O‘zbekiston fuqarolari Rossiyaning Primorsk o‘lkasiga ishga olinadi
O‘zbekiston Bosh konsulxonasi xodimlari Rossiyaning Primorsk o‘lkasidagi qurilish va baliq va dengiz mahsulotlarini ishlab chiqarish sohasida faoliyat yurituvchi kompaniya Edelweiss MCHJ bosh direktori Lyudmila Bezzubkina muzokara o‘tkazdi.
Lyudmila Bezzubkina kompaniya tomonidan bugungi kunga qadar qurilib foydalanishga topshirilgan 10 dan ortiq turar-joy va biznes markazlari hamda hozirgi kunda qurilish ishlari olib borilayotgan turar joy komplekslari to‘g‘risida ma’lumot berdi. Shuningdek, kompaniyaning Kamchatka o‘lkasidagi baliq va dengiz mahsulotlarini ishlab chiqaruvchi yirik zavodi faoliyati tanishtirildi.
"Bugungi kunda bir nechta xorijiy davlatlarga baliq va dengiz mahsulotlarini eksport qilib kelyapmiz. Kompaniya O‘zbekistonga baliq va dengiz mahsulotlarini eksport qilgan holda mamlakatingizdan maishiy texnika, tekstil, gilam, meva-sabzavot, quritilgan mevalar va boshqa mahsulotlarni Primorsk o‘lkasiga to‘g‘ridan to‘g‘ri importini yo‘lga qo‘yishni rejalashtiryapti. Ushbu yo‘nalishda o‘zbek hamkorlar bilan birgalikda ishlash ikki tomon uchun ham manfaatli bo‘ladi", dedi u.
Muloqot chog‘ida, shuningdek, kompaniyaga tegishli baliq va dengiz mahsulotlarini ishlab chiqaruvchi zavodga O‘zbekiston fuqarolarini ishga qabul qilish imkoniyatlari xususida fikr almashildi. Rossiya tomoni O‘zbekiston fuqarolarini qonuniy tarzda ish bilan ta’minlashga tayyorligini va tegishli tashkilotlar bilan hamkorlik qilishga tayyorligini tasdiqladi.
Uchrashuv so‘ngida kompaniya vakillarining mehnat migratsiyasi va iqtisodiy sohalardagi yangi loyihalarni kelishish uchun O‘zbekistonga biznes-missiyasini uyushtirishga kelishib olindi.

Семшов: Боруссия одержит победу над Монтерреем
Сотрудники Генерального консульства Узбекистана провели переговоры с генеральным директором компании Edelweiss ООО Людмилой Беззубкиной, которая занимается строительством и производством рыбы и морепродуктов в Приморском крае России.
Людмила Беззубкина предоставила информацию о более чем 10 жилых и бизнес-центрах, построенных и введенных в эксплуатацию на сегодняшний день, а также о жилых комплексах, строительство которых в настоящее время ведется. Также была представлена деятельность крупного завода по производству рыбы и морепродуктов компании в Камчатском крае.
"На сегодняшний день мы экспортируем рыбу и морепродукты в несколько зарубежных стран. Компания планирует наладить прямой импорт бытовой техники, текстиля, ковров, фруктов и овощей, сушеных фруктов и других товаров из вашей страны в Приморский край, экспортируя рыбу и морепродукты в Узбекистан. Сотрудничество с узбекскими партнерами в этом направлении будет выгодно для обеих сторон", - сказала она.
Во время общения также обсуждались возможности трудоустройства граждан Узбекистана на заводе по производству рыбы и морепродуктов, принадлежащем компании. Российская сторона подтвердила свою готовность легально трудоустраивать граждан Узбекистана и сотрудничать с соответствующими организациями.
В конце встречи было согласовано организовать бизнес-миссию представителей компании в Узбекистан для согласования новых проектов в области трудовой миграции и экономики.