Hozirda Turkiyada istiqomat qilayotgan «Shahnoza» ismli ayol Toshkent viloyati Olmaliq shahrida yashovchi ikki ayolga ularning qizlarini ushbu davlatga yuborishini, ularni o‘zi kutib olishini va yaxshi daromad topishlariga yordam berishini va’da qilgan. U qizlarni «yuz massaji» yo‘nalishida ish borligi bilan ishontirgan, biroq qizlardan shahvoniy maqsadda foydalanishni ko‘zlagan va ularning O‘zbekistondan Turkiyaga borish uchun aviachipta va boshqa moddiy xarajatlarni qoplab bergan.
19 yoshli ikki qiz joriy yilning 6 fevral kuni Toshkent xalqaro aeroporti orqali Turkiyaning Anqara shahriga, so‘ng Konya viloyatiga yetib borgan. Ularni kutib olgan uch nafar shaxs (Turkiya va O‘zbekiston fuqarolari) shu zahotiyoq qizlarning pasportlarini olib qo‘ygan.
Shundan so‘ng, ularni intim xizmatlar ko‘rsatuvchi xonadonga olib borib, erkaklarga intim xizmat ko‘rsatishga majburlagan. Qizlardan biri bunga rozi bo‘lmagani uchun kaltaklangan va unga ruhiy hamda jismoniy tazyiq o‘tkazilgan. Ularni yopiq sharoitda saqlab, takroriy qarshilik ko‘rsatishsa, o‘ldirish bilan tahdid qilishgan.
Mazkur holat yuzasidan Toshkent viloyati IIBB tezkor xodimlari tomonidan 12 fevral kuni olingan ma’lumotga asosan Tashqi ishlar vazirligi hamda Turkiya Respublikasi huquq tartibot organlari bilan hamkorlikda olib borilgan tezkor tadbirlar natijasida 2005 yilda tug‘ilgan ikki qizni O‘zbekistonga qaytarilishiga erishildi. Qizlar zudlik bilan reabilitatsiya markaziga joylashtirilgan.
Shuningdek, qizlarni aldab chaqirtirgan va ularni shahvoniy ishlarga jalb qilgan shaxslar Turkiyada hibsga olindi. Mazkur holat yuzasidan O‘zbekiston Respublikasi fuqarosi, 1987 yilda tug‘ilgan (Sh.J.) ayolga nisbatan O‘zbekiston Respublikasi Jinoyat kodeksining 135-moddasi 2-qismi bilan jinoyat ishi qo‘zg‘atildi.

Двух девушек, которых заставили заниматься проституцией в Турции, задержали
В настоящее время женщина по имени «Шахноза», проживающая в Турции, пообещала двум женщинам, живущим в городе Олмалиq Ташкентской области, что поможет отправить их дочерей в это государство, встретит их и поможет им хорошо заработать. Она уверила, что есть работа в направлении «массажа лица», однако имела в виду использование девушек в сексуальных целях и покрыла расходы на авиабилеты и другие материальные затраты для их поездки из Узбекистана в Турцию.
Две 19-летние девушки 6 февраля текущего года прибыли в Анкару, а затем в провинцию Конья через международный аэропорт Ташкента. Трое человек (граждане Турции и Узбекистана), встретивших их, сразу же забрали паспорта девушек.
После этого их отвели в дом, предоставляющий интимные услуги, и заставили оказывать интимные услуги мужчинам. Одна из девушек была избита за то, что не согласилась на это, и подверглась психологическому и физическому давлению. Их удерживали в закрытом помещении и угрожали убийством, если они будут сопротивляться.
По данному факту, на основании информации, полученной оперативными сотрудниками УВД Ташкентской области 12 февраля, в результате оперативных мероприятий, проведенных в сотрудничестве с Министерством иностранных дел и правоохранительными органами Турецкой Республики, удалось вернуть в Узбекистан двух девушек, родившихся в 2005 году. Девушки были немедленно помещены в реабилитационный центр.
Кроме того, лица, которые обманом вызвали девушек и привлекли их к сексуальным работам, были задержаны в Турции. По данному факту в отношении гражданки Республики Узбекистан, 1987 года рождения (Ш.Ж.), было возбуждено уголовное дело по части 2 статьи 135 Уголовного кодекса Республики Узбекистан.