Nina Xrushcheva Rossiyada xorijiy agent deb e’lon qilindi
Rossiya Adliya vazirligi o‘zining rasmiy qarori bilan siyosatshunos va yozuvchi Nina Xrushchevani xorijiy agentlar ro‘yxatiga kiritdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu qaror sobiq Sovet Ittifoqi rahbari Nikita Xrushchevning nabirasi hisoblangan Nina Xrushchevaning Kreml siyosatiga, xususan Ukrainaga qarshi davom etayotgan urushga nisbatan bildirgan keskin tanqidiy fikrlari bilan bog‘liqdir. Uning shu ro‘yxatga qo‘shilishi urushni qo‘llab-quvvatlovchi Z faollari tomonidan taqdim etilgan bir qator shikoyatlardan so‘ng amalga oshirilgan bo‘lib, bu uning ommaviy pozitsiyasiga qarshi yuritilgan siyosiy bosimning bir qismi hisoblanadi.
Nina Xrushcheva 1991-yildan beri AQSh hududida yashab, o‘sha yerda ilmiy va akademik faoliyat bilan shug‘ullanmoqda. Garchi u Rossiyadan uzoq vaqt davomida yiroqda bo‘lsa ham, uning mamlakat ichki va tashqi siyosatiga oid tanqidlari Moskvadagi rasmiylar e’tiborini jadal tortdi.
Mamlakat qonunchiligiga ko‘ra, xorijiy agent maqomini olgan shaxslar va tashkilotlar qattiq nazorat ostida turadi. Ulardan Adliya vazirligiga muntazam ravishda moliyaviy holat va faoliyat to‘g‘risida batafsil hisobot taqdim etish talab qilinadi.
Bundan tashqari, ular o‘zlarining barcha nashrlarini va ijtimoiy tarmoqlardagi postlarini xorijiy agent ekanligi haqida maxsus ogohlantirish bilan belgilashlari shart. Rossiya hukumati 2022-yil oxiridan buyon xorijiy agentlar ro‘yxatini yuritib kelmoqda va bu reyestr hozirda mingdan ortiq jismoniy hamda yuridik shaxslarni o‘z ichiga olgan.
Ushbu maqom bilan bog‘liq qoidalar juda qat’iy bo‘lib, hisobot talablariga rioya qilmaslik yoki kontentni belgilashda noto‘g‘ri harakatlar qilingan taqdirda katta ma’muriy jarimalar va hatto jinoiy javobgarlik xavfi mavjud. Nina Xrushchevaga qarshi qabul qilingan bu choralar Rossiya rasmiylarining xorijda yashovchi muxolif fikr egalarini ham bostirish uchun xorijiy agentlar to‘g‘risidagi qonundan siyosiy vosita sifatida foydalanayotganini aniq ko‘rsatmoqda.
Bu holat mamlakat ichidagi va tashqidagi muxolifat ovozlarini susaytirishga qaratilgan keng ko‘lamli harakatlarning davomi bo‘lib, siyosiy erkinliklarni cheklashga xizmat qiladi.

Нина Хрущева объявлена в России иностранным агентом
Министерство юстиции России своим официальным решением включило политолога и писателя Нину Хрущеву в список иностранных агентов. Об этом сообщает Zamin.uz.
Это решение связано с резкой критикой Кремля, в частности продолжающейся войны против Украины, высказанной Ниной Хрущевой, которая является внучкой бывшего лидера Советского Союза Никиты Хрущева. Её включение в этот список произошло после ряда жалоб, поданных активистами, поддерживающими войну, и является частью политического давления против её публичной позиции.
Нина Хрущева с 1991 года проживает на территории США, где занимается научной и академической деятельностью. Несмотря на длительное пребывание вдали от России, её критика внутренней и внешней политики страны привлекла пристальное внимание официальных лиц в Москве.
Согласно законодательству страны, лица и организации, получившие статус иностранного агента, находятся под строгим контролем. От них требуется регулярно предоставлять Министерству юстиции подробные отчёты о финансовом состоянии и деятельности.
Кроме того, они обязаны маркировать все свои публикации и посты в социальных сетях специальным предупреждением о статусе иностранного агента. Российское правительство ведёт реестр иностранных агентов с конца 2022 года, который в настоящее время включает более тысячи физических и юридических лиц.
Правила, связанные с этим статусом, очень строгие, и несоблюдение требований отчётности или неправильное маркирование контента может повлечь крупные административные штрафы и даже уголовную ответственность. Принятые меры против Нины Хрущевой ясно демонстрируют, что российские власти используют закон об иностранных агентах как политический инструмент для подавления оппозиционных взглядов, проживающих за рубежом.
Это является продолжением масштабных действий, направленных на ослабление голосов оппозиции внутри страны и за её пределами, служащих ограничению политических свобод.