Hindiston 7 mayga o‘tar kechasi Pokistonga hujum qildi. Islomobod ham mazkur zarbalarga javob qaytardi. Dunyo yetakchilari yadro quroliga ega bo‘lgan ikki davlat o‘rtasidagi so‘nggi harbiy harakatlarga munosabat bildirdi.
Xitoy Hindiston va Pokistonni tinchlik va barqarorlikni birinchi o‘ringa qo‘yishga, xotirjamlikni saqlashga va vazminlikka chaqirmoqda.
Xitoy erta tongda Hindistonning harbiy harakatlaridan afsusda va voqealarning hozirgi rivojlanishidan xavotirda, deyiladi Xitoy Tashqi ishlar vazirligi xabarida.
AQSH prezidenti Donald Tramp
"Bu sharmandalik. Hozirgina eshitdim. Menimcha, odamlar yaqin o‘tmishga asoslanib, nimadir sodir bo‘lishini kutgan. Ular uzoq vaqtdan beri urishib kelmoqda. Umid qilamanki, bu juda tez yakunlanadi", dedi u.
AQSH davlat kotibi Marko Rubio
"Men Hindiston va Pokiston o‘rtasidagi vaziyatni diqqat bilan kuzatib boryapman. Men bugun Tramp tomonidan bildirilgan fikrlarni qo‘llab-quvvatlayman. Umid qilamanki, bu mojaro tezda tugaydi va ikki davlat rahbariyati muammoni tinch yo‘l bilan hal qilish uchun muloqotni davom ettiradi".
BMT bosh kotibi Antoniu Guterrish:
"Bosh kotib Hindistonning nazorat chizig‘i va xalqaro chegara orqali olib borgan harbiy operatsiyalaridan juda xavotirda. U har ikki mamlakatni harbiy jihatdan maksimal darajada o‘zini tutishga chaqiradi. Dunyo Hindiston va Pokiston o‘rtasidagi harbiy to‘qnashuvga dosh bera olmaydi".
Yaponiya Vazirlar mahkamasi bosh kotibi Yesimasa Xayashi:
"22 aprelda Kashmirda sodir etilgan terrorchilik harakati munosabati bilan mamlakatimiz bunday terrorchilik harakatlarini qat’iyan qoralaydi. Bundan tashqari, biz ushbu vaziyat yanada ko‘proq javob zarbalariga olib kelishi va keng ko‘lamli harbiy mojaroga aylanib ketishi mumkinligidan jiddiy xavotirdamiz. Janubiy Osiyodagi tinchlik va barqarorlik uchun Hindiston va Pokistonni vazminlik ko‘rsatishga va muloqot orqali vaziyatni barqarorlashtirishga qat’iy chaqiramiz".
Birlashgan Arab Amirliklari Hindiston va Pokistonni “vazminlik ko‘rsatishga, keskinlikni kamaytirishga va mintaqaviy hamda xalqaro tinchlikka tahdid solishi mumkin bo‘lgan yanada keskinlashuvga yo‘l qo‘ymaslikka” chaqirdi, deyiladi BAA tashqi ishlar vaziri o‘rinbosari shayx Abdulloh bin Zoid Ol Nahayon bayonotida. Diplomatiya va muloqot vazioyatni tinch yo‘l bilan hal qilishda samarali vosita ekani ma’lum qilingan.
Qirg‘iziston prezidenti Sadir Japarov
Shanxay hamkorlik tashkilotiga a’zo bo‘lgan va biz uchun do‘st mamlakatlar — Hindiston va Pokiston o‘rtasidagi keskinlikning kuchayishi bois chuqur xavotirdamiz. Tomonlarni imkon qadar bosiqlik saqlab, mojaroning yanada avj olishiga yo‘l qo‘ymaslikka va tinch yo‘l bilan hal etish uchun muzokaralarga qaytishga chaqiramiz, dedi u.
Prezident Qirg‘iziston doimo barqarorlik, xavfsizlik va xalqaro huquq normalariga hurmat tarafdori bo‘lib kelganini ma’lum qildi.
Qirg‘iziston fuqarolarini Hindiston va Pokistonga borishdan tiyilishga chaqirmoqda
Qirg‘iziston Tashqi ishlar vazirligi fuqarolarini yuqoridagi ikki davlatga sayohat qilishdan tiyilishga chaqirmoqda. Vaziyat normallashmaguncha ushbu mamlakatlarga bormaslik tavsiya qilingan.
Pokiston yoki Hindiston hududida bo‘lib turgan Qirg‘iziston fuqarolariga o‘ta ehtiyotkor bo‘lish va mahalliy hokimiyat ko‘rsatmalariga amal qilish tavsiya etiladi, deyiladi respublika TIV xabarida.
Pokiston aviatsiya ma’muriyati ma’lumotlariga ko‘ra, Islomobod xalqaro aeroporti barcha reyslar uchun vaqtincha yopilgan. Pokiston fuqaro aviatsiyasi boshqarmasi vaziyat barqarorlashgandan so‘ng aviaqatnovlar tiklanishini ma’lum qildi.

Как мировые лидеры реагируют на индо-пакистанский конфликт?
Индия атаковала Пакистан в ночь с 7 мая. Исламабад также ответил на эти удары. Мировые лидеры высказали свою позицию по последним военным действиям между двумя государствами, обладающими ядерным оружием.
Китай призывает Индию и Пакистан поставить мир и стабильность на первое место, сохранять спокойствие и проявлять сдержанность.
Китай выражает сожаление по поводу военных действий Индии и обеспокоенность текущим развитием событий, говорится в сообщении Министерства иностранных дел Китая.
Президент США Дональд Трамп
"Это позор. Я только что услышал. Мне кажется, люди ожидали, что что-то произойдет, основываясь на недавнем прошлом. Они уже долгое время воюют. Надеюсь, это быстро закончится", - сказал он.
Государственный секретарь США Марко Рубио
"Я внимательно слежу за ситуацией между Индией и Пакистаном. Я поддерживаю высказанные сегодня Трампом мысли. Надеюсь, этот конфликт быстро закончится, и руководство двух стран продолжит диалог для мирного разрешения проблемы".
Генеральный секретарь ООН Антониу Гутерриш:
"Генеральный секретарь очень обеспокоен военными операциями, проводимыми Индией через линию контроля и международную границу. Он призывает обе страны максимально сдерживаться в военном плане. Мир не сможет вынести военного столкновения между Индией и Пакистаном".
Глава кабинета министров Японии Есимаса Хаяси:
"В связи с террористическим актом, произошедшим 22 апреля в Кашмире, наша страна решительно осуждает такие террористические действия. Кроме того, мы серьезно обеспокоены тем, что эта ситуация может привести к дальнейшим ответным ударам и перерасти в масштабный военный конфликт. Мы настоятельно призываем Индию и Пакистан проявлять сдержанность и стабилизировать ситуацию через диалог ради мира и стабильности в Южной Азии".
Объединенные Арабские Эмираты призвали Индию и Пакистан "проявлять сдержанность, снижать напряженность и не допускать дальнейшей эскалации, которая может угрожать региональному и международному миру", говорится в заявлении заместителя министра иностранных дел ОАЭ шейха Абдуллы бин Зайда Аль Нахайяна. Указано, что дипломатия и диалог являются эффективными средствами для мирного разрешения ситуации.
Президент Кыргызстана Садыр Жапаров
Мы глубоко обеспокоены ростом напряженности между Индией и Пакистаном, которые являются дружественными странами и членами Шанхайской организации сотрудничества. Мы призываем стороны сохранять спокойствие и не допускать дальнейшего обострения конфликта, а также вернуться к переговорам для мирного разрешения, - сказал он.
Президент отметил, что Кыргызстан всегда выступал за стабильность, безопасность и уважение норм международного права.
Кыргызстан призывает своих граждан воздержаться от поездок в Индию и Пакистан
Министерство иностранных дел Кыргызстана призывает граждан воздержаться от поездок в вышеуказанные две страны. Рекомендуется не посещать эти страны, пока ситуация не нормализуется.
Гражданам Кыргызстана, находящимся на территории Пакистана или Индии, рекомендуется проявлять крайнюю осторожность и следовать указаниям местных властей, говорится в сообщении МИД республики.
Согласно данным авиационной администрации Пакистана, международный аэропорт Исламабад временно закрыт для всех рейсов. Управление гражданской авиации Пакистана сообщило, что авиасообщение будет восстановлено после стабилизации ситуации.