2024 yilda o‘zbekistonliklar to‘ylarga salkam 12 mlrd dollar sarflab yuborishgan
O‘zbekistonda to‘ylar XIX asr tafakkuri bilan o‘tkazilmoqda. Bu haqda tarixchi olim Baxtiyor Xolmurodov YouTube'dagi chiqishida fikr bildirdi.
“Qurultoy” podkastida o‘zbeklar to‘yi bilan bog‘liq ijtimoiy muammolar tahlil qilindi. Baxtiyor Xolmurodovning aytishicha, to‘ylarga xarajatni kamaytirib, ta’limga pul sarflash vaqti allaqachon kelgan.
“2014 yilda Fuqarolik jamiyatini monitoring qilish instituti bo‘lardi. O‘shanda ustozim Baxtiyor aka Isoqovdan ma’lumot olgandim. U kishi bir raqamni aytgandilar. Bu hammamizni ogohlikka chorlashi, o‘ylantirishdan tashqari tashvishlantirishi ham kerak. O‘sha yili Tojikistonning yalpi ichki mahsuloti taxminan 10 milliard dollar atrofida bo‘lgan.
O‘zbekiston xalqi xuddi shu yili to‘ylarga 7,5 milliard dollarni sarflab yuborgan. Bu 2014 yildagi ma’lumot. 2024 yildagi ma’lumotni ham ustozimdan oldim. To‘y xarajatlari salkam 12 milliard dollarga qarab ketgan. Ya’ni juda katta raqamlar. Buning tagida inson taqdiri yotipti. To‘ydan iqtisod qilingan pullarni ta’limga sarflash, bunga jiddiy qarash fursati keldi.
Sababi XXI asrda XVI yoki XIX asr tafakkuri bilan yashab bo‘lmaydi. Alixonto‘ra Sog‘uniyning:
"Agar o‘zbeklar har qanday ishga ertalab oshga borgandek birlashganda edi, bulardan buyuk millat bo‘lmasdi",

В 2024 году узбеки потратили почти 12 миллиардов долларов на свадьбы
Свадьбы в Узбекистане проводятся с мышлением XIX века. Об этом заявил историк Бахтиёр Холмуродов в своем выступлении на YouTube.
В подкасте “Курултай” были проанализированы социальные проблемы, связанные с узбекскими свадьбами. По словам Бахтиёра Холмуродова, пришло время сократить расходы на свадьбы и инвестировать деньги в образование.
“В 2014 году был Институт мониторинга гражданского общества. Тогда я получил информацию от моего наставника Бахтиёра ака Исакова. Он назвал одну цифру. Это должно было не только призвать нас к осознанию, но и вызывать беспокойство. В том году валовой внутренний продукт Таджикистана составлял примерно 10 миллиардов долларов.
Народ Узбекистана в тот же год потратил на свадьбы 7,5 миллиарда долларов. Это данные 2014 года. Я также получил информацию о 2024 году от моего наставника. Расходы на свадьбы приблизились к 12 миллиардам долларов. То есть это очень большие цифры. За этим стоят судьбы людей. Пришло время серьезно относиться к тому, чтобы тратить деньги, сэкономленные на свадьбах, на образование.
Потому что в XXI веке невозможно жить с мышлением XVI или XIX века. У Алихантора Согунина есть слова:
"Если бы узбеки объединялись для любого дела, как на утренний завтрак, из них не было бы великой нации",