Kattaqo‘rg‘onda eshak go‘shtini sotish bilan shug‘ullangan shaxslar fosh etildi
Kattaqo‘rg‘on tumanida eshak so‘yib, uning go‘shtini sotish bilan shug‘ullanib kelgan shaxslar aniqlandi. Bu haqda ijtimoiy tarmoqlarda tarqalgan xabarlardan so‘ng, Veterinariya va chorvachilikni rivojlantirish qo‘mitasi ishchi guruhi tomonidan o‘rganishlar olib borildi.
Tergov jarayonida aniqlangan faktlar
Tekshiruv davomida Kattaqo‘rg‘on tumani Yangiqo‘rg‘oncha mahallasi hududidan oqib o‘tuvchi “Qirish” kanaliga eshak suyaklari tashlab ketilgani ma’lum bo‘ldi. Bu esa ushbu noqonuniy faoliyatning ancha vaqtdan beri davom etib kelayotganini ko‘rsatdi.
Shuningdek, Alijon mahallasi, Navro‘z ko‘chasida yashovchi X.K. va X.N. xonadoni tekshirilganida 250 kg eshak go‘shti va so‘yish uchun tayyorlab qo‘yilgan 4 ta eshak topildi.
Holat yuzasidan surishtiruv ishlari olib borilmoqda
Hozirgi paytda mazkur holat yuzasidan tergovga qadar surishtiruv ishlari olib borilayotgani ma’lum qilindi. Huquq-tartibot organlari tomonidan shaxslarning noqonuniy faoliyati aniqlanib, ularga nisbatan belgilangan tartibda huquqiy choralar ko‘rilishi mumkin.
Mazkur hodisa jamoatchilik o‘rtasida jiddiy muhokamalarga sabab bo‘ldi. Ijtimoiy tarmoq foydalanuvchilari noqonuniy tarzda hayvon so‘yish va uning go‘shtini sotish aholi salomatligiga jiddiy xavf tug‘dirishi haqida ogohlantirishmoqda.

В Кattaqurg‘one были раскрыты лица, занимающиеся продажей ослиного мяса
В Ката-Курганском районе были выявлены лица, занимающиеся забоем ослов и продажей их мяса. Об этом стало известно после распространения сообщений в социальных сетях, после чего рабочая группа Комитета ветеринарии и развития животноводства провела расследование.
Факты, установленные в ходе расследования
В ходе проверки стало известно, что в канале «Кириш», протекающем через территорию махалли Янгиқургонча Ката-Курганского района, были выброшены ослиные кости. Это указывает на то, что данная незаконная деятельность продолжается уже довольно долгое время.
Кроме того, в домах X.K. и X.N., проживающих на улице Навруз в махалле Алиджон, было найдено 250 кг ослиного мяса и 4 осла, подготовленных для забоя.
По данному случаю проводятся следственные действия
В настоящее время сообщается, что по данному делу проводятся предварительные следственные действия. Правоохранительными органами выявлена незаконная деятельность лиц, и в отношении них могут быть приняты меры в установленном порядке.
Данный инцидент вызвал серьезные обсуждения среди общественности. Пользователи социальных сетей предупреждают о том, что незаконный забой животных и продажа их мяса представляет серьезную угрозу для здоровья населения.
Ответственные организации призывают население сообщать в соответствующие органы в случае столкновения с подобными ситуациями.