2026-yilgi FIFA Jahon chempionati Amerika Qo‘shma Shtatlari, Kanada va Meksika hamkorligida tashkil etiladi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu nufuzli musobaqa dunyoning turli burchaklaridan millionlab futbol ishqibozlarini o‘ziga jalb qiladi va jahon futbolining eng muhim voqealaridan biri sifatida e’tirof etiladi. Bu musobaqada O‘zbekiston milliy terma jamoasi ilk bor ishtirok etadi.
“Oq bo‘rilar” K guruhida o‘z kuchini sinaydi. Ularning guruhidagi raqiblar orasida kuchli jamoalar – Portugaliya, Kolumbiya va Kongo milliy terma jamoasi bor.
Bu O‘zbekiston futboli uchun katta imkoniyat bo‘lib, terma jamoaga yuqori darajadagi tajriba orttirish va o‘z salohiyatini namoyish etish imkonini beradi. Sport tahlili bilan shug‘ullanuvchi “Score 90” nashrining taxminlariga ko‘ra, Portugaliya guruhda 64 foiz imkoniyat bilan peshqadam hisoblanadi.
Kolumbiya 32 foiz bilan ikkinchi o‘rinda turadi. Kongo jamoasining g‘alaba qozonish ehtimoli 3 foizga baholangan.
O‘zbekiston terma jamoasining esa guruhda birinchi o‘rinni egallash uchun 2 foiz imkoniyati borligi ta’kidlangan. Jamoani afsonaviy italiyalik murabbiy Fabio Kannavaro boshqaradi.
Jahon chempionati 2026-yil 11-iyundan 19-iyulgacha davom etadi. Bu bir oy davomida futbol muxlislari uchun katta bayram bo‘lib, ishtirokchi davlatlar o‘rtasida kuchli kurashlar bo‘lib o‘tadi.
O‘zbekiston uchun bu musobaqada qatnashish uzoq yillik orzuning amalga oshishi demakdir. Terma jamoa o‘z muxlislariga tarixiy g‘alabalar sovg‘a qilishga intilmoqda.
Ma’lumot manbai: One.uz

Чемпионат мира по футболу FIFA 2026 года будет организован совместно Соединёнными Штатами Америки, Канадой и Мексикой. Об этом сообщает Zamin.uz.
Этот престижный турнир привлечёт миллионы футбольных болельщиков со всего мира и признан одним из самых важных событий в мировом футболе. В этом соревновании национальная сборная Узбекистана примет участие впервые.
«Белые волки» будут соревноваться в группе K. Среди соперников в их группе сильные команды – Португалия, Колумбия и национальная сборная Конго.
Это большой шанс для узбекского футбола, который позволит сборной получить опыт высокого уровня и продемонстрировать свой потенциал. По прогнозам издания «Score 90», занимающегося спортивным анализом, Португалия считается лидером группы с вероятностью 64%.
Колумбия занимает второе место с вероятностью 32%. Вероятность победы команды Конго оценивается в 3%.
У сборной Узбекистана отмечена вероятность занять первое место в группе на уровне 2%. Команду возглавляет легендарный итальянский тренер Фабио Каннаваро.
Чемпионат мира продлится с 11 июня по 19 июля 2026 года. Это будет большой праздник для футбольных фанатов в течение месяца, и между участвующими странами развернётся ожесточённая борьба.
Для Узбекистана участие в этом турнире означает осуществление многолетней мечты. Сборная стремится подарить своим болельщикам исторические победы.