Uning so‘zlariga ko‘ra, alyansga a’zo davlatlar AQSH va Isroilni Eronga qarshi ehtimoliy harbiy harakatlarda qo‘llab-quvvatlashdan bosh tortgani vaziyatni murakkablashtirgan. Jurnalistlar bilan suhbatda Tramp NATOni “qog‘ozdagi yo‘lbars” deb atab, uning samaradorligiga shubha bildirgan.
U bu masala muhokamaga arzigulik ekanini ta’kidlab, NATO hech qachon uni hayratlantirmaganini aytdi. Tramp fikricha, hattoki Rossiya prezidenti Vladimir Putin ham alyansning kuchi faqat qog‘ozda ekanini yaxshi tushunadi.
Trampning so‘zlariga ko‘ra, NATO davlatlari Eron tomonidan yopilgan Ho‘rmuz bo‘g‘ozini qayta ochish bo‘yicha operatsiyada ishtirok etishdan bosh tortgan. Bu bo‘g‘oz orqali jahon neftining taxminan 20 foizi tashilishi hisobga olinsa, uning ahamiyati yanada oshadi.
Prezident ittifoqchilarni tanqid qilib, bunday vaziyatda ular faol bo‘lmaganini qayd etdi. Uning aytishicha, bu masala avtomatik tarzda amalga oshirilishi kerak edi va bu savdo yoki kelishuv emas, balki tabiiy burchdir.
Shuningdek, Tramp Ukraina ham ushbu operatsiyada qatnashishi lozim edi, degan fikrni bildirdi. Unga ko‘ra, AQSH Kiyevga katta yordam bergan, ammo javoban yetarli qo‘llab-quvvatlov olmagan.
Bundan oldin AQSH davlat kotibi Marko Rubio ham NATO bilan munosabatlarni qayta ko‘rib chiqish zarurligini ta’kidlagan edi. U alyans faqat Yevropa manfaatlari uchun xizmat qilsa va AQSH manfaatlari e’tibordan chetda qolsa, bunday hamkorlik samarasiz bo‘lishini aytgan.
Intervyu davomida Tramp Britaniya bosh vaziri Kir Starmerni ham tanqid qilib, uning Ho‘rmuz bo‘g‘oziga harbiy kuch yuborishdan bosh tortganini keskin baholadi. Shu bilan birga, u Britaniya harbiy salohiyati haqida ham tanqidiy fikrlar bildirdi.
Kir Starmer esa bu bayonotlarga javoban, mamlakat milliy manfaatlarini hisobga olgan holda mustaqil qaror qabul qilishini ta’kidladi. Uning so‘zlariga ko‘ra, hozirgi global beqarorlik sharoitida Yevropa davlatlari bilan mudofaa, xavfsizlik va iqtisodiy hamkorlikni kuchaytirish Britaniya uchun ustuvor vazifa bo‘lib qolmoqda.
Umuman olganda, Trampning bu so‘zlari xalqaro siyosiy maydonda yangi muhokamalarga sabab bo‘lib, NATOning kelajagi va AQSHning global strategiyasi haqidagi savollarni yana-da dolzarb qildi. Bu holat alyansning ichki muammolarini ochib berib, mamlakatlar o‘rtasidagi hamkorlik va ishonchni qayta ko‘rib chiqishga undamoqda.

Президент США Дональд Трамп 1 апреля в интервью британскому изданию «The Telegraph» заявил, что всерьез рассматривает возможность выхода страны из НАТО. Об этом сообщает Zamin.uz.
По его словам, отказ стран-членов альянса поддержать США и Израиль в возможных военных действиях против Ирана усложнил ситуацию. В беседе с журналистами Трамп назвал НАТО «бумажным тигром» и выразил сомнения в его эффективности.
Он подчеркнул, что этот вопрос заслуживает обсуждения и отметил, что НАТО никогда его не удивляло. По мнению Трампа, даже президент России Владимир Путин хорошо понимает, что сила альянса существует только на бумаге.
По словам Трампа, страны НАТО отказались участвовать в операции по повторному открытию Ормузского пролива, закрытого Ираном. Учитывая, что через этот пролив проходит около 20 процентов мировой нефти, его значение возрастает.
Президент критиковал союзников, отмечая, что в такой ситуации они не проявили активности. По его словам, этот вопрос должен был решаться автоматически, и это не торговля или соглашение, а естественный долг.
Кроме того, Трамп выразил мнение, что Украина также должна была участвовать в этой операции. По его словам, США оказали значительную помощь Киеву, но в ответ не получили достаточной поддержки.
Ранее госсекретарь США Марко Рубио также подчеркнул необходимость пересмотра отношений с НАТО. Он заявил, что если альянс служит только интересам Европы, а интересы США игнорируются, такое сотрудничество будет неэффективным.
В ходе интервью Трамп также критиковал премьер-министра Великобритании Кира Стармера за отказ направлять военные силы в Ормузский пролив. При этом он высказал критические замечания и по поводу военного потенциала Великобритании.
В ответ Кир Стармер заявил, что страна принимает независимые решения, учитывая национальные интересы. По его словам, в условиях нынешней глобальной нестабильности приоритетом для Великобритании остается укрепление обороны, безопасности и экономического сотрудничества с европейскими странами.
В целом слова Трампа вызвали новые дискуссии на международной политической арене, сделав вопросы будущего НАТО и глобальной стратегии США еще более актуальными. Эта ситуация выявляет внутренние проблемы альянса и побуждает пересмотреть сотрудничество и доверие между странами.