O‘zbekiston Afg‘onistonga qariyb 200 tonna insonparvarlik yordami yubordi
Shavkat Mirziyoyevning topshirig‘iga muvofiq, Navro‘z bayrami va yaqinlashib kelayotgan Ramazon hayiti munosabati bilan Afg‘oniston insonparvarlik yordami yetkazildi. Bu haqda Surxondaryo viloyati hokimligi xabar berdi.
Qayd etilishicha, Afg‘oniston aholisi uchun mo‘ljallangan qariyb 200 tonna oziq-ovqat mahsuloti ortilgan yuk Balx viloyatiga yetkazilgan.
Qo‘shni mamlakatga yetkazilgan zarur oziq-ovqat mahsulotlari Hayraton shahridagi Astras kompaniyasi hududida O‘zbekiston prezidentining Afg‘oniston bo‘yicha maxsus vakili Ismatilla Irgashev, Surxondaryo viloyati hokimi Ulug‘bek Qosimov, shuningdek, tegishli vazirliklari mutasaddilari hamda Balx viloyati gubernatori Muhammad Yusuf Vafo hamda ikki tomon rasmiylari ishtirokida topshirilgan.
Insonparvarlik yordami tarkibidan un, bug‘doy, makaron mahsulotlari, o‘simlik yog‘i, shakar, tez tayyorlanadigan taomlar, qizil loviya va mosh o‘rin olgan.
Shuningdek, Mozori Sharif shahrida ikki tomonlama uchrashuv o‘tkazilib, kelgusidagi hamkorlik aloqalarini rivojlantirish masalalari muhokama qilingan. Suhbat davomida O‘zbekiston tomonidan Afg‘onistonda barpo etilayotgan Imom Buxoriy maqbarasi qurilishi haqida ham alohida fikr almashilgan.
Afg‘oniston rasmiylari O‘zbekiston prezidenti va xalqiga ko‘rsatayotgan yordam uchun minnatdorchilik bildirib, yaqinlashib kelayotgan Ramazon hayiti munosabati bilan samimiy tabriklarini yo‘llagan.

Узбекистан отправил почти 200 тонн гуманитарной помощи в Афганистан
В соответствии с поручением Шавката Мирзиёева, в связи с праздником Навруз и приближающимся праздником Рамазан в Афганистан была доставлена гуманитарная помощь. Об этом сообщила администрация Сурхандарьинской области.
По информации, груз с почти 200 тоннами продуктов питания, предназначенных для населения Афганистана, был доставлен в провинцию Балх.
Необходимые продукты питания, доставленные в соседнюю страну, были переданы на территории компании Astras в городе Хайратон при участии специального представителя президента Узбекистана по Афганистану Исматиллы Иргашева, губернатора Сурхандарьинской области Улугбека Касимова, а также представителей соответствующих министерств и губернатора провинции Балх Мухаммада Юсуфа Вафа и официальных лиц с обеих сторон.
В состав гуманитарной помощи вошли мука, пшеница, макаронные изделия, растительное масло, сахар, быстрорастворимые блюда, красная фасоль и чечевица.
Также в городе Мазари-Шариф состоялась двусторонняя встреча, на которой обсуждались вопросы развития будущих партнерских отношений. В ходе беседы также был обмен мнениями о строительстве мавзолея Имама Бухари, который возводится в Афганистане при поддержке Узбекистана.
Официальные лица Афганистана выразили благодарность президенту Узбекистана и народу за оказываемую помощь и направили искренние поздравления по случаю приближающегося праздника Рамазан.