Intellektual mulk huquqlari himoyasi kuchaytirildi
O‘zbekiston huquqiy tizimida intellektual mulkni himoya qilish sohasida muhim o‘zgarishlar amalga oshirilmoqda. Bu haqida Upl.uz xabar berdi.
Prezident Shavkat Mirziyoyev 8 avgust kuni imzolagan yangi qonun ushbu sohada huquqbuzarliklar uchun javobgarlikni kuchaytirish bilan birga, huquqlarni ro‘yxatdan o‘tkazish jarayonlarini soddalashtirishga qaratilgan. Adliya vazirligi rasmiy kanali orqali ma’lum qilinishicha, ushbu qonun mualliflar, ixtirochilar va huquq egalariga qulay sharoit yaratishda muhim qadam bo‘ladi.
Qonunning asosiy yangiligi noqonuniy tovar belgilari ishlatilishi uchun jinoiy javobgarlik joriy etilishi hisoblanadi. Endilikda shu kabi harakatlar, shuningdek, dasturiy ta’minot, ixtirolar va sanoat namunalariga oid mulk huquqlarining buzilishi Jinoyat kodeksi doirasida ta'qib qilinadi.
Ushbu o‘zgartirishlar rasmiy e’lon qilinganidan keyin uch oy o‘tib kuchga kiradi va yangi qoidalarga moslashish uchun vaqt ajratiladi. Jinoiy javobgarlik kuchaytirilishi bilan birga, ma’muriy jazolar ham qayta ko‘rib chiqildi.
Mualliflik va unga aloqador huquqlarni buzganlik uchun jarimalar sezilarli darajada oshiriladi. Bundan tashqari, selektsiya natijalari va integral mikrosxemalar topologiyalariga oid huquqbuzarliklar uchun ma’muriy javobgarlik kiritildi.
Adliya organlari endi qalbaki mahsulotlarni tekshirish va musodara qilish huquqiga ega bo‘ladi. Qalbaki tovarlarni fuqarolik aylanishidan chiqarish va yo‘q qilish tartibi aniq belgilandi.
Javobgarlik choralari kuchaytirilishiga qaramay, yangi qonun intellektual mulk huquqlarini ro‘yxatdan o‘tkazish jarayonini soddalashtirishga ham qaratilgan. Masalan, patentlar va tovar belgilariga avtomatik tarzda yagona QR-kod beriladi, bu esa ularni tasdiqlash va foydalanishni osonlashtiradi.
Davlat bojlari to‘lovida ham moslashuvchanlik ko‘rsatildi. Endi arizachilar to‘lov muddatini uch oyga uzaytirish imkoniyatiga ega bo‘lib, buning uchun belgilangan summaning yarmidan 50 foizini qo‘shimcha to‘lashlari lozim.
Shuningdek, sanoat namunalarini ro‘yxatdan o‘tkazishda to‘lov to‘langanligini tasdiqlovchi hujjat taqdim etish majburiyati bekor qilindi. Yangi selektsiya natijalarini, ya’ni qishloq xo‘jaligi madaniyatlari va chorvachilik navlarini ro‘yxatdan o‘tkazish uchun talab qilinadigan hujjatlar soni kamaytirildi.
Ma’muriy jarayonlar uchun belgilangan muddatlar qisqartirildi: kompyuter dasturlari va ma’lumotlar bazalarini ro‘yxatdan o‘tkazish uchun arizalarni tekshirish 10 kundan oshmasligi kerak, tovar kelib chiqqan joy nomi sifatida ro‘yxatdan o‘tish uchun ekspertiza esa bir oy ichida yakunlanadi. Dunyoda mualliflik huquqini himoya qilish bo‘yicha birinchi qonun — “Anna qirolichaning farmoni” Buyuk Britaniyada 1710 yilda qabul qilingan.
Ushbu qonun mualliflarga o‘z kitoblarini 14 yil davomida nashr etish huquqini bergan va agar muallif hayotda bo‘lsa, bu muddat yana 14 yilga uzaytirilgan.

Защита прав интеллектуальной собственности была усилена
В правовой системе Узбекистана происходят важные изменения в области защиты интеллектуальной собственности. Об этом сообщает Upl.uz.
Новый закон, подписанный Президентом Шавкатом Мирзиёевым 8 августа, направлен на ужесточение ответственности за правонарушения в этой области, а также на упрощение процессов регистрации прав. По информации официального канала Министерства юстиции, этот закон станет важным шагом в создании удобных условий для авторов, изобретателей и правообладателей.
Основное новшество закона заключается в введении уголовной ответственности за использование незаконных товарных знаков. Теперь такие действия, а также нарушения прав на программное обеспечение, изобретения и промышленные образцы будут преследоваться в рамках Уголовного кодекса.
Эти изменения вступят в силу через три месяца после официального объявления и будет выделено время для адаптации к новым правилам. Наряду с ужесточением уголовной ответственности, также были пересмотрены административные наказания.
Штрафы за нарушение авторских и смежных прав значительно увеличиваются. Кроме того, введена административная ответственность за нарушения, связанные с результатами селекции и топологиями интегральных микросхем.
Органы юстиции теперь имеют право проверять и изымать поддельные товары. Порядок изъятия и уничтожения поддельных товаров четко определен.
Несмотря на ужесточение мер ответственности, новый закон также направлен на упрощение процесса регистрации прав на интеллектуальную собственность. Например, патенты и товарные знаки будут автоматически получать единый QR-код, что упростит их подтверждение и использование.
Также была проявлена гибкость в уплате государственных пошлин. Теперь заявители имеют возможность продлить срок оплаты на три месяца, при этом необходимо доплатить 50 процентов от установленной суммы.
Кроме того, отменено требование предоставления документа, подтверждающего уплату сбора при регистрации промышленных образцов. Сокращено количество документов, необходимых для регистрации новых результатов селекции, то есть сельскохозяйственных культур и пород скота.
Сроки, установленные для административных процессов, были сокращены: проверка заявок на регистрацию компьютерных программ и баз данных не должна превышать 10 дней, а экспертиза для регистрации наименования места происхождения товара завершается в течение одного месяца. Первый закон о защите авторских прав в мире — «Указ королевы Анны» был принят в Великобритании в 1710 году.
Этот закон предоставил авторам право публиковать свои книги в течение 14 лет, и если автор жив, этот срок продлевается еще на 14 лет