Buyuk Britaniyada mahkumlar noto‘g‘ri ozod qilindi
2024-yil martidan 2025-yil martigacha bo‘lgan bir yil davomida 260 dan ortiq mahkum noto‘g‘ri qaror tufayli erkinlikka chiqib ketgan. Hukumat statistikasiga asoslangan “Sky News” telekanali mazkur holat haqida ma’lumot berdi.
Unga ko‘ra, 233 nafar mahkum qamoqxonalardan, 29 nafari esa sud zallaridan xatolik sabab ozod qilingan. Bu ko‘rsatkich o‘tgan yilga nisbatan 128 foizga ko‘paygan.
Mazkur masala ayniqsa efiopiyalik noqonuniy muhojir Xadush Kebatu bilan bog‘liq voqeadan so‘ng keng jamoatchilik e’tiborini tortdi. Kebatu jinsiy jinoyatlar uchun sudlangan bo‘lib, Chelmsford magistrlar sudi tomonidan 14 yoshli qiz va bir ayolga tegajog‘lik qilgani sababli bir yilga qamoq jazosi tayinlangan edi.
Keyinchalik Ichki ishlar vazirligi xodimlariga topshirish maqsadida ozod qilingan, ammo u qochib ketdi. Esseks politsiyasi Kebatunun Londonga yo‘l olganini ma’lum qildi.
Uning ilgari ham bir necha marta tegajog‘lik qilgani sud tomonidan tasdiqlangan. Bu voqea ortidan Buyuk Britaniyaning turli shaharlarida ommaviy norozilik namoyishlari bo‘lib o‘tdi.
Norozilikchilar hukumatdan noqonuniy muhojirlarni mehmonxonalarda joylashtirish amaliyotini bekor qilishni talab qildi. Aslida, boshpana so‘rovchilari maxsus markazlarda joylashtirilishi lozim, ammo mamlakatda bunday markazlar yetarli emasligi aniqlangan.
Ichki ishlar vazirligi ma’lumotlariga ko‘ra, 2025-yil mart holatiga ko‘ra, Buyuk Britaniyada 210 ta mehmonxonada 32 mingdan ortiq noqonuniy muhojir yashamoqda. “The Times” gazetasi yozishicha, ularni joylashtirish va ta’minlash soliq to‘lovchilarga yiliga taxminan 4 milliard funt sterlingga tushadi.
Hukumat bu tizimni isloh qilishni rejalashtirmoqda. Rejaga muvofiq, 2029-yilgacha muhojirlarni mehmonxonalarga joylashtirish amaliyoti to‘liq tugatiladi.
Shuningdek, qamoq tizimidagi xatoliklarni o‘rganish uchun ichki tekshiruv boshlandi. Shu bilan birga, yaqinda AQSHda ham shunga o‘xshash holat yuz berdi.
64 yoshli erkak 43 yil davomida nohaq qamoqda o‘tirganidan so‘ng ozod qilindi, ammo keyin yana hibsga olindi. Bu voqealar adliya tizimidagi kamchiliklar va inson xatosi oqibatlariga jiddiy e’tibor qaratish zarurligini ko‘rsatmoqda.

Великобритании заключённые были ошибочно освобождены
В период с марта 2024 года по март 2025 года более 260 заключённых были ошибочно освобождены из-за неправильного решения. Телеканал “Sky News”, опираясь на статистику правительства, сообщил об этом случае.
Согласно данным, 233 заключённых были ошибочно освобождены из тюрем, а 29 — из залов суда. Этот показатель увеличился на 128 процентов по сравнению с прошлым годом.
Этот вопрос особенно привлёк внимание общественности после инцидента, связанного с незаконным иммигрантом из Эфиопии Хадушем Кебату. Кебату был осуждён за сексуальные преступления и приговорён магистратским судом Челмсфорда к одному году тюремного заключения за домогательства к 14-летней девочке и женщине.
Позже он был освобождён для передачи сотрудникам Министерства внутренних дел, но сбежал. Полиция Эссекса сообщила, что Кебату направился в Лондон.
Ранее суд подтвердил, что он неоднократно совершал домогательства. После этого в различных городах Великобритании прошли массовые протесты.
Протестующие потребовали от правительства прекратить практику размещения незаконных иммигрантов в гостиницах. На самом деле, просители убежища должны размещаться в специальных центрах, однако выяснилось, что в стране таких центров недостаточно.
По данным Министерства внутренних дел, на март 2025 года в 210 гостиницах Великобритании проживает более 32 тысяч незаконных иммигрантов. Газета “The Times” пишет, что размещение и обеспечение их обходится налогоплательщикам примерно в 4 миллиарда фунтов стерлингов в год.
Правительство планирует реформировать эту систему. Согласно плану, к 2029 году практика размещения иммигрантов в гостиницах будет полностью прекращена.
Кроме того, начато внутреннее расследование для изучения ошибок в системе тюремного заключения. При этом недавно в США произошёл похожий случай.
64-летний мужчина был освобождён после 43 лет несправедливого заключения, но затем снова арестован. Эти события показывают необходимость серьёзного внимания к недостаткам судебной системы и последствиям человеческих ошибок.