть избранным на пост президента, также не имеет права быть избранным на пост вице-президента».
Страны Персидского залива — Бахрейн, Катар, Кувейт, Оман, Объединённые Арабские Эмираты и Саудовская Аравия — заявили о сохранении права на ответные действия против атак Ирана. Об этом сообщает
В Японии быстро набирается популярность новый способ отдыха, который удивляет людей. Об этом сообщает Zamin.uz. Теперь некоторые люди начали медитировать в гробу, чтобы глубже задуматься о жизни,
Мир Сегодня, 17:12
Узбекистанцам, оставшимся в Катаре, оказывается практическая помощь
Из-за сложной ситуации на Ближнем Востоке сотням узбекистанцев, оставшихся в Катаре, оказывается практическая помощь. Об этом сообщает Zamin.uz. По текущим данным, в Дохе размещены более 500
Мир Сегодня, 16:38
Дешевые дроны Ирана оказывают давление на оборону США
США тратят около 3 миллионов долларов на уничтожение каждого дрона Shahed-136. Об этом сообщает Zamin.uz. В то же время Иран производит до 500 таких устройств в день и имеет запас более 80 000 штук.
Мир Сегодня, 14:42
США и Эквадор начали военную операцию против наркокартелей
Вооружённые силы США и Эквадора начали совместные военные операции против наркокартелей на территории Эквадора. Об этом сообщает Zamin.uz. Об этом сообщили в Южном командовании Вооружённых сил США.
Мир Сегодня, 14:17
Узбекистанцы не пострадали в нападениях в Израиле
Посольство Узбекистана в Израиле по состоянию на 4 марта 2026 года сообщило, что в результате ракетных обстрелов территории Израиля граждане Узбекистана не пострадали. Об этом сообщает Zamin.uz. Об