Toshkentda mingdan ortiq qush va cho‘l toshbaqalari noqonuniy sotilayotgani aniqlandi
15 mart kuni Toshkent shahri Olmazor tumanidagi qush bozorida 1000 dan ortiq qush va cho‘l toshbaqalari noqonuniy sotilishining oldi olindi, deya xabar bermoqda Ekologiya, atrof-muhitni muhofaza qilish va iqlim o‘zgarishi vazirligi.
Qayd etilishicha, tabiatdan noqonuniy ravishda tutilgan yovvoyi qushlar va hayvonlarning noqonuniy sotilishi holatlarini o‘rganish maqsadida Toshkent shahri prokuraturasi, IIB, Milliy gvardiya va Ekologiya boshqarmasi qo‘shma nazorat tadbiri o‘tkazgan.
Unda 1168 dona, xususan, 935 dona chumchuqsimonlar oilasiga, 33 dona maynasimonlar oilasiga, 200 dona to‘rg‘aysimonlar oilasiga va 3 dona qirg‘iysimonlar oilasiga mansub qush, shuningdek, 35 dona cho‘l toshbaqasi noqonuniy sotilayotgani aniqlangan.
Qushlar bozordagi sotuvchilardan daliliy ashyo sifatida olib qo‘yilgan va o‘zlari uchun yashashga qulay muhitga qo‘yib yuborilgan.
Cho‘l toshbaqalari vaqtincha Toshkent hayvonot bog‘iga, 3 dona qirg‘iysimonlar oilasiga mansub qush esa vaqtincha Yovvoyi qushlarni himoya qilish jamiyatiga topshirilgan.

В Ташкенте было установлено, что незаконно продается более тысячи птиц и черепах пустыни
15 марта в птицеводческом рынке района Олмазор города Ташкента было предотвращено незаконная продажа более 1000 птиц и сухопутных черепах, сообщает Министерство экологии, охраны окружающей среды и изменения климата.
Отмечается, что с целью изучения случаев незаконной продажи диких птиц и животных, незаконно пойманных в природе, прокуратура города Ташкент, МВД, Национальная гвардия и Управление экологии провели совместные контрольные мероприятия.
В ходе мероприятия было выявлено 1168 экземпляров, в частности, 935 экземпляров из семейства воробьиных, 33 экземпляра из семейства майновых, 200 экземпляров из семейства тетеревиных и 3 экземпляра из семейства коршуновых, а также 35 сухопутных черепах, которые незаконно продавались.
Птицы были изъяты у продавцов на рынке в качестве вещественного доказательства и были выпущены в подходящую для жизни среду.
Сухопутные черепахи временно переданы в Ташкентский зоопарк, а 3 экземпляра из семейства коршуновых временно переданы Обществу охраны диких птиц.