пасмурно ветер 5.2 м/с, С
Donald Tramp Eron mamlakatiga nisbatan juda keskin va ogohlantiruvchi bayonot berdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
U ijtimoiy tarmoq orqali e'lon qilgan xabarida, agar uning talablari bajarilmasa, yaqin kunlarda Eronning muhim infratuzilma ob'ektlariga qarshi harbiy harakatlar boshlanishi mumkinligini aytdi. Xususan, Tramp seshanba kuni Eronning elektr stansiyalari va ko'priklari bombardimon qilinishini rejalashtirayotganini ta'kidladi.
U o'zining xabarida keskin iboralardan hamda diniy ma'noga ega bo'lgan so'zlardan foydalanib, vaziyatning naqadar og'irligini ko'rsatmoqchi bo'ldi. Hozirgi kunda AQSH Eron hududlariga qarshi Epik g'azab deb nomlangan harbiy-havo operatsiyasini olib bormoqda.
Oq uy rahbari Tehronga 48 soatlik muddat berib, Hormuz bo'g'ozini savdo kemalari harakati uchun to'liq ochishni talab qildi. Mazkur bo'g'oz dunyo energiya resurslari savdosining beshdan bir qismi amalga oshadigan juda muhim strategik hudud hisoblanadi.
Eron esa avvalroq AQSH va Isroilning harbiy harakatlariga javoban ushbu suv yo'lagidan foydalanishni cheklab qo'ygan edi. Tramp o'zining keskin xabarida seshanba kuni Eron uchun og'ir kun bo'lishini, agar bo'g'oz ochilmasa, mamlakat infratuzilmasiga jiddiy zarar yetkazilishini aytdi.
U bu jarayonni diniy iboralar bilan ham birga ta'riflab, o'z pozitsiyasini qat'iy ko'rsatishga harakat qildi. Biroq, Tehon bu tahdidlarni asossiz deb hisoblamoqda.
Eron Qurolli kuchlari vakili general Ali Abdollahi Trampning bunday harakatlarini muvozanatsiz va mantiqsiz ekanligini ta'kidladi. Generalning qo'shimcha qilishicha, agar AQSH fuqarolik infratuzilmasiga hujum qilsa, Eron ham o'z navbatida AQSH uchun juda og'ir oqibatlarni keltirib chiqaradi.
Ikki davlat o'rtasidagi bu keskinlik mintaqada harbiy to'qnashuv ehtimolini oshirmoqda.
Yaqin Sharqning eng sirli mamlakatlaridan biri bo'lgan Eronda nikoh marosimlari kutilmagan va g'ayritabiiy xarakterga ega bo'lib bormoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi. So'nggi

пасмурно ветер 5.2 м/с, С
Дональд Трамп сделал очень резкое и предупредительное заявление в отношении Ирана. Об этом сообщил Zamin.uz.
В своем сообщении, опубликованном в социальной сети, он заявил, что если его требования не будут выполнены, в ближайшие дни могут начаться военные действия против важных инфраструктурных объектов Ирана. В частности, Трамп подчеркнул, что во вторник планируется бомбардировка электростанций и мостов Ирана.
В своем сообщении он использовал резкие выражения и слова с религиозным значением, чтобы показать серьезность ситуации. В настоящее время США проводят военную воздушную операцию под названием "Эпик гнев" против территорий Ирана.
Глава Белого дома дал Тегерану 48 часов и потребовал полностью открыть Ормузский пролив для движения торговых судов. Этот пролив является очень важным стратегическим регионом, через который проходит пятая часть мировой торговли энергетическими ресурсами.
Ранее Иран ограничил использование этого водного пути в ответ на военные действия США и Израиля. В своем резком сообщении Трамп заявил, что вторник будет тяжелым днем для Ирана, и если пролив не откроется, инфраструктура страны будет серьезно повреждена.
Он также описал этот процесс с религиозными выражениями, пытаясь твердо показать свою позицию. Однако Тегеран считает эти угрозы необоснованными.
Представитель Вооруженных сил Ирана генерал Али Абдуллахи подчеркнул, что действия Трампа являются несбалансированными и нелогичными. По словам генерала, если США атакуют гражданскую инфраструктуру, Иран в ответ нанесет США очень тяжелые последствия.
Это обострение между двумя странами увеличивает вероятность военного столкновения в регионе.
Мир Сегодня, 19:27
Политическая и военная напряженность на Ближнем Востоке перешла на новый уровень
Эти события свидетельствуют о дальнейшем усложнении политической и военной ситуации в регионе. Об этом сообщает Zamin.uz. Напряженность на Ближнем Востоке перешла на новый этап. Аналитики