Turkiyada oilaviy nizolar bo‘yicha sud qarorlarida yangi davr boshlandi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Mamlakatda fuqarolik ishlari bo‘yicha sudning apellyatsiya palatasi yaqinda chiqargan qaror bu borada katta muhokamalarga sabab bo‘ldi. Endilikda ijtimoiy tarmoqlarda boshqa ayollarning fotosuratlariga «layk» bosish nikoh barqarorligiga xavf tug‘diruvchi omil sifatida baholanishi mumkin.
Mazkur ish Qaysari shahrida bir oilaviy nizo bilan bog‘liq holda ko‘rib chiqilgan. Ayol sudga murojaat qilib, erining boshqa ayollar suratlariga «layk» bosishini hurmatsizlik va oilaviy ishonchni zaiflashtiruvchi omil sifatida ko‘rsatdi.
Shuningdek, u moliyaviy yordamning yo‘qligidan shikoyat qilib, 5 ming turk lirasi aliment va yarim million liradan ortiq moddiy zarar talab qildi. Er esa bu ayblovlarni rad etib, aksincha, xotinini otasiga nisbatan haqorat qilishda aybladi va uning o‘ta rashkchi ekanini ta’kidladi.
U ham 500 ming lira miqdorida ma’naviy zarar talab qildi. Sudning birinchi instansiyasi erni nikohning buzilishida «og‘ir aybdor» deb topdi va unga xotinga 40 ming lira moddiy zarar, 40 ming lira ma’naviy zarar va 750 lira aliment to‘lash majburiyatini yukladi.
Er bu qarordan norozi bo‘lib, apellyatsiyaga murojaat qildi. Biroq yuqori instansiya ham ayolning da’vosini qisman tasdiqladi.
Faqat kompensatsiya miqdorini 30 ming liraga qisqartirdi, aliment esa 1000 liragacha oshirildi. Sud qarorida ta’kidlanganidek, «layk» bosish o‘z-o‘zidan xiyonat hisoblanmasa-da, nikohdagi ishonchni zaiflashtiruvchi psixologik ta’sir ko‘rsatishi mumkin.
Bu qaror Turkiyada onlayn xatti-harakatlar — layk, izoh, repost kabi harakatlarning oilaviy munosabatlarga ta’sirini baholashda muhim omil sifatida qabul qilinishini anglatadi. Natijada bunday xatti-harakatlar moliyaviy oqibatlarga, jumladan, kompensatsiya va aliment miqdoriga ham ta’sir ko‘rsatishi mumkin.
Yuristlar fikricha, mazkur qaror kelgusida oilaviy nizolarning ko‘pchiligida onlayn faoliyatni asosiy dalil sifatida keltirish ehtimolini oshiradi. Raqamli izlar endi nafaqat ijtimoiy tarmoqlarda, balki huquqiy sohada ham muhim ahamiyat kasb etmoqda.
Bu esa raqamli munosabat madaniyati va uning chegaralari haqida yangi bahslar boshlanishiga sabab bo‘lishi mumkin.

В Турции нажатие «лайка» оценили как угрозу браку
Недавнее решение апелляционной палаты суда по гражданским делам страны вызвало широкие обсуждения. Теперь нажатие «лайка» на фотографии других женщин в социальных сетях может рассматриваться как фактор, угрожающий стабильности брака.
Данное дело рассматривалось в городе Кайсери в связи с семейным конфликтом. Женщина обратилась в суд, указав, что муж ставит «лайки» фотографиям других женщин, что она расценивает как неуважение и фактор, ослабляющий семейное доверие.
Кроме того, она пожаловалась на отсутствие финансовой поддержки и потребовала алименты в размере 5 тысяч турецких лир и материальный ущерб свыше полумиллиона лир. Муж отверг эти обвинения, обвинив жену в оскорблении своего отца и подчеркнув её чрезмерную ревность.
Он также потребовал компенсацию морального вреда в размере 500 тысяч лир. Суд первой инстанции признал мужа «тяжёлым виновником» распада брака и обязал его выплатить жене 40 тысяч лир материального ущерба, 40 тысяч лир морального вреда и 750 лир алиментов.
Муж был недоволен этим решением и подал апелляцию. Однако высшая инстанция частично удовлетворила иск женщины.
Были лишь уменьшены компенсация до 30 тысяч лир, а алименты увеличены до 1000 лир. В решении суда отмечается, что хотя нажатие «лайка» само по себе не считается изменой, оно может оказывать психологическое воздействие, ослабляющее доверие в браке.
Это решение означает, что в Турции онлайн-действия — такие как лайки, комментарии, репосты — будут приниматься во внимание как важный фактор при оценке влияния на семейные отношения. В результате такие действия могут повлиять на финансовые последствия, включая размер компенсаций и алиментов.
По мнению юристов, это решение увеличит вероятность использования онлайн-активности в качестве основного доказательства во многих будущих семейных спорах. Цифровые следы теперь имеют важное значение не только в социальных сетях, но и в правовой сфере.