O‘zbekistonda rassrochka bozori tartibga solinadi
O‘zbekiston Markaziy banki mamlakatda ommalashib borayotgan BNPL («Hozir ol – keyin to‘la») tizimini tartibga solishni rejalashtirmoqda. Bu haqda 2 may kuni Xalqaro valyuta jamg‘armasi konferensiyasida e’lon qilindi, deb xabar beradi Kursiv Uzbekistan.
Ma’lumotlarga ko‘ra, hozirda regulyator xalqaro moliyaviy institutlar bilan hamkorlikda tartibga solinmagan bozorlardagi potentsial xatarlarni aniqlash uchun stress-testlar o‘tkazmoqda. Ayniqsa, aholining qarz yukiga salbiy ta’sir ko‘rsatishi mumkin bo‘lgan tizimlarga e’tibor qaratilmoqda.
BNPL aynan shunday tizimlardan biri sifatida ko‘rsatildi. Shu bois, fuqarolarning kredit majburiyatlarini bank tizimida hisobga olish va iste’molchilar huquqlarini himoya qilish mexanizmlari joriy qilinadi.

В Узбекистане рынок рассрочки будет регулироваться
Центральный банк Узбекистана планирует регулировать растущую в стране систему BNPL («Купи сейчас – заплати позже»). Об этом было объявлено 2 мая на конференции Международного валютного фонда, сообщает Kursiv Uzbekistan.
Согласно данным, в настоящее время регулятор совместно с международными финансовыми институтами проводит стресс-тесты для выявления потенциальных рисков на нерегулируемых рынках. В частности, внимание уделяется системам, которые могут негативно повлиять на долговую нагрузку населения.
BNPL была названа одной из таких систем. Поэтому будут внедрены механизмы учета кредитных обязательств граждан в банковской системе и защиты прав потребителей.