пасмурно ветер 4.1 м/с, С
AQSh va uning ittifoqchi davlatlari o‘rtasida olib borilgan muzokaralarda, jahon bozorida neft narxlari oshayotgan bir paytda, Rossiya neftiga nisbatan sanksiyalarni yumshatishni davom ettirish rejalari tasdiqlandi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Bu haqda “Bloomberg” agentligi o‘z manbalariga tayangan holda ma’lumot berdi. Agentlik xabariga ko‘ra, Vashington o‘tgan hafta o‘z pozitsiyasini ittifoqchi davlatlarga yetkazgan.
AQSh tomoni bu choralar vaqtinchalik bo‘lishini va Eronga qarshi olib borilayotgan operatsiyalar fonida jahon energetika bozorini barqarorlashtirishga qaratilganini ta’kidlagan. Shuningdek, AQSh Moliya vazirligi 12 martgacha kemalarga yuklangan Rossiya nefti va neft mahsulotlari savdosiga nisbatan sanksiyalarni bekor qilgan.
Xorijiy aktivlarni nazorat qilish boshqarmasi (OFAC) tomonidan e’lon qilingan bosh litsenziya esa bu operatsiyalarni 11 aprelga qadar amalga oshirishga ruxsat beradi. Mazkur qarorlar jahon energetika bozoridagi beqarorlikni kamaytirish va neft ta’minotini barqarorlashtirish maqsadida qabul qilinmoqda.
Shu bilan birga, sanksiyalar vaqtinchalik ekanligi va ular kelgusida qayta ko‘rib chiqilishi mumkinligi ta’kidlanmoqda. Bu esa global neft bozoridagi vaziyat va siyosiy sharoitlarga bog‘liq bo‘ladi.
Shunday qilib, AQSh va ittifoqchi davlatlar Rossiya neftiga nisbatan sanksiyalarni yumshatish orqali jahon bozoridagi narxlarning oshishini nazorat qilishga harakat qilmoqda. Bu esa energetika sohasidagi muvozanatni saqlashga yordam beradi.
Yaqin Sharqdagi voqealarni yorituvchi amerikalik jurnalist Shelli Kittlson Bag‘dod shahrida noma’lum shaxslar tomonidan o‘g‘irlandi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi. Bu haqda uning hamkasblari hamda
Qirg‘izistonda jiddiy korrupsiya ishi yuzasidan yangi voqea yuz berdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi. Mamlakat Milliy xavfsizlik tizimida uzoq yillar faoliyat yuritgan Qamchibek Tashiyevning ukasi,
AQSH prezidenti Donald Tramp ommaviy axborot vositalari vakillari bilan uchrashuvda Eron tomonidan bildirgan ehtimoliy tahdidlar haqida o‘z fikrini bildirdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi. U bu

В ходе переговоров между США и их союзными государствами, на фоне роста цен на нефть на мировом рынке, были подтверждены планы по дальнейшему смягчению санкций в отношении российской нефти. Об этом сообщает Zamin.uz.
Об этом агентство «Bloomberg» сообщило со ссылкой на свои источники. По данным агентства, Вашингтон на прошлой неделе довел свою позицию до союзных государств.
Сторона США подчеркнула, что эти меры временные и направлены на стабилизацию мирового энергетического рынка на фоне операций против Ирана. Кроме того, Министерство финансов США отменило санкции в отношении торговли российской нефтью и нефтепродуктами, загруженными на суда, до 12 марта.
Основная лицензия, объявленная Управлением по контролю за иностранными активами (OFAC), разрешает проведение этих операций до 11 апреля. Эти решения принимаются с целью снижения нестабильности на мировом энергетическом рынке и стабилизации поставок нефти.
Вместе с тем подчеркивается, что санкции временные и могут быть пересмотрены в будущем. Это будет зависеть от ситуации на глобальном нефтяном рынке и политических условий.
Таким образом, США и союзные государства пытаются контролировать рост цен на мировом рынке, смягчая санкции в отношении российской нефти. Это помогает поддерживать баланс в энергетической сфере.