Mirziyoyev va Putin amaliy hamkorlikning dolzarb masalalarini muhokama qildi
O‘zbekiston prezidenti Shavkat Mirziyoyev va Rossiya prezidenti Vladimir Putin bugun, 3 may kuni telefon orqali muloqot qildi. Bu haqda O‘zbekiston prezidenti matbuot xizmati xabar berdi.
Telefon orqali muloqotda ikki mamlakat o‘rtasidagi keng qamrovli strategik sheriklik va ittifoqchilik munosabatlarini yanada rivojlantirish va mustahkamlashning dolzarb masalalari muhokama qilindi.
Rossiya prezidentining o‘tgan yil may oyidagi O‘zbekistonga davlat tashrifi davomida erishilgan kelishuvlarni amalga oshirish natijalari ko‘rib chiqildi.
O‘zaro tovar ayirboshlash sur’atini saqlab qolish, iqtisodiyotning ustuvor tarmoqlarida kooperatsiya loyihalarini jadallashtirish, hududlar va biznes darajasidagi faol muloqotlarni davom ettirishga qaratilgan muvofiqlashtirilgan chora-tadbirlarni qabul qilish muhim ekani ta’kidlandi.
Shu ma’noda, Toshkent shahrida beshinchi "Innoprom. Markaziy Osiyo" xalqaro sanoat ko‘rgazmasi doirasida bo‘lib o‘tgan ishbilarmonlik tadbirlarining samarali natijalari yuksak baholandi.
Gumanitar hamkorlik, eng avvalo, madaniyat, san’at, fan va ta’lim, sport va turizm sohalarida kengayib borayotgani mamnuniyat bilan qayd etildi. O‘zbekiston va Rossiya yetakchilari xalqaro kun tartibidagi masalalar yuzasidan ham fikr almashib, bo‘lajak uchrashuvlar rejasini muhokama qildilar.

Мирзиёев и Путин обсудили актуальные вопросы практического сотрудничества
Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев и президент России Владимир Путин сегодня, 3 мая, провели телефонный разговор. Об этом сообщает пресс-служба президента Узбекистана.
В ходе телефонного разговора были обсуждены актуальные вопросы дальнейшего развития и укрепления всестороннего стратегического партнерства и союзнических отношений между двумя странами.
Обсуждались результаты реализации соглашений, достигнутых во время государственного визита президента России в Узбекистан в мае прошлого года.
Подчеркнуто, что важно принять согласованные меры, направленные на сохранение темпов взаимной товарообменной торговли, ускорение кооперационных проектов в приоритетных отраслях экономики, а также продолжение активного диалога на уровне регионов и бизнеса.
В этом контексте высоко оценены результаты деловых мероприятий, прошедших в рамках пятой международной промышленной выставки "Иннопром. Центральная Азия" в городе Ташкент.
С удовлетворением отмечено, что гуманитарное сотрудничество, прежде всего в области культуры, искусства, науки и образования, спорта и туризма, продолжает расширяться. Лидеры Узбекистана и России также обменялись мнениями по вопросам международной повестки дня и обсудили планы будущих встреч.