Ona 3 nafar farzandi bilan erini uyiga kiritib qo‘yildi
Majburiy ijro byurosi Namangan viloyat boshqarmasi va uning hududiy bo‘limlari tomonidan nomulkiy tusdagi hujjatlar ijrosini ta’minlash borasida tegishli chora-tadbirlar ko‘rilmoqda.
Bunda asosiy e’tibor taraflarga sud qarorida ko‘rsatilgan majburiyatlarni o‘z vaqtida ta’minlash, ularning bu borada huquqiy madaniyatini oshirishga qaratilgan. Lekin ayrim hollarda, qarzdorlar majburiyatlarga ma’suliyatsiz bilan yondashayotgani tufayli oxir- oqibat ish majburiy ijro harakatlariga bormoqda.
Xususan, Byuroning Chust tuman bo‘limi tomonidan ham uyga kiritish bilan bog‘liq hujjat ijrosi ta’minlandi.
Aniqlanishicha, fuqarolik ishlari bo‘yicha Chust tumanlararo sudining 06.01.2025 yildagi hal qiluv qaroriga ko‘ra da’vogor M. S. ning 3 nafar farzandi bilan tumanidagi Qoraqo‘rg‘on mahalla fuqarolar yig‘inidagi uyning 2 ta xonasi va boshqa yordamchi binolardan foydalanish huquqi bilan kiritib qo‘yish belgilangan.
Lekin, qarzdor ijro muddatida majburiyatni bajarmagani uchun ijro harakatlari olib borildi. Davlat ijrochisi hamda tegishli tashkilotlar hamkorligida olib borilgan majburiy ijro harakatlaridan so‘ng kelin farzandlari bilan uyga kiritib qo‘yilishi ta’minlandi.

Мать впустила мужа домой с тремя детьми
В Управлении принудительного исполнения в Наманганской области и его территориальных подразделениях принимаются соответствующие меры по обеспечению исполнения нематериальных документов.
При этом основное внимание уделяется своевременному выполнению обязательств, указанных в судебном решении, и повышению правовой культуры сторон. Однако в некоторых случаях, из-за безответственного подхода должников к обязательствам, дело в конечном итоге переходит к принудительным действиям.
В частности, отделение Бюро в Чустском районе также обеспечило исполнение документов, связанных с впуском в дом.
Как выяснилось, согласно решению Чустского межрайонного суда по гражданским делам от 06.01.2025 года, истец М. С. был впущен в дом, состоящий из 2-х комнат и других вспомогательных помещений в махалле Каракурган с тремя детьми.
Однако, поскольку должник не выполнил обязательства в срок, были предприняты меры принудительного исполнения. После совместных действий государственного исполнителя и соответствующих организаций была обеспечена возможность впуска невестки с детьми в дом.