Xalq ta’limida keng islohotlar boshlanmoqda
O‘zbekistonda xalq ta’limi tizimini kompleks qayta ko‘rib chiqish e’lon qilindi. Bu haqida Upl.uz xabar berdi.
Ushbu tashabbus o‘quvchilarning bo‘sh vaqtini tizimli tashkil etish hamda yoshlarni muhandislik-texnik tayyorgarlik bilan mustahkamlashga qaratilgan. Tegishli takliflar 8 sentabr kuni davlat rahbariga taqdim etildi.
Hukumat barcha ta’lim bosqichlarini – maktabgacha ta’limdan oliy ta’limgacha bo‘lgan tizimni o‘z ichiga olgan keng ko‘lamli islohotlarni boshlamoqda. Bu qaror mavjud vaziyat tahliliga asoslangan bo‘lib, unda ma’naviy-ma’rifiy ishlar va o‘quvdan tashqari faoliyatni bir xilda tashkil etishdagi kamchiliklar aniqlangan.
Natijada, o‘quvchilarning to‘la salohiyatini ochish qiyinlashmoqda. Ushbu muammoni hal etish maqsadida milliy g‘oya konsepsiyasi ishlab chiqildi.
Bu konsepsiya barcha ma’naviy-ma’rifiy tadbirlarning asosi bo‘lib, ushbu sohada yagona yondashuvni ta’minlaydi. Muhim yangilik sifatida maktab o‘quvchilarining bo‘sh vaqtini tashkil etish uchun vertikal tizim yaratiladi.
Mavjud “Barkamol avlod” bolalar maktablari, Respublika yoshlar markazi va “Yoshlar” sport jamiyati bazasida ko‘p profilli “Kelajak” markazlari tashkil etiladi. Shuningdek, maktablarda o‘quvchi tashabbuslarini qo‘llab-quvvatlash bo‘yicha maslahatchi lavozimi joriy etiladi.
Bu mutaxassis o‘quvchi loyihalarini muvofiqlashtirish va rivojlantirish bilan shug‘ullanadi. Maktabgacha ta’limni rivojlantirishga alohida e’tibor qaratiladi.
Bolalar bog‘chalari qamrovi 80 foizdan past bo‘lgan hududlarda xususiy investorlarni jalb qilish faol olib boriladi. Davlat davlat-xususiy sheriklik asosida yangi maktabgacha ta’lim muassasalarini barpo etishni rag‘batlantiradi, mavjud bog‘cha hududlari yoki maktab bo‘sh joylarida bepul yer maydonlari ajratiladi.
Tadbirkorlar faoliyat turini saqlab qolgan taqdirda, 7 yilgacha imtiyozli kreditlar olish imkoniyatiga ega bo‘ladi. 2026-2028 yillar davomida mamlakat bo‘ylab “Yangi avlod” nomli zamonaviy rivojlanish markazlari bilan jihozlangan maktabgacha ta’lim muassasalari tarmog‘i tashkil etiladi.
Islohotlarning ustuvor yo‘nalishi sifatida texnik va muhandislik tayyorgarlik kuchaytiriladi. Respublikada 14 ta maxsus muhandislik maktablari ochiladi.
Unga qabul tanlov asosida amalga oshiriladi va ta’lim davlat budjetidan to‘liq moliyalashtiriladi. Ta’lim jarayoni besh yillik STEM dasturi asosida tashkil etiladi, bunda “Yangi O‘zbekiston” universiteti hamda Mirzo Ulug‘bek nomidagi maxsus maktab tajribasi integratsiya qilinadi.
Muhandislik kasblarining obro‘sini oshirish maqsadida 2026 yildan boshlab “Eng yaxshi muhandislik maktabi” milliy tanlovi davlat rahbari sovriniga ega bo‘ladi. Tabiiy fanlarni o‘qitishni takomillashtirish uchun profil maktablar tarmog‘i yaratiladi.
Ularning yetakchisi sifatida Toshkentdagi Abu Ali ibn Sino nomidagi maktab faoliyat yuritadi. Oliy ta’lim tizimida ham o‘zgarishlar rejalashtirilgan: poytaxtda Moskva davlat texnika universiteti nomidagi filial ochilishi, shuningdek TashTech texnika universiteti va Olmaliq davlat texnika instituti tashkil etilishi ko‘zda tutilgan.
O‘zbekistonda aholining savodxonlik darajasi 100 foizni tashkil etadi, bu dunyodagi eng yuqori ko‘rsatkichlardan biridir. Bu ta’lim tizimining asosiy yutug‘i bo‘lib, tarixan barcha uchun asosiy ta’limga teng imkoniyat yaratishga katta e’tibor qaratilgan.

В народном образовании начинаются широкие реформы
В Узбекистане объявлен комплексный пересмотр системы народного образования. Об этом сообщает Upl.uz.
Эта инициатива направлена на систематическую организацию свободного времени учащихся, а также на укрепление инженерно-технической подготовки молодежи. Соответствующие предложения были представлены главе государства 8 сентября.
Правительство начинает масштабные реформы всех уровней образования — от дошкольного до высшего. Это решение основано на анализе текущей ситуации, в котором выявлены недостатки в едином подходе к организации воспитательной работы и внеучебной деятельности.
В результате становится сложнее раскрыть полный потенциал учащихся. Для решения этой проблемы была разработана концепция национальной идеи.
Эта концепция является основой всех воспитательно-просветительских мероприятий и обеспечивает единый подход в данной сфере. Важным новшеством станет создание вертикальной системы организации свободного времени школьников.
На базе существующих детских школ «Баркaмол авлод», Республиканского молодежного центра и спортивного общества «Ёшлар» будут созданы многопрофильные центры «Келажак». Также в школах вводится должность консультанта по поддержке инициатив учащихся.
Этот специалист будет заниматься координацией и развитием ученических проектов. Особое внимание уделяется развитию дошкольного образования.
В регионах с охватом детскими садами менее 80% будет активно привлекаться частных инвесторов. Государство будет стимулировать строительство новых дошкольных учреждений на основе государственно-частного партнерства, предоставляя бесплатные земельные участки на территории существующих детсадов или свободных площадках школ.
Предприниматели, сохранившие вид деятельности, смогут получить льготные кредиты сроком до 7 лет. В период 2026-2028 годов по всей стране будет создана сеть дошкольных учреждений, оснащенных современными центрами развития под названием «Новая генерация».
Приоритетным направлением реформ станет усиление технической и инженерной подготовки. В республике откроется 14 специализированных инженерных школ.
Прием в них будет осуществляться на конкурсной основе, а обучение полностью финансироваться из государственного бюджета. Учебный процесс будет организован на основе пятилетней программы STEM, в которую интегрирован опыт университета «Новый Узбекистан» и специализированной школы имени Мирзо Улугбека.
Для повышения престижа инженерных профессий с 2026 года национальный конкурс «Лучшая инженерная школа» будет награждаться призом главы государства. Для совершенствования преподавания естественных наук создается сеть профильных школ.
Ведущей из них станет школа имени Абу Али ибн Сино в Ташкенте. В системе высшего образования также планируются изменения: открытие филиала Московского государственного технического университета в столице, а также создание ТашТех технического университета и Алмалыкского государственного технического института.
Уровень грамотности населения Узбекистана составляет 100%, что является одним из самых высоких показателей в мире. Это главное достижение системы образования, исторически уделяющей большое внимание созданию равных возможностей для базового образования для всех.