Andijon shahrida taksichilik qiluvchi shaxs Rossiya fuqarosi bilan til biriktirib, o‘zbekistonliklarni Rossiya-Ukraina urushiga yollashga uringan. U har bir yollangan shaxs uchun 1000 dollargacha olishga kelishgan. So‘ngra mashinasiga chiqqan yo‘lovchilarga agar urushga borsa katta miqdorda pul to‘lanishi hamda turli imtiyozlarga ega bo‘lishini aytib, ularni qiziqtirgan. Taksichi yollangan fuqaroni Rossiyaga jo‘natayotganda aeroportda tezkor tadbirda ushlangan.
Andijon shahrida yashovchi shaxs O‘zbekiston fuqarolarini Rossiya-Ukraina urushiga yollashga urinib kelgani ma’lum bo‘ldi. Sud hukmi bilan u jinoiy jazoga tortildi. Kun.uz sud hujjati bilan tanishdi.
Sud hukmida keltirilishicha, Andijon shahrida yashovchi, 1985 yilda tug‘ilgan Furqatbek Hasanov taksichilik faoliyati bilan shug‘ullangan. U rossiyalik “Dmitriy Robertovich” ismli shaxs bilan O‘zbekiston fuqarolarini Rossiya-Ukraina urushiga yollash bo‘yicha jinoiy til biriktirgan. Furqatbek Hasanov urushga yollangan har bir o‘zbekistonlik uchun 1000 dollar olish bo‘yicha kelishuvga erishgan.
Shundan so‘ng, taksi haydovchisi 2024 yilning iyul oyida O‘zbekiston fuqarolari F.N., J.I., B.J., tergov va sudda shaxsini aniqlashning imkoni bo‘lmagan «Shaxzod» va «Shukrullo» ismli shaxslar va boshqalarni yollashga uringan. Furqatbek Hasanov mashinasiga yo‘lovchi sifatida mingan odamlarga Rossiya-Ukraina o‘rtasidagi harbiy harakatlarda Rossiya tomonidan ishtirok etishsa katta miqdorda pul, Rossiya davlati fuqaroligi hamda ko‘plab imtiyozlar berilishini aytgan.
Aksariyat fuqarolar taksichining “shirin va’dalari”ga uchmagan bo‘lsa-da, bunga qiziqish bildirgani ham topilgan. Jumladan, Furqatbek Hasanov fuqaro F.O.ni yollab, chipta olib bergan holda uni Rossiyaga jo‘natib yubormoqchi bo‘lganida Farg‘ona xalqaro aeroportida ushlangan.
Furqatbek Hasanov sudda aybiga to‘liq iqrorlik bildirgan.
“2010 yilda Rossiyaga borib, tish yuvish pastasi ishlab chiqaruvchi zavodda ishladim. Zavod rahbari Dmitriy Robertovich bilan yaqindan tanishib qoldim. 2023 yil dekabr oyi o‘rtalarida Dmitriy Robertovich WhatsApp orqali qo‘ng‘iroq qilib, Rossiya va Ukraina o‘rtasida qurollari to‘qnashuvlar bo‘lgan hududlarga borib non yopishni yoki qurilish ishlarida ishlash mumkinligini ma’lum qildi. Unga Rossiyaga borishga deportatsiyam borligini, boshqa O‘zbekiston fuqarolarini topib, ularni ishga jalb qilish mumkinligini aytdim.
Mashinamga yo‘lovchi bo‘lib chiqqan va chet davlatlarda ishlash niyati bor shaxslarga Dmitriy tomonidan va’da qilingan ish va takliflarni aytib, bir nechta shaxslar bilan telefon raqamimni almashdim. Ularga Rossiyada yaxshi ish borligini, hech qanday xarajati yo‘qligini, Rossiya va Ukraina o‘rtasida urush bo‘lib o‘tgan joylarda tozalov, atrofni qo‘riqlash ishlari bo‘lishini, harbiy kiyim, qurol va ofitser unvoni taqdim etilishini, 6 oyga shartnoma tuzilishini, oyiga 2500-3000 dollar oylik hamda turli imtiyozlar berilishini, xususan, Rossiya fuqaroligini olishlari ham mumkinligini aytdim.
Dmitriy Robertovich har bir yuborgan odamim uchun 400 dollardan 1000 dollargacha pul to‘lanishi haqida vada qildi”, degan Furqatbek Hasanov o‘z ko‘rsatmasida.
Taksichi qilmishidan chin ko‘ngildan pushaymonligini, ushbu harakatlari jinoyat ekanini tushunmaganini bildirib, suddan yengillik so‘ragan.
Jinoyat ishlari bo‘yicha Marhamat tumani sudining hukmi bilan Furqatbek Hasanov Jinoyat kodeksining 25,154-moddasi 2-qismi, 154-moddasi 2-qismi (yollanma shaxsni yollash, o‘qitish, moliyalashtirish yoki unga boshqa moddiy ta’minot berish, xuddi shuningdek, undan harbiy to‘qnashuv yoki harbiy harakatlarda foydalanish) bilan aybli deb topilgan. Unga 7 yil 1 oy ozodlikdan mahrum qilish jazosi tayinlangan.

Гражданин, который пытался завербовать людей для войны Россия-Украина, был арестован в Андижане
Таксист из Андижана, пытавшийся завербовать граждан для участия в российско-украинской войне, был арестован
Сергей Бобилев / Спутник / РИА Новости / Профимедиа
Лицо, занимающееся такси в городе Андижан, сговорилось с гражданином России и пыталось завербовать узбеков для участия в российско-украинской войне. Он договорился получать до 1000 долларов за каждого завербованного человека. Затем он заинтересовал пассажиров, сказав им, что если они пойдут на войну, им будет выплачена большая сумма денег и предоставлены различные льготы. Таксист был задержан в аэропорту во время отправки завербованного гражданина в Россию.
Стало известно, что лицо, проживающее в городе Андижан, пыталось завербовать граждан Узбекистана для участия в российско-украинской войне. Судом он был приговорен к уголовному наказанию. Kun.uz ознакомился с судебным документом.
Согласно судебному решению, проживающий в городе Андижан, 1985 года рождения Фуркатбек Хасанов занимался таксомоторной деятельностью. Он сговорился с россиянином по имени «Дмитрий Робертович» о вербовке граждан Узбекистана для участия в российско-украинской войне. Фуркатбек Хасанов достиг соглашения о получении 1000 долларов за каждого узбека, завербованного на войну.
После этого таксист в июле 2024 года пытался завербовать граждан Узбекистана Ф.Н., Ж.И., Б.Ж., а также лиц, личность которых не удалось установить в ходе следствия и суда, по именам «Шахзод» и «Шукрулло», и других. Фуркатбек Хасанов сказал людям, севшим в его машину, что если они примут участие в военных действиях между Россией и Украиной, им будет выплачена большая сумма денег, предоставлено российское гражданство и множество льгот.
Хотя большинство граждан не поддались «сладким обещаниям» таксиста, некоторые все же проявили интерес. В частности, Фуркатбек Хасанов пытался завербовать гражданина Ф.О., купив ему билет, и отправить его в Россию, когда был задержан в Ферганском международном аэропорту.
Фуркатбек Хасанов полностью признал свою вину в суде.
«В 2010 году я поехал в Россию и работал на заводе по производству зубной пасты. Я хорошо познакомился с руководителем завода Дмитрием Робертовичем. В середине декабря 2023 года Дмитрий Робертович позвонил мне через WhatsApp и сообщил, что можно поехать в районы, где происходят вооруженные столкновения между Россией и Украиной, чтобы работать на хлебопекарне или в строительстве. Я сказал ему, что у меня есть депортация в Россию, и что можно найти других граждан Узбекистана и привлечь их к работе.
Я обменялся номерами телефонов с несколькими людьми, которые сели в мою машину и намеревались работать за границей, рассказав им о работе и предложениях, обещанных Дмитрием. Я сказал им, что в России есть хорошая работа, никаких затрат нет, что в местах, где происходила война между Россией и Украиной, будут работы по уборке и охране, будет предоставлена военная форма, оружие и звание офицера, будет заключен контракт на 6 месяцев, зарплата составит 2500-3000 долларов в месяц, а также будут предоставлены различные льготы, в частности, возможно получение российского гражданства.
Дмитрий Робертович пообещал, что за каждого отправленного мной человека будет выплачено от 400 до 1000 долларов», - сказал Фуркатбек Хасанов в своих показаниях.
Таксист выразил искреннее раскаяние в своем поступке, заявив, что не понимал, что эти действия являются преступлением, и попросил суд о смягчении наказания.
Согласно решению суда Мархаматского района по уголовным делам, Фуркатбек Хасанов был признан виновным по частям 2 статьи 25, 154 Уголовного кодекса (вербовка, обучение, финансирование или предоставление другого материального обеспечения завербованному лицу, а также использование его в вооруженных столкновениях или военных действиях). Ему было назначено наказание в виде лишения свободы на 7 лет и 1 месяц.