AQSH prezidenti Donald Tramp ma’muriyati Ukraina bo‘yicha tinchlik kelishuvini tuzish tez fursatda amalga oshmasligi haqida xulosa chiqardi. Bu haqda Reuters agentligi manbalari ma’lum qildi. Vashingtondagi rasmiylar Rossiya va Ukraina o‘rtasidagi urush yaqin oylarda to‘xtamasligini tan olgan holda, mojaroni diplomatik yo‘l bilan hal etish ehtimoli juda kamligini ta’kidlamoqda.
Shu munosabat bilan AQSH ma’muriyati Rossiya va Kiyevga bosim o‘tkazishning yangi mexanizmlarini ishlab chiqmoqda. Fox News jurnalisti Jeki Haynrixning xabar berishicha, Donald Tramp Vladimir Putindan norozi va Rossiya rahbariyati tinchlik muzokaralarini sun’iy ravishda cho‘zib kelayotganini hisoblamoqda. Shu bois Oq uy Rossiyaga nisbatan yangi sanksiyalar joriy qilish imkoniyatlarini ko‘rib chiqmoqda. Ular orasida Rossiyaning neft eksportga qo‘yilgan cheklovlarni chetlab o‘tishiga yordam berayotgan «xufyona floti»ga qarshi choralar ko‘rish ham bor.
Reuters manbalariga ko‘ra, AQSH hukumati Rossiyaga nisbatan iqtisodiy va diplomatik bosimni kuchaytirish yo‘llarini muhokama qilmoqda. Vashington Kremlning AQSH bosimiga murosasiz munosabatda ekanini va muzokaralarga tayyor emasligini qayd etmoqda.
Oq uy matbuot kotibasi Kerolayn Levittning ta’kidlashicha, prezident Tramp ham Vladimir Putin, ham Vladimir Zelenskiydan umidini uzgan. Uning so‘zlariga ko‘ra, Tramp ushbu mojaroni imkon qadar tezroq yakunlashni istaydi, chunki har ikki tomonda ham insonlar halok bo‘layapti va urush juda uzoq davom etmoqda.
«Prezident bu mojaro imkon qadar tezroq yakunlanishini istaydi. Har ikki tomonda odamlar halok bo‘layapti va urush juda cho‘zilib ketdi. Bizning jamoa Rossiya va Ukraina tomonlari bilan hamkorlikni davom ettirmoqda», — dedi Levitt.
30 mart kuni Tramp Zelenskiyning siyosiy legitimligini shubha ostiga qo‘ygan Putinning so‘zlaridan noroziligini bildirib, agar Moskva tinchlik kelishuviga rozi bo‘lmasa, Rossiya nefti eksportiga 25 foizli ikkinchi darajali bojlar joriy qilish bilan tahdid qildi.
Avvalroq, saylovoldi kampaniyasi davomida Tramp Ukrainadagi mojaroni 24 soat ichida tugatishga va’da bergan edi. Biroq, Oq uyga qaytgandan so‘ng bu muddat sezilarli darajada uzaytirildi. Financial Times nashriga ko‘ra, G‘arb va Ukraina rasmiylari Tramp va Putin o‘t ochishni to‘xtatish imkoniyatini Pasxa (20 aprel) yoki 9 may arafasida muhokama qilayotganini ma’lum qilgan.
Shunday qilib, Ukraina mojarosi va Rossiyaga nisbatan sanksiyalar masalasi AQSH tashqi siyosatining markaziy yo‘nalishlaridan biri bo‘lib qolmoqda. Vashington Rossiyani bosim orqali muzokaralarga majbur qilishni rejalashtirayotgan bir paytda, urushning uzoq muddatga cho‘zilishi ehtimoli ham oshib bormoqda.

пасмурно ветер 1.5 м/с, С
Администрация президента США Дональда Трампа пришла к выводу, что заключение мирного соглашения по Украине не произойдет в ближайшее время. Об этом сообщают источники агентства Reuters. Официальные лица в Вашингтоне подчеркивают, что вероятность дипломатического разрешения конфликта крайне мала, признавая, что война между Россией и Украиной не прекратится в ближайшие месяцы.
В связи с этим администрация США разрабатывает новые механизмы давления на Россию и Киев. Как сообщает журналист Fox News Джеки Хейнрикс, Дональд Трамп недоволен Владимиром Путиным и считает, что российское руководство искусственно затягивает мирные переговоры. Поэтому Белый дом рассматривает возможность введения новых санкций против России. Среди них также меры против «скрытого флота», который помогает обходить ограничения на экспорт российской нефти.
По данным Reuters, правительство США обсуждает способы усиления экономического и дипломатического давления на Россию. Вашингтон отмечает, что Кремль не идет на компромисс в ответ на давление США и не готов к переговорам.
Пресс-секретарь Белого дома Кэролайн Левитт подчеркнула, что президент Трамп утратил надежду как на Владимира Путина, так и на Владимира Зеленского. По ее словам, Трамп хочет как можно скорее завершить этот конфликт, поскольку на обеих сторонах гибнут люди, и война затягивается.
«Президент хочет, чтобы этот конфликт завершился как можно скорее. На обеих сторонах люди гибнут, и война затянулась. Наша команда продолжает сотрудничество с Россией и Украиной», — сказала Левитт.
30 марта Трамп выразил недовольство словами Путина, который поставил под сомнение политическую легитимность Зеленского, и пригрозил ввести 25-процентные вторичные пошлины на экспорт российской нефти, если Москва не согласится на мирное соглашение.
Ранее, во время предвыборной кампании, Трамп обещал завершить конфликт в Украине за 24 часа. Однако после возвращения в Белый дом этот срок был значительно продлен. По данным Financial Times, западные и украинские официальные лица сообщили, что Трамп и Путин обсуждают возможность прекращения огня на Пасху (20 апреля) или накануне 9 мая.
Таким образом, вопрос украинского конфликта и санкций против России остается одной из центральных тем внешней политики США. В то время как Вашингтон планирует заставить Россию пойти на переговоры под давлением, вероятность затягивания войны на долгий срок также возрастает.