Netanyahudan keskin bayonot: Isroil G‘azoda HAMASni yo‘q qilish uchun operatsiyani to‘liq kuch bilan yakunlaydi
Janubiy Sharqiy G‘azoda vaziyat yanada keskinlashmoqda. Isroil Bosh vaziri Binyamin Netanyahu 13 may kuni jahon jamoatchiligiga murojaat qilib, yaqin kunlarda Isroil armiyasi G‘azo sektoridagi keng ko‘lamli harbiy amaliyotni to‘liq kuch bilan yakunlashini e’lon qildi.
«Bizning maqsadimiz ochiq va aniq: operatsiyani yakunlash – bu HAMASni butunlay bartaraf etish demakdir. Bu ishga yaqin kunlarda kirishamiz va oxirigacha borishda qat’iymiz», — dedi Netanyahu o‘z chiqishida.
Uning so‘zlariga ko‘ra, agar HAMAS asirlikdagi isroilliklarni ozod qilishni istasa, bu taklif ko‘rib chiqiladi. Biroq, shu bilan birga, harbiy operatsiya to‘xtatilmaydi, balki izchil davom ettiriladi.
«Urushni to‘xtatmaymiz»: Netanyahudan to‘g‘ridan to‘g‘ri signal
Bosh vazirning ta’kidlashicha, Isroil hech qanday sharoitda urushni to‘xtatish niyatida emas. Faqat vaqtinchalik otishmalarni to‘xtatish ehtimoli muhokama qilinishi mumkin, xolos.
AQSH — vositachi, Tramp esa yarashuvdan umidvor
AQSH prezidenti Donald Tramp ham vaziyatga munosabat bildirdi. Unga ko‘ra, 12 may kuni Falastindagi HAMAS harakati tomonidan garovda ushlab turilgan Amerika fuqarosi, askar Iden Aleksandr ozod etilgani «janjalni yakunlash uchun zarur bo‘lgan so‘nggi bosqichlardan biri» bo‘lishi mumkin.
Sulhga umid va amalga oshmagan kelishuvlar
Eslatib o‘tamiz, 2025 yil boshida Isroil va HAMAS o‘rtasida Misr, Qatar va AQSH vositachiligida yarashuv kelishuvi imzolangan edi. Unga ko‘ra, 42 kun mobaynida 33 nafar garovga olingan shaxsdan 25 nafari ozod qilingan, qolgan 8 nafari esa afsuski, asirlikda halok bo‘lgan.
Biroq yarashuvning ikkinchi bosqichi — otishmalarni to‘xtatish bo‘yicha muzokaralar butunlay tuxtab qolgan. Mart oyida Isroil yangi ofenziv harakatlarini boshlab, G‘azo sektoridagi faoliyatni qayta jonlantirdi.
Yakun: G‘azoda hal qiluvchi bosqichga yaqinlashuv
Isroilning G‘azodagi amaliy harakatlari yakunlovchi bosqichga kirganini e’lon qilishi, mintaqada vaziyatni yanada murakkablashtirishi mumkin. Bir tomondan, urushning tugashi yaqinlayotgandek tuyulsa, ikkinchi tomondan — siyosiy muzokaralar va insonparvarlik muammolari hamon ochiq qolmoqda.
Zamin.uz tahririyati vaziyatni diqqat bilan kuzatib bormoqda. Biz xalqaro maydondagi eng muhim voqealarni tezkor va xolis ravishda o‘z o‘quvchilariga yetkazishda davom etamiz.

Резкое заявление Нетаньяху: Израиль завершит операцию по уничтожению ХАМАС в Газе с полной силой
Ситуация на юго-востоке Газы становится все более напряженной. Премьер-министр Израиля Биньямин Нетаньяху 13 мая обратился к мировому сообществу, объявив, что в ближайшие дни израильская армия завершит масштабную военную операцию в секторе Газа с полной силой.
«Наша цель ясна и очевидна: завершение операции означает полное устранение ХАМАС. Мы приступим к этому в ближайшие дни и настроены довести дело до конца», — сказал Нетаньяху в своем выступлении.
По его словам, если ХАМАС хочет освободить израильтян, находящихся в плену, это предложение будет рассмотрено. Однако, в то же время, военная операция не будет приостановлена, а будет продолжаться последовательно.
«Мы не остановим войну»: Прямой сигнал от Нетаньяху
По словам премьер-министра, Израиль не намерен прекращать войну ни при каких обстоятельствах. Только возможность временного прекращения огня может быть обсуждена.
США — посредник, Трамп надеется на примирение
Президент США Дональд Трамп также прокомментировал ситуацию. По его словам, освобождение американского гражданина, солдата Идена Александра, который был удерживаем ХАМАС 12 мая, может стать «последним этапом, необходимым для завершения конфликта».
Надежда на мир и несостоявшиеся соглашения
Напомним, что в начале 2025 года было подписано соглашение о примирении между Израилем и ХАМАС при посредничестве Египта, Катара и США. Согласно этому соглашению, в течение 42 дней 25 из 33 захваченных лиц были освобождены, остальные 8, к сожалению, погибли в плену.
Однако второй этап примирения — переговоры о прекращении огня — полностью остановился. В марте Израиль начал новые наступательные действия, возобновив активность в секторе Газа.
Итог: приближение к решающему этапу в Газе
Объявление Израиля о том, что его операции в Газе вошли в завершающую стадию, может еще больше усложнить ситуацию в регионе. С одной стороны, кажется, что конец войны близок, с другой стороны — политические переговоры и гуманитарные проблемы остаются открытыми.
Редакция Zamin.uz внимательно следит за ситуацией. Мы продолжаем оперативно и объективно информировать наших читателей о самых важных событиях на международной арене.