Tadbirkorlikni qo‘llab-quvvatlash va eksportni rag‘batlantirishga oid yangi farmon qabul qilindi
Prezidentning «Ishlab chiqarish, eksport va tadbirkorlik faoliyatini rag‘batlantirish, savdo va sanoat siyosati samaradorligini oshirish chora-tadbirlari to‘g‘risida»gi farmoni imzolandi.
Farmonga ko‘ra, mamlakat ichki bozorida raqobat muhitini yaxshilash maqsadida qator yangi chora-tadbirlar amalga oshiriladi. Jumladan:
? Tovarlarning bojxona qiymatini aniqlash tartibi 1994 yildagi Tariflar va savdo bo‘yicha General kelishuv (GATT) va mazkur kelishuvning VII-moddasi talablariga to‘liq moslashtiriladi;
? Bojxona qiymatini belgilash jarayonida har qanday imtiyoz yoki maxsus bojxona rasmiylashtiruv tartiblari bekor qilinadi.
Bundan tashqari, xavf darajasi yuqori bo‘lgan tovarlarni majburiy davlat ro‘yxatidan o‘tkazish tartibi bekor qilinadi. Ularning xavfsizligini tasdiqlash uchun muvofiqlik deklaratsiyasini rasmiylashtirish tartibi joriy etiladi.
2025 yilning 1 mayidan boshlab muvofiqlik deklaratsiyasini sertifikatlashtirish organlarida ro‘yxatdan o‘tkazish bekor qilinadi va bu jarayon elektron ko‘rinishda, Texnik tartibga solish axborot tizimi (TRIS) orqali amalga oshiriladi.
Siz nima deb o‘ylaysiz: bu o‘zgarishlar tadbirkorlik muhitini yanada ochiq va xalqaro mezonlarga moslashtiradimi?

Принят новый указ о поддержке предпринимательства и стимулировании экспорта
Подписан указ Президента «О мерах по стимулированию производственной, экспортной и предпринимательской деятельности, повышению эффективности торговой и промышленной политики».
Согласно указу, в целях улучшения конкурентной среды на внутреннем рынке будут реализованы ряд новых мер. В частности:
? Порядок определения таможенной стоимости товаров будет полностью приведен в соответствие с требованиями Генерального соглашения по тарифам и торговле (ГАТТ) 1994 года и статьи VII данного соглашения;
? В процессе установления таможенной стоимости будут отменены любые льготы или специальные процедуры таможенного оформления.
Кроме того, будет отменен порядок обязательной государственной регистрации товаров с высоким уровнем риска. Для подтверждения их безопасности будет введен порядок оформления декларации о соответствии.
С 1 мая 2025 года отменяется регистрация декларации о соответствии в органах сертификации, и этот процесс будет осуществляться в электронном виде через информационную систему технического регулирования (ТРИС).
Что вы думаете: приведут ли эти изменения к более открытой предпринимательской среде и соответствию международным стандартам?