O‘zbekiston fuqarolari Xorvatiyaga ishlash uchun yuboriladi
O‘zbekiston tashqi ishlar vaziri o‘rinbosari Olim Abdullayev Xorvatiyaning mamlakatdagi elchisi (qarorgohi Ostona shahrida) Refik Shabanovich bilan video-konferens-aloqa formatida uchrashuv o‘tkazdi.
TIV ma’lumotiga ko‘ra, uchrashuvning asosiy kun tartibidan tashqi mehnat migratsiyasi sohasidagi hamkorlikni kengaytirish masalalari o‘rin oldi.
Muzokaralar chog‘ida O‘zbekiston fuqarolarini Xorvatiyaga ishlash uchun jo‘natishning tashkiliy masalalari va qonunchilik bazasini yaratish maqsadida mutaxassislarni jalb qilish muhokama qilindi.
Tomonlar tashqi mehnat migratsiyasi sohasida hamkorlikni kengaytirish va ikki davlatning tegishli idoralari o‘rtasidagi ikki tomonlama hamkorlikni kuchaytirish zarurligini qayd etdilar.

Граждане Узбекистана отправляются в Хорватию для работы
Заместитель министра иностранных дел Узбекистана Олим Абдуллаев провел встречу в формате видеоконференции с послом Хорватии в стране (с резиденцией в городе Астана) Рефиком Шабановичем.
По информации МИД, основным вопросом повестки дня встречи стало расширение сотрудничества в области внешней трудовой миграции.
В ходе переговоров обсуждались организационные вопросы отправки граждан Узбекистана в Хорватию для работы и привлечение специалистов с целью создания законодательной базы.
Стороны отметили необходимость расширения сотрудничества в области внешней трудовой миграции и укрепления двустороннего сотрудничества между соответствующими ведомствами двух стран.