Alif asoschilari Ayan Capital uchun £25 mln jalb qildi
Alif fintech kompaniyasi asoschilari o‘zlarining yangi loyihasi — Ayan Capital uchun xalqaro kredit tashkiloti "Partners for Growth (PFG)"dan 25 million funt sterling miqdorida investitsiya jalb qildi, deb kursiv.media xabar berdi.
Ayan Capital ekologik avtomobillar xaridi uchun halol moliyalashtirish xizmatini taklif etadi. Mablag‘ni komissiyasiz va avtomobil qayerdan sotib olinayotganiga bog‘liq bo‘lmagan holda bevosita olish mumkin.
Shuningdek, kompaniya yaqinda Ayan Pay loyihasini ishga tushirdi — bu dastur 12 oygacha uy ta’miri, avtomobil ta’miri va mebel xaridlari uchun foizsiz moliyalashtirish imkonini beradi.
Kompaniya moliyalashtirish hajmini 2,2 barobarga oshirdi va to‘lov kechikishlari kuzatilmagan. Jalb qilingan yangi mablag‘lar texnologiyalarni rivojlantirish, tez o‘sish va yirik maqsadlarga erishishga xizmat qiladi: 2025 yil oxirigacha £25 mln va 2026 yilgacha £100 mln moliyalashtirish rejalashtirilgan.
Ayan Capital hammuassisi Abdullo Qurbonov quyidagilarni ta’kidladi:
“PFG jamoasining ishonchi va yordami uchun minnatdormiz. Bizning maqsadimiz — halol moliyani barcha uchun narx, texnologiya va xizmat sifati bo‘yicha ommaviy va qulay qilish. Halol moliyani tanlash xaridorga qo‘shimcha xarajat bo‘lib tushmasligi kerak. Yo‘l boshida bo‘lsak-da, biz ochiq, halol, raqobatbardosh va innovatsion moliyaviy tizim yaratishga qat’iy bel bog‘laganmiz.”
yildan ko'chmas mulk va avtomobil savdosi faqat naqdsiz bo'ladi
O‘zbekistonda 2026 yil 1 apreldan boshlab ko‘chmas mulk va avtomobillar savdosi faqat naqdsiz to‘lov shaklida amalga oshiriladi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi. Iqtisodiyot va moliya vaziri
Iqtisodiyot Bugun, 20:53
O'zbekistonga choy importi yanvar oyida ozgina pasaydi
O‘zbekiston bozorida choyga bo‘lgan talab har doim ham yuqori darajada saqlanib kelmoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi. Milliy statistika qo‘mitasining so‘nggi ma’lumotlariga ko‘ra, 2026 yilning
Iqtisodiyot Bugun, 12:37
O'zbekiston Respublikasi Markaziy Banki tomonidan 27 mart kuni o'lchovli oltin quymalarining rasmiy sotuv narxlari e'lon qilindi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi. Bugungi kunda bir gram
Iqtisodiyot Bugun, 11:48
Mart oyida dollar kursi o'n bir so'mga ko'tarildi
O'zbekiston Respublikasi Markaziy banki tomonidan e'lon qilingan rasmiy valyuta kurslari asosida o'tkazilgan haftalik tahliliy ma'lumotlar shuni ko'rsatadiki, 2026-yil mart
Iqtisodiyot Bugun, 10:40
O'zbekiston Respublikasi Markaziy banki 2026 yilning 30 mart kuni o'z kuchiga kiruvchi xorijiy valyutalarning so'mga nisbatan yangi rasmiy qiymatlarini e'lon qildi. Bu haqda
Iqtisodiyot Kecha, 16:57
Kelasi yil mart oyida dollar kursi yana oshadi
O'zbekiston Respublikasi valyuta bozori so'nggi kunlarda jiddiy o'zgarishlarga uchrab, aholi va tadbirkorlar e'tiborini o'ziga qaratmoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.

Основатели Alif привлекли £25 млн для Ayan Capital
Основатели финтех-компании Alif привлекли инвестиции в размере 25 миллионов фунтов стерлингов от международной кредитной организации "Partners for Growth (PFG)" для своего нового проекта — Ayan Capital, сообщает kursiv.media.
Ayan Capital предлагает халяльные финансовые услуги для покупки экологически чистых автомобилей. Средства можно получить напрямую без комиссии и независимо от того, где покупается автомобиль.
Кроме того, компания недавно запустила проект Ayan Pay — это приложение позволяет получать беспроцентное финансирование на ремонт жилья, ремонт автомобилей и покупку мебели на срок до 12 месяцев.
Компания увеличила объем финансирования в 2,2 раза, и задержек по платежам не наблюдается. Привлеченные новые средства будут направлены на развитие технологий, быстрый рост и достижение крупных целей: запланировано финансирование в размере £25 млн до конца 2025 года и £100 млн до 2026 года.
Соучредитель Ayan Capital Абдулло Курбонов отметил:
“Мы благодарны команде PFG за доверие и поддержку. Наша цель — сделать халяльные финансы доступными для всех по цене, технологии и качеству услуг. Выбор халяльного финансирования не должен быть дополнительной нагрузкой для покупателя. Хотя мы находимся в начале пути, мы твердо намерены создать открыционную, честную, конкурентоспособную и инновационную финансовую систему.”
с года торговля недвижимостью и автомобилями будет осуществляться только в безналичной форме
С 1 апреля 2026 года в Узбекистане сделки по продаже недвижимости и автомобилей будут осуществляться исключительно в безналичной форме. Об этом сообщает Zamin.uz. По словам заместителя министра
Экономика Вчера, 20:53
Импорт чая в Узбекистан в январе незначительно снизился
Спрос на чай на рынке Узбекистана всегда оставался на высоком уровне. Об этом сообщает Zamin.uz. Согласно последним данным Национального статистического комитета, в январе 2026 года в страну было
Экономика Вчера, 12:37
27 марта Центральный банк Республики Узбекистан объявил официальные цены продажи на золотые слитки. Об этом сообщает Zamin.uz. На сегодняшний день стоимость одного грамма золота значительно
Экономика Вчера, 11:48
Еженедельный аналитический обзор, проведенный на основе официальных валютных курсов, объявленных Центральным банком Республики Узбекистан, показывает, что в рабочую неделю марта 2026 года курс
Экономика Вчера, 10:40
Центральный банк Республики Узбекистан объявил новые официальные курсы иностранных валют к суму, вступающие в силу 30 марта 2026 года. Об этом сообщает Zamin.uz. Эти данные имеют важное значение для
Экономика 16:57, 27-03-2026
В следующем году в марте курс доллара снова вырастет
Валютный рынок Республики Узбекистан в последние дни претерпевает серьезные изменения, привлекая внимание населения и предпринимателей. Об этом сообщает Zamin.uz. По наблюдениям, 30 марта следующего